• 8 продуктів, вибір яких впливає на дику природу.Вокруг Света. Украина
  Фото: Shutterstock
  Экология
  Пятница, 14 декабря 2018

  8 продуктів, вибір яких впливає на дику природу

  Перед зимовими святами люди купують та споживають багато їжі - занадто багато, якщо чесно. Але ми не про зайві кілограми, а про те, як наш раціон впливає на життя дикої природи.

  Все, що ми їмо, має вплив на планету Земля — зокрема і на тварин, з якими ми її ділимо. Чисельність популяції ссавців, птахів, земноводних, рептилій і риб зменшились на 60% тільки за останні 40 років. Харчова промисловість зробила значний внесок у цю втрату біорізноманіття.

  Споживачі і виробники їжі розділяють відповідальність, оскільки ми повинні не лише прогодувати себе, а й зберегти природні ресурси та домівки диких тварин.

  Цей шлях починається з розуміння того, як наш щоденний раціон впливає на тварин. Дізнайтеся про зв’язок між різними продуктами харчування і видами тварин. Як споживати раціональніше, щоб допомогти захистити їх? Ця тема є особливо актуальною перед зимовими святами, адже саме в цей період люди купують та споживають дуже багато їжі.

  Шимпанзе й шоколадні батончики

  Кот-д’Івуар — найбільший виробник какао у світі і одна з останніх країн, де живуть західні шимпанзе. Не дивлячись на те, що у країні є багато національних парків, створених для захисту мавп, ліси продовжують незаконно вирубувати. Зокрема для виробництва какао, з якого виробляють шоколад. Щоб обрати шоколад, який було створено у сталий спосіб, можете пересвідчитись, що він має логотип сертифікації Rainforest Alliance або іншу тематичну позначку.

  Метелики монархи і сендвічі

  Щоосені метелики-монархи мігрують з півночі США і Канади до Мексики, використовуючи дикі рослини прерій як джерело харчування та місце, щоб  відкласти яйця. В останні роки Великі Рівнини втрачають луки та пасовища швидше, ніж Бразилія — амазонські ліси. Це відбувається через те, що фермери скошують ці луки для вирощування зерна, помідорів, салату-латуку, які є найпопулярнішими в світі складовими сендвічей.

  Морські черепахи і креветки

  Морські черепахи — одні з найдивовижніших тварин-довгожителів океану, однак сотні тисяч з них щороку випадково потрапляють у риболовецькі сітки та гинуть. При купівлі морепродуктів радимо звертати увагу на наявність логотипу сертифікації MSC (Морська наглядова рада), який означає, що рибалки використовували обладнання, яке мінімізує ризики вилову дельфінів, черепах, акул та інших морських жителів.

  Слони і локшина швидкого приготування

  Суматранські слони на межі зникнення через діяльність людини. На рідному індонезійському острові Суматра вони втрачають свої лісові оселища через недоцільне і незаконне виробництво пальмової олії. Вона використовується у більш ніж половині продуктів з полиць супермаркетів, включаючи багато харчових продуктів, які пройшли технологічну обробку. Ви знали, що більшість продуктів з локшини швидкого приготування на 20% своєї ваги складаються з пальмової олії — локшину в ній обжарюють, щоб робити хрусткою. Продукти, що містять відповідально вироблену пальмову олію, мають маркування сертифікованої екологічної пальмової олії (Certified Sustainable Palm Oil). Воно означає, що пальмова олія виробляється такими способами, які захищають не тільки слонів і їхні домівки, але також і орангутанів, носорогів, тигрів.

  Тигри і песто

  Багато хто з нас полюбляє соус песто. Чи задумувались ви звідки береться основа песто — кедрові горіхи? Більшість кедрових дерев росте на територіях Далекого Сходу Росії і східного Китаю —  домівки амурських тигрів, які знаходяться під загрозою вимирання. Ці тварини їдять диких оленів і кабанів, що, у свою чергу, харчуються кедровими горіхами. WWF співпрацює з місцевими громадами та компаніями, щоб налагодити стале використання лісів і вирощування кедрових горіхів зокрема.

  Лемури і ванільне морозиво

  Найпопулярнішим видом морозива є ванільне. Але що таке ваніль та звідки вона береться?

  Ваніль – це плід орхідеї, і на Мадагаскарі її росте більше, ніж будь-де на планеті. Мадагаскар також є єдиною у світі домівкою для популяцій лемурів, від шовковистої сіфаки до кільчатого лемуру. Сільське господарство призводить до втрати їхньої оселі. Але нещодавні дослідження показують, що виважено спроектовані і керовані плантації ванілі можуть насправді допомагати лемурам, пов’язуючи фрагметовані природні оселища. WWF співпрацює з фермерами і компаніями-виробниками спецій, щоб знайти сталі шляхи виробництва ванілі та захистити приматів.

  Горбаті кити і стейки з меч-риби

  Щодня приголомшлива кількість морських жителів – китів, акул, черепах, дельфінів — випадково потрапляють до риболовних сіток і потім просто викидаються мертвими назад.

  Горбаті кити, наприклад, є частими жертвами вилову меч-риби у тихоокеанських рибальських господарствах, але випадки порідшали з того часу, як уряд Сполучених Штатів і риболовна промисловість почали співпрацювати у 1994 році, щоб скоротити вилов. Подібні практики можуть допомогти врятувати інші вимираючі види, які потрапляють у риболовні сітки і на судна, в тому числі вакіт, китів, іравадійських і ла-платських («францисканських») дельфінів, морських свиней.

  WWF співпрацює з рибальськими господарствами, щоб скоротити прилов за допомогою просування нових технологій і обладнання для більш ефективної діяльності. Морепродукти, такі як стейки з риби меч, промарковані логотипом MSC, походять з рибних господарств, які розвиваються стало, з мінімальним впливом на дику природу.

  Осетрові риби та чорна ікра

  Великий попит на ікру призвів до надмірного вилову, а отже різкого скорочення популяцій осетрових у всьому світі. В Україні всіх осетрових внесено до Червоної книги України. Тому, щоб забезпечити виживання і відновити популяції цих риб, в 1998 році всі види осетрових були занесені до додатків Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори (СІТЕS).

  Сьогодні вся ікра в міжнародній торгівлі (експорт, імпорт і реекспорт) повинна супроводжуватись документами СІТЕS, і всі контейнери з ікрою на міжнародному ринку повинні мати спеціальні захисні, з маркуванням, стрічки СІТЕS.

  Як повідомляв портал «Вокруг света. Украина», в Фінляндії будуть виробляти продукти з повітря.

  Матеріал та фото надані WWF в Україні.

  Читайте також:

  День панди: 10 цікавих фактів про чорно-білого ведмедя, символ WWF

  Прощайте, соседи! 7 видов животных, которые могут вымереть еще при нашей жизни

  Звери на дороге: в Украине построят мосты для животных?

  Загрузить еще