• У монастирській хроніці XII століття знайшли найстаріший опис кульової блискавки.Вокруг Света. Украина
  У монастирській хроніці XII століття знайшли найстаріший опис кульової блискавки
  Наука
  Понеділок, 31 січня 2022

  У монастирській хроніці XII століття знайшли найстаріший опис кульової блискавки

  Англійські дослідники виявили найперший опис кульової блискавки. Його автор – монах-бенедиктинець Гервасій Кентерберійський.

  Невідому раніше згадку про кульову блискавку знайшли професори Даремського університету Брайан Таннер та Джайлз Гаспер. Вона містилася в монастирській хроніці, складеній Гервасієм Кентерберійським (Gervasus Cantuariensis) близько 1200 року. Це письмове свідчення про кульову блискавку майже на 450 років старше за те, що раніше вважалося найпершим.

  Гервасій Кентерберійський (1145–1210) був бенедиктинським ченцем монастиря собору Ісуса Христа в Кентербері та автором семи історичних праць. Найбільш значущою з них вважають його «Хроніки».

  Гервасій стверджує, що 7 червня 1195 року «неподалік Лондона зійшло чудове знамення». Далі він описав щільну і темну хмару, що випустила білу речовину, яка набула сферичної форми. А потім вогненна куля впала в Темзу.

  Професори Таннер та Гаспер порівняли текст із історичними та сучасними повідомленнями про кульову блискавку. При цьому вони зазначили, що кульова блискавка – це рідкісне погодне явище, що досі повністю не вивчене.

  Що ж до опису Гервасієм білої речовини, яка виходить з темної хмари і падає у вигляді вогняної сфери, то це дуже схоже на інші описи кульової блискавки.

  Бенедиктинець, який здобув славу надійного репортера

  І якщо Гервасій таки спостерігав кульову блискавку, то йдеться про найстарший її опис, який на сьогодні виявлено в Англії.

  До цього першою згадкою про кульову блискавку вважалася та, що містилася у звіті про сильну грозу в Уайдекомбі (Девон) від 21 жовтня 1638 року.

  За словами дослідників, основну увагу у своїх працях Гервасій Кентерберійський приділяв монастирю собору Ісуса Христа. Крім цього, він описував суперечки з архієпископом, а також життя короля та знаті. Та поза тим бенедиктинця надзвичайно цікавили різні природні явища, сказав професор Гаспер.

  Враховуючи, що Гервасій заявив про себе як про надійного репортера, його повідомлення про вогненну кулю від 7 червня 1195 можна вважати найпершим, повністю переконливим описом кульової блискавки, резюмували вчені.

  Результати дослідження опублікував журнал Weather.

  За матеріалами Sci News