Наука

У монастирській хроніці XII століття знайшли найстаріший опис кульової блискавки

Невідому раніше згадку про кульову блискавку знайшли професори Даремського університету Брайан Таннер та Джайлз Гаспер. Вона містилася в монастирській хроніці, складеній Гервасієм Кентерберійським (Gervasus Cantuariensis) близько 1200 року. Це письмове свідчення про кульову блискавку майже на 450 років старше за те, що раніше вважалося найпершим.

Гервасій Кентерберійський (1145–1210) був бенедиктинським ченцем монастиря собору Ісуса Христа в Кентербері та автором семи історичних праць. Найбільш значущою з них вважають його «Хроніки».

Гервасій стверджує, що 7 червня 1195 року «неподалік Лондона зійшло чудове знамення». Далі він описав щільну і темну хмару, що випустила білу речовину, яка набула сферичної форми. А потім вогненна куля впала в Темзу.

Професори Таннер та Гаспер порівняли текст із історичними та сучасними повідомленнями про кульову блискавку. При цьому вони зазначили, що кульова блискавка – це рідкісне погодне явище, що досі повністю не вивчене.

Що ж до опису Гервасієм білої речовини, яка виходить з темної хмари і падає у вигляді вогняної сфери, то це дуже схоже на інші описи кульової блискавки.

Бенедиктинець, який здобув славу надійного репортера

І якщо Гервасій таки спостерігав кульову блискавку, то йдеться про найстарший її опис, який на сьогодні виявлено в Англії.

До цього першою згадкою про кульову блискавку вважалася та, що містилася у звіті про сильну грозу в Уайдекомбі (Девон) від 21 жовтня 1638 року.

За словами дослідників, основну увагу у своїх працях Гервасій Кентерберійський приділяв монастирю собору Ісуса Христа. Крім цього, він описував суперечки з архієпископом, а також життя короля та знаті. Та поза тим бенедиктинця надзвичайно цікавили різні природні явища, сказав професор Гаспер.

Враховуючи, що Гервасій заявив про себе як про надійного репортера, його повідомлення про вогненну кулю від 7 червня 1195 можна вважати найпершим, повністю переконливим описом кульової блискавки, резюмували вчені.

Результати дослідження опублікував журнал Weather.

За матеріалами Sci News

 

 

 

 

Вокруг Света

Recent Posts

Як зробити подорожі незабутніми: розваги для кожного мандрівника

Подорожі — це завжди щось більше, ніж просто переміщення між точками на карті. Це можливість…

2 тижні ago

Що таке метавсесвіт? Як криптовалюта живить віртуальну реальність в Україні

Оскільки цифровий ландшафт продовжує розвиватися, з’явилася захоплююча концепція: метавсесвіт. Цей простір віртуальної реальності поєднує в…

2 місяці ago

Бані в Україні: Традиції та сучасність

Баня — це не просто місце для очищення тіла, а справжній ритуал, що поєднує в…

6 місяців ago

Плюси та мінуси Wi-Fi: як зберегти безпеку та максимально використати безпровідний інтернет

Для користування домашнім інтернетом велика кількість абонентів віддає перевагу бездротовому з’єднанню. Ця технологія є основою…

6 місяців ago

3 неймовірні рекорди, які ніхто ще не побив

Спорт знає безліч рекордів, що вражають складністю. Але є серед них особлива категорія — ті…

7 місяців ago

Ethereum: створення багатства за допомогою довгострокових інвестицій

Інвестування може бути заплутаним, оскільки існує така кількість варіантів і ризиків. Ціна Ethereum пропонує багатообіцяюче…

8 місяців ago