• Що таке фата-моргана?.Вокруг Света. Украина
  Фото: Shutterstock
  Вопрос-ответ
  Пятница, 20 марта 2020

  Що таке фата-моргана?

  Фата-моргана: що це таке? Визначення терміну та природа походження явища.

  Фата-моргана – складне та неймовірне оптичне явище в атмосфері, що утворюється кількома формами міражів.

  За цієї форми оптичної ілюзії в атмосфері над горизонтом можна бачити різні викривлені зображення предметів. Вони, ніби кадри в кіно, змінюють одне одного.

  Що таке міраж?

  Міражем називають явище аномальної рефракції світла в атмосфері, при якому крім предметів у їхньому звичайному вигляді виникають уявні образи.

  Утворення цих образів пояснюють тим, що світло при переході з одного середовища в інше заломлюється. Зокрема, при переході з більш густого холодного шару повітря до розрідженого теплого.

  Міраж утворюється за умови чистого неба та яскравого сонячного або місячного сяйва.

  Чому виникає фата-моргана?

  Оптична ілюзія фата-моргана виникає у випадку, коли в нижніх шарах атмосфери через різницю температур утворюється декілька шарів повітря різної густини. Вони дають дзеркальні відображення.

  Унаслідок цього реальні об’єкти утворюють на горизонті або над ним викривлені зображення. Вони нашаровуються та швидко змінюються.

  фата-моргана фото

  Фото: Shutterstock

  Оскільки повітряні шари відбивають реальні об’єкти, котрі знаходяться за лінією горизонту, фата-моргана дає можливість буквально зазирнути за горизонт.

  Звідки пішла назва явища?

  Свою назву фата-моргана отримала від імені міфічної чаклунки Моргани (феї Моргані). Вона мешкала у кришталевому палаці на морському дні та лякала мандрівників примарними видіннями.

  До речі, в деяких країнах, приміром, в Італії та Єгипті, міраж у широкому розумінні цього слова так і зветься: фата-моргана.

  Фата-моргана у казці Андерсена

  Ганс Крістіан Андерсен у казці «Дикі лебеді» так описує цю оптичну ілюзію:

  «Коли сонце піднялося вище, Еліза побачила, як у повітрі пливе країна гір з блискучими сніговими вершинами. Посередині над усім здіймався височезний палац із чудовою колонадою. А навкруги росли пальмові ліси та розкішні квіти завбільшки млинарських колес.

  Вона спитала, чи не є це та сама країна, куди вони летять. Але лебеді похитали головами. Це був чудовий, завжди мінливий, захмарний замок Фата-Моргана, в який не могла потрапити жодна людина.

  Еліза вдивлялася пильно, і раптом зникли гори, ліси і замок, а на їхньому місці з’явились двадцять зовсім однакових величезних церков з високими дзвіницями і стрільчастими вікнами. Дівчині навіть здалося, що вона чує звуки органа, але то шуміло море. Церкви начебто були зовсім близько, та раптом перетворилися в цілу флотилію, що пливла під ними. Коли ж Еліза вдивилася, то зрозуміла – це був лишень туман з моря. І весь час змінювалися картини перед її очима, доки вона не побачила ту країну, куди вони летіли».

  Ангел в небе: над курортом Швеции наблюдали оптический феномен

  Итальянец снял облако в виде Иисуса Христа

  Уникальное природное явление: Водопад вечного огня