Тварини

День рисі: 10 фактів про найбільшу кішку Європи

11 червня в Європі відзначається День рисі.

Євразійська рись є найбільшим котячим хижаком у Європі і, відповідно, в Україні. Вона як і раніше відіграє важливу роль в екосистемах віддалених лісів Карпатських гір і Полісся.

Аж до XIX століття рись зустрічалася на більшій частині нашого континенту, зокрема на рівнинах. Але скорочення лісових площ, зміна лісів і невпинне полювання на рись призвели до критичного зменшення чисельності в одних країнах і повного зникнення виду в інших. Наприклад, в Угорщині між 1915 і 1983 роками не було зареєстровано жодної особини рисі, тому її внесли у список зниклих тварин. В Україні рись занесена в Червону Книгу зі статусом “рідкісний вид”.

Рись – швидкий і ефективний хижак, який запобігає надмірному поширенню травоїдних (косуль, сарн, муфлонів). Її кінцівки однаково підходять як для спринтерського бігу, так і для стрибків. Широкі лапи рисі дозволяють їй легко переміщатися по снігу, а характерні “пензлики” на вухах підсилюють слух.

“Сьогодні в Україні налічується близько 400 рисей. Зустрічаються на Поліссі та в Карпатах, – каже представник WWF в Україні і транснаціонального проєкту “ЖИТТЯ великим хижакам Європи” (LIFE EuroLargeCarnivores) Богдан Вихора. – Популярним є міф про те, що рись небезпечна для людини і може завдати їй шкоди. Насправді рись уникає людини, а небезпечним може бути лише поранений мисливцем звір. Офіційно полювання на рідкісну рись в Україні суворо заборонено і карається чинним законодавством, але випадки браконьєрства на рись повторюються, і навіть, на жаль, серед співробітників нацпарков, які повинні її охороняти “.

Цікаві факти про рись:

  1. Свою латинську назву рись – Lynx lynx (від грецького λύγξ – “світло”, “світитися”) отримала через гострий зір. Стародавні греки вірили, що рись здатна бачити предмети наскрізь. Польський астроном Ян Гевелій у 1690 році назвав сузір’я на честь рисі. Він так пояснив вибір назви: “У цій частині неба зустрічаються лише дрібні зірки, і треба мати рисячі очі, щоб їх розрізнити і розпізнати”.

  1. Рись – найпівнічніша кішка: у Скандинавії вона зустрічається навіть за Полярним колом. Рисі чудово пристосовані до лютого морозу і снігів: їхні  лапи не провалюються у сніг за рахунок довгого і щільного хутра.

  1. Рись у Карпатах зазвичай живе у глухих і віддалених лісах (пралісах). Відпочиває на скелях і каменях поза досяжністю людини. У зимовий час може спускатися для полювання нижче, де менше снігу.
  1. Є дуже багато варіантів забарвлення рисі, залежно від географічного району проживання: від рудувато-бурого до палево-димчастого, з більш-менш вираженою плямистістю на спині, боках і лапах.
  1. Рисі здатні стрибати на 4 м в довжину, а от з дерев на здобич ніколи не стрибають: полюють із засідки.
  1. Завдяки пензликам на вухах рись має неймовірний слух, вона може почути кроки людини за кілька кілометрів, тому зловити рись дуже непросто.

  1. Рись ніколи не нападає на людей або інших великих хижаків, таких як ведмеді чи вовки. Залишки своєї їжі рись ховає під скелями, листям або гілками. Полює на зайців, птахів, сарн, кабанів, а іноді і бродячих собак і кішок, але ніколи – на худобу, на відміну від інших хижаків.
  1. Рисі живуть поодинці. Однак індивідуальна ділянка самця включає в себе ділянки двох, а то й трьох самок. Пару найчастіше можна зустріти в період спарювання. Але й протягом року вони охоче спілкуються на зустрічах, під час яких рисі обнюхують одне одного і б’ються лобами.
  1. У неволі рись може жити до 25 років, а в дикій природі – до 17 років.
  1. Зображення рисі широко використовується в геральдиці – на гербах міст і країн. В Україні в 2001 році Нацбанк України випустив пам’ятну “рисячу” монету номіналом 2 гривні. На реверсі монети зображено рись з дитинчам, які сидять на гілці, та кругові написи: угорі – “рись звичайна”, внизу – “LYNX LYNX”. Художник – Володимир Дем’яненко.

Як можна допомогти рисі в Україні?

Приєднатися до роботи різних природоохоронних організацій, зокрема й Всесвітнього фонду природи WWF, і допомогти зберегти дім рисей – ліси. Також з 2017 року в країні почав роботу транснаціональний проєкт “Життя великим хижакам Європи” зі збереження великих хижаків, зокрема й рисі євразійської. З червня 2018 року в Україні стартувала акція “Будинок для рисі” , яка збирає кошти для дослідження популяції євразійської рисі в Поліссі.

Фото та інформація надані WWF в Україні.

Вокруг Света

Recent Posts

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

3 тижні ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

5 місяців ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

5 місяців ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

6 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

7 місяців ago

Різноманітність онлайн ігор

Онлайн казино - це інтернет-платформа, яка пропонує азартні ігри, такі як слоти, рулетка, блекджек, покер…

7 місяців ago