• Голодомор: основні факти.Вокруг Света. Украина
    Фото: Shutterstock
    Люди

    Голодомор: основні факти

    Голодомор – це 500 днів організованого політичного терору, 17 місяців, що забрали життя мільйонів українців. Це 17 смертей щохвилини, 1 000 - щогодини, і майже 25 000 - щодня.

    Голод був створений штучно і спрямований проти селянства як класу та української нації в цілому. Крім примусової колективізації за розпорядженням уряду заборонялась торгівля в сільській місцевості, зупинялось продовольче постачання, а «зелені ешелони» масово експортували зерно та інші продукти в промислові центри Росії.

    Рафаель Лемкін, головний промоутер ухвалення Конвенції ООН «Про запобігання злочину геноциду і покарання за нього» та власне автор терміну, назвав події 19321933 рр. «класичним прикладом геноциду».

    Більше ста держав визнали Голодомор політично організованою акцією.

    28 листопада 2006 р. Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Голодомор 193233 рр. в Україні», яким визначила події 30х рр. геноцидом українського народу.

    Фото: Kiev.Victor / Shutterstock

    Фото: Kiev.Victor / Shutterstock

    Російський уряд називає події 19321933 рр. спільною трагедією держав, що входили до складу СРСР, а не спрямованими діями проти того чи іншого народу. Таку ж думку висловив і Віктор Янукович у 2010 р. У 2007 році проти визнання Голодомору геноцидом виступили 22% українців.

    Сьогодні публічне заперечення Голодомору вважається протиправним, проте покарання за такі дії не уточнюється.

    День памяті жертв Голодомору відзначають в останню суботу листопада.

    Фото: Nadiia Gerbish / Shutterstock

    Фото: Nadiia Gerbish / Shutterstock

    До 75 річниці було започатковано акцію «Запалімо свічку». О 16:00 в будинках, громадських організаціях, біля храмів, меморіалів та памятних знаків за декілька хвилин до заходу сонця запалюють свічкисимвол єднання та вшанування загиблих співвітчизників.

    Через відсутність достовірних демографічних даних кількість загиблих оцінюють порізномувід 1,8 до 10 млн. Більшість істориків сходяться на тому, що безпосередніми жертвами стали близько 3,5 млн українців. Іноземні історики найчастіше говорять про 58 млн загиблих на території СРСР, більше половини з якихукраїнці.

    Фото: Sergey Starostenko / Shutterstock

    Фото: Sergey Starostenko / Shutterstock

    У газетах 2030х років регулярно зявлялися так звані «червоні» та «чорні дошки» — списки пошани та боржників відповідно. На останніх накладали штрафи за невиконання встановлених планів. У роки голоду потрапити на «чорну дошку» для населеного пункту означало смертний вирок жителям.

    У селян, які не виконували встановлений план хлібозаготівель, конфісковували інше продовольство. Це не вважалося сплатою боргу, а лише каральним заходом.

    150 000 осіб були засуджені на підставі постанови, що в народі отримала назву «Закон про пять колосків». Його ввели як покарання за крадіжки, що передбачало розстріл з конфіскацією майна або 10 років увязнення (за помякшуючих обставин).

    Траплялися випадки канібалізму. Доходило до того, що люди викопували тіла мертвих, вбивали дітейсиріт з вулиці. В часи Голодомору за канібалізм було засуджено більше двох тисяч людей.

    Фото: Landscape Nature Photo / Shutterstock

    Фото: Landscape Nature Photo / Shutterstock

    Внаслідок Голодомору в Україні не народилися більше мільйона немовлят. Близько половини жертвдіти віком від 6 місяців до 17 років. Середня тривалість життя українців у цей період становить 7,3 років для чоловіків та 10,9 для жінок. Подібних показників не було зафіксовано ніде за всю історію людства.

    1500 колгоспам дивом вдалося виконати завищені плани хлібозаготівель та уникнути Голодомору.

    Першою згадкою про масовий голод стали статті Малкольма Маґеріджа в газеті Manchester Guardian. Незадовго після цього іноземним журналістам було заборонено відвідувати вражені голодом території.

    Слово «Голодомор» вперше зявилося в працях емігрантів у 1978 році. В СРСР не визнавали голоду, а говорили про «труднощі з продовольством». Перші дискусії на цю тему стали можливі в 1990 р. Друком вийшла перша книга – «Голод 19321933 рр. в Україні: очима істориків, мовою документів».

    Фото: Golitsynsky / Shutterstock

    Фото: Golitsynsky / Shutterstock

    Основоположником наукового обґрунтування Голодомору як геноциду стала діяльність Джеймса Мейса і Роберта Конквеста.

    Мейс вперше заявив про Голодомор як спробу винищення українського народу в 1981 р. на міжнародній конференції в ТельАвіві. У 19841985 рр. він організував дослідницьку програму «Усна історія українського голоду», результатом якого стали 1800 сторінок спогадів 210 українців, які пережили Голодомор. Мейсу належить ідея акції «Запали свічку». За його сприяння був заснований Інститут національної памяті та монумент вшанування жертв Голодомору на Михайлівській площі. Наукові праці історика були упорядковані і видані під назвою «Україна: матеріалізація привидів» у листопаді цього року, посмертно.

    Англієць Роберт Конквест був першим авторитетним істориком, що викликав суперечки про події 19321933 рр. в Україні та заклав підґрунтя для дискусій та висновків, коли видав книгу «Жнива скорботи».

    Фото: Drop of Light / Shutterstock

    Фото: Drop of Light / Shutterstock

    Минулого року памятник жертвам Голодомору відкрили у Вашингтоні. Він має вигляд девятиметрової бронзової стіни із зображенням пшеничного поля та написом HOLODOMOR 19321933. Автор проектуархітектор українського походження Лариса Курилас.

    За сприяння ЮНЕСКО, інформацію про геноцид планують включити в освітні програми. Україна виступає за відновлення історичної правди. В той же час, забезпечення визнання Голодомору геноцидом не спрямоване проти жодної з нині існуючих держав, що зазначено у відповідній резолюції.

    Читайте также:

    День памяти жертв Голодомора в Украине

    Воспоминания о Бабьем Яре

    Памятник жертвам Бабьего Яра

    Израиль почтил жертв Холокоста молчанием

    Израиль вспоминает жертв Холокоста