Сенкан (інші варіанти — синкан, синкант) — це п’ятирядковий вірш, який ще часто називають «американським хоку» через його подібність до японського жанру поезії. В деяких українських школах вправу з написання сенкану вже використовують як навчальний прийом. Як правило, складання такого вірша займає всього кілька хвилин. Нумо розбиратися, як це робити.
Історія виникнення
Жанр сенкану з’явився на початку 20 століття в США. Вважаться, що цю поетичну форму створила поетеса Аделаїда Крепсі (1878-1914). Жінка цікавилася східною культурою, у тому числі японською. Познайомившисть із хоку, Крепсі надихнулася на створення власної форми вірша — з п’яти рядків і 22 складів. У 1941 році, вже після смерті поетеси, вийшла друком її поетична збірка «Поезія» («Verse»), до якої увійшли також сенкани. Збірка стала популярною в багатьох країнах і неодноразово перевидавалася. Сьогодні існує багато різновидів сенканів: традиційний, зворотній, дзеркальний, сенкан-метелик, корона сенканів, гірлянда сенканів, дидактичний сенкан і т.д.
Правила складання
Один з найпоширеніших видів сенкану — дидактичний. Його форма створення доволі проста. Перший рядок — одне слово. Це іменник, який вказує на тему вірша. Другий рядок — два прикметники, які описують тему. Третій рядок — три дієслова, що описують дію, пов’язану з темою. Четвертий — речення з чотирьох слів, яке вказує на ставлення самого автора до теми. Останній, п’ятий рядок є ніби висновком вірша. Зазвичай це також одне слово, яке є синонімом до теми. Найлегше зрозуміти структуру дидактичного санкану на прикладах.
Приклади
Сенкан про Україну:
Україна
Рідна, незалежна.
Розквітаєш, зростаєш, милуєш.
Ти — моя рідна земля.
Батьківщина.
Сенкан про мову:
Мова
Українська, веселкова.
Єднає, дзвенить, лунає.
Вона — наш великий скарб.
Бесіда.
Сенкан про людину:
Людина
Щаслива, вільна.
Живе, творить, кохає.
Вона — дитя всього світу.
Душа.
Види сенканів
Традиційний сенкан — це вірш із п’яти рядків і 22 складів. Вони розміщені за схемою 2–4–6–8–2 (цифра — кількість складів у рядку). Є також зворотній сенкан. Із назви можна зрозуміти, що в цьому вірші зворотна послідовність складів. Отже, схема цього сенкану виглядає так: 2–8–6–4–2.
Із традиційного і зворотнього сенканів можна сформувати дзеркальний сенкан. Такий вірш складається із двох строф, одна з яких написана за схемою традиційного, а інша — за схемою зворотнього сенкану.
Схема сенкана-метелика із дев’яти рядків виглядяє так: 2–4–6–8–2–8–6–4–2.
Читайте також:
В Таджикистане поэту вручили «наградную» жену
В Британии состоялся первый поэтический конкурс на пальцах
В Японии создали романтичного робота-поэта