• Яка норма пульсу у людини?.Вокруг Света. Украина
  Фото: Shutterstock
  Вопрос-ответ
  Вторник, 31 марта 2020

  Яка норма пульсу у людини?

  Значення пульсу може змінюватися в залежності від багатьох факторів, в тому числі від: фізичного навантаження, температури, положення тіла, гормонального статусу, часу доби.

  Частота пульсу — важливий показник в оцінці роботи серця. Ще в ті часи, коли у лікарів з медичного інструментарію були наявні тільки стетоскоп і ланцет, по пульсу визначали загальний стан хворого і перебіг багатьох захворювань.

  Пульс — це коливання судинних стінок, які виникають в результаті серцевих скорочень. По пульсу можна оцінити не тільки силу і ритмічність серцебиття, а й стан судин.

  У здорової людини інтервали між ударами серця повинні бути однаковими. Нерівномірність пульсу може бути ознакою патології — як серця, так і інших органів (наприклад, наслідком гормональних проблем).

  Пульс (ЧСС) вимірюють кількістю ударів в хвилину. У дорослої людини у стані спокою він становить від 60 до 90 ударів за хвилину, в залежності від статі, віку і фізичної форми. У спортивної, тренованої людини пульс в стані спокою нижче, ніж у нетренованої (за інших рівних умов).

  Значення пульсу у конкретної людини може змінюватися в залежності від багатьох факторів, в тому числі: температури, положення тіла, гормонального статусу, часу доби. Найвища частота серцевих скорочень — у другій половині дня, з 15 до 20 години.

  Щоб виміряти пульс, потрібно покласти пальці правої руки на зап’ястя лівої (або навпаки) і злегка притиснути, щоб відчути биття артерії. Якщо пульс рівномірний, досить підрахувати удари за 30 секунд і потім помножити на два, вийде потрібне значення за хвилину.

  Норма пульсу у жінок

  Норма пульсу у жінки до 50 років — 60-80 ударів за хвилину; від 50 до 60 років — 65-85 ударів за хвилину; від 60 і старше — 70-90 ударів за хвилину

  Норма пульсу у чоловіків

  Зазвичай пульс в нормі у чоловіків на 5-8 ударів нижче, ніж у жінок. Відповідно, у чоловіка до 50 років норма пульсу 60-70 за хвилину; від 50 до 60 років — 60-80; від 60 і старше — 65-85 ударів за хвилину.

  Норма пульсу у дітей

  У дітей частота серцевих скорочень в нормі вище, ніж у дорослих, і залежить від віку дитини.

  Від народження до року пульс може змінюватися в межах 120-170 ударів за хвилину.

  У дитини в 1-2 роки норма 110-1140 ударів за хвилину. У 3-4 роки — 90-110 ударів за хвилину. 5-7 років — 80-105 ударів за хвилину. 8-11 років — 75-95 ударів за хвилину. 12-15 років — 70-90 ударів за хвилину. 16-18 років — 65-80 ударів за хвилину.

  Варто зауважити, що у дітей до 8 років значення ЧСС практично не відрізняються у хлопчиків і дівчаток, проте пізніше відзначається деяке зниження ЧСС (приблизно на 5 уд/хв) у хлопчиків у порівнянні з дівчатками, більш виражене з віку 12-16 років.

  Читайте також:

  Что будет, если съесть хлеб с плесенью?

  Что будет, если содрать родинку?

  Что будет, если антибиотик смешать с алкоголем?