Здавалося б, часи, коли люди виходили на пошуки скарбів, залишилися в минулому. В казках та пригодницьких романах про піратів або в байках старшого покоління, у яких було заведено зберігати цінні речі під яблунею в саду.
Втім, найзавзятіші шукачі знають: в українській землі ще чимало дорогоцінних таємниць. Наприклад, за підрахунками археологів, зараз в країні знайдено лише 1% всіх захованих скарбів. Над якими з них сушать голову дослідники? В цьому матеріалі ми зібрали всі найбажаніші та найцінніші скарби України.
Золото древніх скіфів
Про спадщину скіфів чули мало не всі українці з підручників історії. Ці скарби зазвичай асоціюють з золотою пектораллю — витонченою прикрасою з золота вагою понад кілограм, що була знайдена у 70-х роках минулого століття на території нинішньої Дніпровщині (см.головне фото).
Але це лише одна деталь зі всього багатства, що залишилося нам від пращурів. Скіфи вірили у загробне життя, тому померлих супроводжували в останню путь з безліччю коштовностей щоб забезпечити їм гідне життя в іншому світі. Протягом століть скарбошукачі знаходили тут дорогоцінні прикраси, коштовні особисті речі, побутове приладдя. І хоча багато зі знайденого було розграбовано, археологи вірять, що знаходження багатьох інших цінних скарбів все ще попереду.
Скарби Нестора Махно
Подейкують, що у свій час батько Махно був неабияким багатієм, що дозволяло йому забезпечувати військо необхідно екіпіровкою та бойовими припасами. Часи змінилися — Нестор був змушений переїхати до Франції. Своє багатство — безліч золотих царських червінців — він велів розмістити у відра та сховати у різних місцях по всій Україні. Відомо, що люди Махна навідувалася до скарбів і двох з них одного разу було схоплено. Як результат, спадщини батька стала на два відра меншою. Але де знаходяться інші золоті червінці, шукачі вже багато років намагаються з’ясувати.
Бібліотека Ярослава Мудрого
Про цінне надбання князя Ярослава Мудрого стало відомо з «Повісті временних літ». Стародавньою мовою Нестор Літописець повідомив нащадкам, що князь дуже любив книги та зберігав їх у Софії Київській. Бібліотека Ярослава Мудрого зникла безвісти у XIII сторіччі, після нашестя татаро-монголів.
Цінність книжкової спадщини князя полягає не тільки у власне історичних матеріалах. Створення книг у ті часи було справжнім мистецтвом, тож обкладинки прикрашали цінні метали та каміння. Археологи не раз намагалися віднайти скарб Ярослава: рили печери, відкривали нові ходи підземного Києва. Складність пошуків полягає в тому, що більшість печер засипані землею.
Зараз пошуки загубленої бібліотеки припинені через брак коштів та складність досліджень.
Спадок Яреми Вишневецького
В Лубнах Полтавської області мешкав якось один з найбагатших князів Речі Посполитої у XVI сторіччі — Ярема Вишневецький. Купаючись в розкоші та коштовностях, князь не знав лиха, допоки не відбулося повстання козаків. Після цього Яремі Вишневецькому довелося втікати, а його замок та багатства залишилися дражнити мисливців за чужими скарбами.
Через деякий час після смерті князя, археологи знайшли цілу мережу тунелів під його колишньою резиденцією (зараз Лубенський замок). Шукачі неодноразово прочісували ті тунелі, проте їх спроби були безуспішними. Крім того, пошуки виявилися небезпечними: через брак повітря там постійно гинули люди. Наразі проводити там дослідницькі роботи археологам заборонено.
Золотий запас київського Держбанку
Коли у 1941 році німці захоплювали Київ, радянська влада вирішила заховати золото київського відділення Держбанку СРСР. За свідченнями дослідників, з банку вивозили тонни золота та коштовностей на машинах. Але довезти скарби було непосильною задачею — німці атакували, тож було вирішено заховати скарби безпосередньо у лісі в Київській області. Згодом співробітники банку загинули, а з ними й таємниця про знаходження золота. Вже багато років ця історія не дає покою скарбомисливцям.
Підводні скарби «Чорного принца»
Під час Кримської війни до Севастополя прямувало англійське судно «Чорний принц». Подорож обернулася катастрофою — корабель потрапив у шторм, пішов на дно, люди загинули. Коли стали розбиратися, що ж було на судні окрім боєприпасів, виявилося, що в діжках також перевозилася зарплата англійським солдатам. За підрахунками дослідників у грошовому еквіваленті там було принаймні 60 млн рублів.
Спроби знайти решту відбулися на початку ХХ сторіччя. Водолази прошерстили Балаклавську бухту, але знайшли лише кілька монет. Якщо є монети, значить і весь інший скарб десь поряд. Але де саме — нікому не відомо.
Золотий тунель Хмельницького
Історики стверджують, що Богдан Хмельницький залишив великий скарб для своїх пращурів. Намагаючись стати незалежним від Польщі, гетьман збирав польське золото, карбував з нього монети зі своїм зображенням та ховав їх у своїй резиденції в Суботові. Свідчення істориків є, а самого золота ще нікому не вдалося знайти. Дослідники припускають, що можливо скарби заховані зовсім не там, де їх шукають.
Монети Павла Полуботка
Військовий діяч Павло Полуботок кілька разів «перефарбовувався» у своїх політичних поглядах. Спочатку він підтримував Петра І, а після смерті Скоропадського розлютив царя, бо раптом став на захист України. Петру ця історія не сподобалася, тож Полуботка заарештували. Продуманий Павло частину свого майна — віддав до банку Англії, а частину сховав у містах Сумської та Чернігівської областей. Полуботок був дійсно багатим чоловіком: за свідченнями дослідників в його колекції було чимало зброї, рідкісних ікон, золота, коштовностей.
Золотий кінь у запорізькій річці
Річка Скарбна у Нікопольському краї має не тільки красиву назву — вона оповита красивими легендами про величезні скарби. Місцеві мешканці з вуст у вуста передають історію про Золотого коня, якого нібито у ХVII столітті запорожці відлили з золота місцевої казни, набили монетами та втопили у річці. Саме тому нібито річка і має таку коштовну назву.
Запорожці планували дістати казну, коли настануть тяжкі для них часи. Часи настали вже у наступному столітті, коли цариця Катерина розганяла січі. Проте коня знайти не вдалося: можливо, його віднесло течією, можливо хтось з проворних бізнесменів знайшов та дістав його раніше, а можливо все це взагалі красива легенда. Втім, мисливці за скарбами в останню версію просто не хочуть вірити.
Тайники з золотом Олекси Довбуша
Кажуть, що багатства, які очільник карпатських опришків Олекса Довбуш відбирав у місцевих феодалів, він не повністю роздав жебракам. Частина награбованого командою Довбуша залишалася у них. Ці багатства опришки ховали у своїх тайниках у скелях, що згодом назвали іменем Олекси. Знаходяться вони в Івано-Франківській області.
А скільки ще загублених скарбів по всьому світі! Саме їх вивчають автори передачі «Підриваючи історію» на Discovery Channel. Вони досліджують та відкривають таємниці найзагадковіших місць планети та у цікавій манері розповідають глядачам захоплюючі історії про них. Хто знає, можливо вони колись доберуться і до українських скарбів та допоможуть нам розв’язати загадки, над якими б’ються дослідники протягом сторіч.
Дивіться детальніше у програмі » Підриваючи історію» щочетверга о 20:00 на Discovery Channel.
Читайте також:
Карта невыдуманных сокровищ: какие клады еще не нашли?
Золотая лихорадка по-украински: как в нашей стране добывают драгоценный металл?
7 великолепных, но малоизвестных замков Украины