• 10 цікавих фактів про панду - чорно-білого ведмедя, символ WWF.Вокруг Света. Украина
    Животные
    Пятница, 16 марта 2018

    10 цікавих фактів про панду - чорно-білого ведмедя, символ WWF

    Панди офіційно - національне багатство Китаю, а вбивство цієї тварини у країні карається смертю.

    Велика панда для багатьох людей по всьому світу є символом природоохорони, адже від початку заснування Всесвітнього фонду природи WWF у 1961 році є його незмінним символом.

    Ще донедавна велика панда була “зникаючим” видом. Власне, для того, щоб привернути увагу до питання збереження цієї цікавої чорно-білої тварини, був започаткований спеціальний День панди, котрий відзначається 16 березня. Нині ситуація змінилася на краще.

    “Завдяки міжнародним природоохоронним заходам на різних рівнях від локального до міжнародного, — зазначає керівник WWF в Україні Олена Тарасова-Красієва, — у 2016 році статус великої панди (Ailuropoda melanoleuca) було змінено зі “зникаючого” на “уразливий”, тобто піднявся на один рівень вище. Після десятків років зусиль, чисельність диких панд збільшується, та вони все ще стикаються з численними загрозами, а саме втратою оселищ та їх фрагментацією”.

    Біолог та координаторка з екоосвіти WWF в Україні Тетяна Карпюк ділиться 10 цікавими фактами про великих панд.

    1. Інша назва панди — “бамбуковий ведмідь”. Попри те, що офіційно панди вважаються хижаками, 99% їх раціону — це бамбук. На добу доросла панда з’їдає до 38 кг бамбуку. Панди вживають усі 25 видів бамбуку, що існують в природі.

    Цікаво, що через біологічні особливостi бамбук на певному місці перестає рости кожних 40-120 років, залежно від виду. У минулому, панди могли мігрувати до нових місць у пошуках їжі, проте сьогодні вони більше не можуть “переслідувати” бамбук, бо власне немає куди йти. Тож наразі для міграції панд організовуються спеціальні бамбукові коридори.

    Cамі панди відіграють стратегічну роль у житті бамбукових лісів Китаю. Вони поширюють насіння рослини і таким чином допомагають їм рости.

    2. Сер Пітер Скот – один і засновників WWF – намалював перший логотип фонду у 1961 році. Iдея була використати як символ “гарну, вимираючу тварину, яку люблять багато людей по всьому світу”.  Прототипом стала нині всесвітньо відома панда Чі-Чі. Ще ведмежам у 1957 році вона була спіймана і передана до Пекінського зоопарку. Далі австрійський брокер-анімаліст Хейні Деммер обміняв Чі-Чі на вражаючу колекцію копитних тварин з Африки. Транзитом через Московський зоопарк, панда опинилася у Берліні, звідки її продали в США, та через політичні обставини Чі-Чі був заборонений в’їзд в США. І доля закинула панду до Лондонського зоопарку, де вона стала улюбленицею не лише Лондона, але й всієї Великобританії.

    3. Панда любить поїсти. Вони їдять майже 14 годин на добу. Власне, для габаритів дорослої панди (важить близько 100-150 кг) — це виправдано. Цікаво, що бамбукова дієта не дозволяє їм зібрати достатньо жирових запасів на зиму, а тому великі панди не впадають у сплячку. До того ж, дорослі панди настільки великі, що практично не мають природних ворогів. Жертвами, зазвичай снігового барса, можуть стати тільки маленькі дитинчата чи хворі або старі особини.

    4. Панди офіційно — національне багатство Китаю, а вбивство цієї тварини у країні карається смертю. Так було не завжди, у Стародавньому Китаї вважали, що хутро панди має магічну силу і захищає від злих духів. І саме через полювання та браконьєрство панди опинились на межі зникнення.

    5. Хоча шерсть панди виглядає м’якою та шовковистою, насправді вона досить жорстка. Хутро дорослої панди може бути до 10 см сантиметрів завдовжки. Шкіра під білим хутром панди рожевого кольору, а під чорним чорного. Народжуються панди зі шкірою рожевого кольору та вкриті тонким шаром білого хутра. За перший місяць життя на ньому з’являються всі специфічні чорні плями.

    6. Китайське ім’я панди — Da xiong mao — означає “ведмідь-кішка”, можливо, через здатність панд уміло лазити по деревах. Західне ім’я великої панди походить від імені малої (червоної) панди (Ailurus fulgens). Червона панда є єдиним представником родини Пандових (Ailuridae), в той час, коли велика панда входить до родини ведмедевих (Ursidae).

    Не зважаючи на це, обидва види мають схожий раціон, умови існування та  охороняються міжнародними червоними списками.

    7. Всі панди світу належать Китаю, проте деяких віддаються в зоопарки інших країн, зазвичай в оренду. Певний час велика панда навіть була об’єктом дипломатії Китаю. Мешкає панда лише в Китаї. Основне місце її проживання – провінція Сичуань. Відкриті великі панди були в середині ХІХ століття, та вперше зловити цю тварину вдалося лише через близько 70 років. Цікаво, що спершу вчені помилково назвали цю тварину єнотом великих розмірів. Лише згодом дослідники за допомогою генетики встановили, що панда є різновидом ведмедя.

    8. Панда не будує постійне лігво, а знаходить притулок в порожнистих стволах дерев, тріщинах скель і печерах. Живе вона переважно на землі.

    9. Велика панда має незвичну будову лапи: окрім п’яти нормальних пальців, у неї ще є “великий палець”, який насправді є зміненою кісткою зап’ястка.

    10. У природному середовищі велика панда може прожити до 20 років, а у неволі деякі особини доживають до 25-27 років. Вищезгадана панда Чі-Чі померла у віці 15 років, не давши потомства. У неволі панди розмножуються неохоче. Тільки у 2000 році був зафіксований перший факт народження великої панди у неволі. Цікаво, що молоді панди надзвичайно активні і грайливі, але вже з 3-х років в їх рухах сама поважність і лінь. Дорослі тварини можуть годинами сидіти, повільно пережовуючи свою їду або валятися черевом догори, широко розкинувши лапи.

    Читайте также:

    Умерла самая старая панда в мире

    На IMAX-экранах покажут фильм о жизни панд

    Китайские панды играют в снегу Финляндии (видео)

     

     

    Загрузить еще