• Що таке сенкан?.Вокруг Света. Украина
  Фото: Shutterstock
  Вопрос-ответ
  Понедельник, 23 марта 2020

  Що таке сенкан?

  Сенкан - це п'ятирядковий вірш, схожий на японський хоку. Жанр зародився в США, а в Україні вправу з написання сенкану використовують як навчальний прийом.

  Сенкан (інші варіанти — синкан, синкант) — це п’ятирядковий вірш, який ще часто називають «американським хоку» через його подібність до японського жанру поезії. В деяких українських школах вправу з написання сенкану вже використовують як навчальний прийом. Як правило, складання такого вірша займає всього кілька хвилин. Нумо розбиратися, як це робити.

  Історія виникнення

  Жанр сенкану з’явився на початку 20 століття в США. Вважаться, що цю поетичну форму створила поетеса Аделаїда Крепсі (1878-1914). Жінка цікавилася східною культурою, у тому числі японською. Познайомившисть із хоку, Крепсі надихнулася на створення власної форми вірша — з п’яти рядків і 22 складів. У 1941 році, вже після смерті поетеси, вийшла друком її поетична збірка «Поезія» («Verse»), до якої увійшли також сенкани. Збірка стала популярною в багатьох країнах і неодноразово перевидавалася. Сьогодні існує багато різновидів сенканів: традиційний, зворотній, дзеркальний, сенкан-метелик, корона сенканів, гірлянда сенканів, дидактичний сенкан і т.д.

  Правила складання

  Один з найпоширеніших видів сенкану — дидактичний. Його форма створення доволі проста. Перший рядок — одне слово. Це іменник, який вказує на тему вірша. Другий рядок — два прикметники, які описують тему. Третій рядок — три дієслова, що описують дію, пов’язану з темою. Четвертий — речення з чотирьох слів, яке вказує на ставлення самого автора до теми. Останній, п’ятий рядок є ніби висновком вірша. Зазвичай це також одне слово, яке є синонімом до теми. Найлегше зрозуміти структуру дидактичного санкану на прикладах.

  Приклади

  Сенкан про Україну: 

  Україна
  Рідна, незалежна.
  Розквітаєш, зростаєш, милуєш.
  Ти — моя рідна земля.
  Батьківщина.

  Сенкан про мову:

  Мова
  Українська, веселкова.
  Єднає, дзвенить, лунає.
  Вона — наш великий скарб.
  Бесіда.

  Сенкан про людину:

  Людина
  Щаслива, вільна.
  Живе, творить, кохає.
  Вона — дитя всього світу.
  Душа.

  Види сенканів

  Традиційний сенкан — це вірш із п’яти рядків і 22 складів. Вони розміщені за схемою 2–4–6–8–2 (цифра — кількість складів у рядку). Є також зворотній сенкан. Із назви можна зрозуміти, що в цьому вірші зворотна послідовність складів. Отже, схема цього сенкану виглядає так: 2–8–6–4–2.

  Із традиційного і зворотнього сенканів можна сформувати дзеркальний сенкан. Такий вірш складається із двох строф, одна з яких написана за схемою традиційного, а інша — за схемою зворотнього сенкану.

  Схема сенкана-метелика із дев’яти рядків виглядяє так: 2–4–6–8–2–8–6–4–2.

  Читайте також:

  В Таджикистане поэту вручили «наградную» жену

  В Британии состоялся первый поэтический конкурс на пальцах

  В Японии создали романтичного робота-поэта