• Залиште у спокої моаї: туризм руйнує острів Пасхи.Вокруг Света. Украина
  Фото: Shutterstock
  Места
  Пятница, 3 мая 2019

  Залиште у спокої моаї: туризм руйнує острів Пасхи

  Туризм на острові Пасхи стає загрозою для природних ресурсів Рапа-Нуї, історичної спадщини і почуттів місцевого населення.

  Острів Пасхи або Рапа-Нуї користується більшою популярністю в туристів, ніж єгипетські піраміди. Невеличкий вулканічний острів у Полінезійському трикутнику відвідують 150 тисяч людей щорічно. Ще 40 років тому це число було у 50 разів меншим.

  Особливо приваблюють туристів таємничі кам’яні статуї – моаї, які встановили між 1100 і 1400 рр. н.е. Найбільший з монолітів важить 82 тони.

  Величезна кількість мандрівників негативно впливає на невеличку місцеву громаду, яка налічує близько 5700 людей. Хоча туризм може приносити користь місцевій економіці, він часто негативно впливає на такі невеликі спільноти і тендітні екосистеми, як на острові Пасхи.

  В чому проблема

  Джо Енн Ван Тілбург – археолог із Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі – проводить дослідження на острові упродовж 40 років. Джо вивчала моаї та їх роль у культурі спільноти Рапа-Нуї. Вперше вона потрапила на острів Пасхи у 1981 році, і відтоді спостерігала за змінами, спричиненими розвитком туризму. Джо Енн виявила, що туризм на нинішньому рівні здійснює дуже негативний вплив на природні ресурси острова, особливо – на воду. Через величезну кількість відвідувачів уся інфраструктура Рапа-Нуї перебуває в напруженні.

  острів Пасхи

  Фото: Shutterstock

  Інша велика проблема полягає в тому, що нинішня поведінка туристів ображає почуття тубільного населення. Деякі мандрівники ігнорують правила і виявляють зневажливе ставлення до місцевої культури. Вони гуляють по могилах і лізуть на моаї просто для того, щоб зробити селфі і доторкнутися до носів статуй. Це не тільки посилює природне руйнування пам’яток, а й обурює місцеву спільноту. Для тубільців скульптури є священними, вони зберігають пам’ять про предків та їх відношення з богами.

  острів Пасхи

  Фото: Shutterstock

  Таких дослідників, як Джо Енн Ван Тілбург, турбує відсутність справжнього інтересу до острова та його жителів у туристів. Недостатнє розуміння минулого Рапа-Нуї притаманне більшості відвідувачів, які приїжджають сюди тільки для того, щоб зробити фото із вічними статуями. Незважаючи на те, що в 1995 році ЮНЕСКО проголосила острів Пасхи об’єктом Всесвітньої спадщини, це місце потребує додаткового захисту.

  Як можна допомогти

  Громада Рапа-Нуї налаштована захищати свій культурний та історичний спадок. Проте, докласти зусиль повинні всі, у тому числі вчені і туристи, які відвідують острів. Мандрівникам слід цікавитися минулим острова, цінувати його і навчитися виявляти повагу до культури місцевих. А взагалі, корисно іноді відкласти монопод і просто насолоджуватися пейзажем.

  Як повідомляв портал «Вокруг света. Украина», вчені розкрили таємницю кам’яних статуй з острова Пасхи.

  За матеріалами Newsweek

  Читайте також:

  Мэр острова Пасхи предлагает оставить Главного предка в Британском музее

  Остров Пасхи медленно опускается в море

  Ученые раскрыли тайну цивилизации острова Пасхи