• Проект
  Места
  Пятница, 1 октября 2021

  Проект "Таш тепелер" у Туреччині: як зробити археологію популярною

  Проект "Таш тепелер" ("Кам'яні пагорби") охоплює археологічні розкопки та дослідження на семи важливих неолітичних об’єктах: Гьобеклітепе, Карахантепе, Гюрджютепе, Сайбурч, Чакмактепе, Сефертепе та пагорб Єні Махаллє.

  Міністерство культури і туризму Республіки Туреччина та Агентство з розвитку і промоції туризму Туреччини (TGA) презентували проект Таш тепелер (TAŞ TEPELER, у перекладі з турецької «Кам’яні пагорби»). Його мета —  популяризація регіону, в якому відбуваються важливі археологічні розкопки. Під час презентації 21-27 вересня 2021 року провели низку візитів, зустрічей та заходів, а 23 вересня 2021 року в місті Шанлиурфа відбувся симпозіум «Віддзеркалення неоліту у світі» за участі науковців та дослідників із Туреччини та усього світу.

  Проект Таш тепелер охоплює археологічні розкопки та дослідження на семи об’єктах: Гьобеклітепе, Карахантепе, Гюрджютепе, Сайбурч, Чакмактепе, Сефертепе та пагорб Єні Махаллє. Учасники заходів відвідали тимчасово відкриті розкопки у Карахантепе. Під час візиту до Карахантепе Міністр культури і туризму Туреччини Мехмет Нурі Ерсой зазначив, що розкопки цих об’єктів демонструють важливий внесок Анатолії до історії людства. 

   

  Найближчим часом розпочнеться перша фаза досліджень неоліту у Шанлиурфі, що розраховані на 2021-2024 роки. Зокрема це розкопки на пагорбах Аянлар, Йогунбуруч, Харбетсуван, у поселеннях Курттепесі та Ташлитепе. На деяких із цих точок уже проведено геомагнітні та підповерхневі радіолокаційні дослідження, які триватимуть паралельно з розкопками. 

  Регіон Шанлиурфа відомий тим, що тут уперше в історії цивілізації з’явилася організована праця та її спеціалізація. У період із 2021 по 2024 роки будуть проводитися розкопки на 12 об’єктах, включаючи Карахантепе — місце, у якому було виявлено понад 250 Т-подібних мегалітичних блоків, схожих на знахідки в Гьобеклітепе, об’єкті cвітової спадщини ЮНЕСКО. У регіоні Шанлиурфа є декілька об’єктів, подібних до Гьобеклітепе, які проливають світло на ранні періоди неоліту. Останні знахідки з Карахантепе експонуються на виставці «Карахантепе та неолітичне людство» в Археологічному музеї Шанлиурфи, яка була відкрита 23 вересня 2021 року в рамках запуску проекту Таш тепелер.

   

  Вважається, що 12 000 років тому у цьому регіоні розпочався процес перетворення укриттів на будинки, виникнення селищ, формування різних прошарків суспільства та розвитку здатності до торгівлі. Науковці припускають, що мегалітичні споруди у регіоні відігравали роль громадського простору, у якому збиралися люди.

  Світовий неолітичний конгрес, який планується провести у 2023 році як один з елементів Проекту досліджень неоліту, включатиме велику кількість наукових заходів та демонструватиме унікальні культурні скарби Шанлиурфи періоду неоліту. 

  Читайте також:

  В Турции раскопали VIP-места зрителей гладиаторских боев

  В Турции обнаружена «точка отсчета цивилизации» — древнейший храм в истории