Ліси впливають на наше життя різним чином і дають нам вкрай необхідні речі: починаючи від повітря, яке ми вдихаємо, та закінчуючи деревиною, яку ми використовуємо. 80% видів наземних тварин і близько 300 мільйонів людей (здебільшого в країнах, що розвиваються) живуть в лісах.
Незважаючи на це, ми втрачаємо їх із загрозливою швидкістю. В основному це відбувається через зростання населення, зміни в харчуванні та через сільське господарство, яке набирає обертів. Коли нестійке сільське господарство поглинає ліс, зазвичай, він зникає назавжди — разом зі всіма рослинами та тваринами, які колись жили у ньому. До Міжнародного дня лісу WWF підготував підбірку тварин, для яких ліси — життєво необхідні, і без яких ці види можуть зникнути назавжди.
- Деревний кенгуру
Деревні кенгуру живуть в низинних і гірських тропічних лісах Папуа Нової Гвінеї, Індонезії та на далекій півночі Квінсленда (Австралія). Із короткими ногами та сильними передніми кінцівками вони пристосувались до життя на деревах.
Це найбільші в Австралії ссавці, що живуть на деревах. Як і всі кенгурові, вони не пітніють, а облизують свої передпліччя, щоб волога, що випаровується, охолоджувала тіло, коли їм спекотно. Багато видів деревних кенгуру є неймовірно рідкісними і кількість особин більшості видів зменшується, оскільки через вирубування лісів вони втрачають середовище проживання.
- Велика панда
Панди, в основному, мешкають в бамбукових лісах високо в горах західного Китаю, де харчуються майже виключно бамбуком. Панди відіграють ключову роль в цих лісах, оскільки розповсюджують насіння.
Панди втрачають своє середовища проживання через будівлю доріг та залізниць, які руйнують ліс, ізолюють популяції панд та перешкоджають їхьому спарюванню. Більше того, будівництво доріг та залізниць зменшує доступ панд до бамбука, який потрібен їм для виживання. WWF бере участь у національній програмі китайського уряду зі збереження великої панди та її середовища проживання. Завдяки цій програмі площа заповідників для панд тепер становить більше 1,5 мільйона гектарів лісу.
- Саола
Саоли є одними із найрідкісніших ссавців на планеті. Вони є родичами великої рогатої худоби, проте схожі на антилоп. Ці тварини перебувають під загрозою зникнення і мешкають лише в Аннамських горах В’єтнаму та Лаосу.
Через вирубки задля звільнення місця для сільського господарства плантацій cаол, мимоволі, затискають на все менші площі. Швидке і масштабне зростання інфраструктури фрагментує їх природне середовище існування.
- Орангутанг
У малайській мові слово «орангутанг» означає «людина лісу». Орангутанги є найбільшими у світі ссавцями, що лазять по деревах. Щоб спокійно спати вночі та відпочивати протягом дня, вони роблять домівки на деревах. Проте вони дуже швидко втрачають природне середовище через розширення олійно-пальмових та інших сільськогосподарських плантацій.
Сьогодні більш ніж 50% орангутангів знаходяться поза межами природоохоронних територій, тобто перебувають в лісах, що знаходяться під управлінням лісових, пальмових та гірничодобувних компаній. Орангутанги живуть на островах Борнео та Суматра. 85% лісів на острові Суматра було зруйновано, схожа ситуація і на Борнео. WWF працює над створенням та захистом добре керованих природоохоронних територій, які дадуть змогу об’єднати окремі підгрупи орангутангів.
- Лісовий слон
Лісові слони живуть в густих тропічних лісах західної та центральної Африки. Вони менші за саванних слонів, їхні вуха мають більш овальну форму, а бивні — більш прямі та направлені вниз. Лісові слони з’їдають більше різноманітних фруктів, аніж, мабуть, будь-який інший великий хребетний, саме тому вони відіграють ключову роль у розсіюванні та проростанні різних видів тропічних дерев: насіння деяких тропічних дерев здатне проростати тільки після того, як воно пройде через травну систему слона.
Територія їхнього проживання швидко скоротилася з 7,8 мільйона кілометрів квадратних у 1979 році до менш ніж 3 мільйонів кілометрів квадратних сьогодні. З 2002 по 2013 рік браконьєрство зменшило залишки популяції лісових слонів більш ніж на 65%. Цих істот витісняють на малі острови природоохоронних територій, що ще більше обмежує їх можливості до пересування та скорочує життя.
Усі фото надані WWF в Україні.
Читайте також:
Леса Амазонки будут стерты с лица земли изменениями климата
В Сети появился фильм о сохранении карпатских пралесов
Украинские леса взяли под охрану ЮНЕСКО