• Цікаві факти про цунамі.Вокруг Света. Украина
  Фото: Shutterstock
  Вопрос-ответ
  Среда, 15 апреля 2020

  Цікаві факти про цунамі

  Цунамі - це серія гігантських хвиль, спричинених землетрусами або підводними виверженнями вулканів.

  Восени 2018 року міжнародна група вчених із США, Канади і Німеччини вивчала причини виникненняпотужного цунамі на південному заході Аляски, яке стало четвертим за величиною за століття, і з’ясувала, що через глобальне потепління подібні явища будуть відбуватися все частіше. Тому знання про цунамі точно не будуть зайвими у наш неспокійний час.

  Що таке цунамі?

  Слово цунамі складається з японських слів «цу» (що означає гавань, затока) і «намі» (хвиля). Отже, цунамі — це гігантські хвилі, спричинені частіше за все землетрусами або підводними виверженнями вулканів. На великий глибині, далеко від узбережжя, хвилі мають невелику висоту. Але чим ближче вони підкочуються до берега, де глибина океану зменшується, тим вищими стають. Цунамі можуть розвивати швидкість до 800 кілометрів на годину і виростати до кількох десятків метрів.

  Велетенські хвилі цунамі можуть атакувати берегову лінію серіями. Перша хвиля не завжди виявляється найпотужнішою. З найбільшою силою вдаряють 2-а, 3-я, 4-а чи навіть пізніші хвилі. Коли хвиля відступає, морське дно буквально оголюється. Відплив може тривати від кількох хвилин до півгодини (чим довше, тим більше буде наступна хвиля). Але потім вода знову накочується на берег, несучи із собою купи сміття і уламків, що з’явилися в результаті руйнівної дії попередніх хвиль.

  Причини виникнення цунамі

  Як уже зазначалося, цунамі виникають в результаті певних рухів земної кори. Остання складається зі шматків, відомих як тектонічні плити. Землетрус трапляється, коли ці плити натискають одна на одну так сильно, що одна з них ковзає або ламається. Рух тектонічної плити витісняє воду над нею, тобто займає простір, де раніше була вода. А вода, у свою чергу, хвилями виривається від землетрусу.

  Те ж саме може статися, якщо під водою відбувається виверження вулкану. Лава займає місце води так само, як тектонічна плита, спричиняючи потужні хвилі.

  Хоча не всі землетруси чи виверження вулканів викликають цунамі. Поява хвилі залежить від багатьох факторів, у тому числі від форми океанічного дна.

  Що робити під час цунамі

  Коли надходить повідомлення про цунамі, потрібно діяти невідкладно і кожну хвилину використовувати для того, аби вберегти себе від руйнівних наслідків стихії.

  • Якщо ви знаходитеся в автомобілі, потрібно слідувати у безпечному напрямку, забравши із собою людей на шляху.
  • Якщо ви знаходитеся в приміщенні, варто якнайшвидше залишити його, якщо є така можливість. Попередньо потрібно вимкнути світло і газ. Опинившись поза будинком, слід дістатися до височини (30-40 метрів над рівнем моря) або ж залізти на дерево. Якщо не вдається, хоча б зачепитися за його стовбур чи міцний паркан. Найкращий варіант – узагалі якомога швидше переміститися на 2-3 кілометри далі від берегу.
  • Якщо все ж таки доведеться переховуватися в приміщенні, пам’ятайте, що найбезпечнішими зонами вважаються місця біля капітальних внутрішніх стін, біля колон і в кутках, сформованих капітальними стінами. Потрібно також прибрати від себе предмети, що можуть впасти, особливо скляні. Найкращий варіант – піднятися на найвищі поверхи.
  • Якщо раптом ви опинилися у воді, зніміть із себе важкі взуття і мокрий одяг і спробуйте зачепитися за плаваючі предмети. Варто бути уважним, оскільки хвиля часто приносить крупні предмети або їх уламки, які можуть виявитися небезпечними. Зачепившись за щось, пливіть до найближчої будівлі або підвищення ландшафту.

  Коли відступить перша хвиля цунамі, приготуйтеся до наступних. При найліпшій нагоді – залиште небезпечний район.

  Найбільше цунамі в світі

  Найбільше відоме цунамі в історії сталося 9 липня 1958 року в затоці Літуйя на південному сході Аляски. Стихійне лихо було викликане землетрусом магнітудою 7-8 балів, в результаті якого з гір поблизу затоки зійшов потужний зсув. У води затоки обрушилося близько 30 мільйонів кубічних метрів каміння та льоду. Це призвело до утворення гігантської хвилі цунамі заввишки 524 метри. Це найвища хвиля цунамі, відома людству. Жертвами стихійного лиха стали 5 осіб.

  Фото цунамі

  фото цунамі

  Цунамі у префектурі Івате, Японія, 11 березня 2011 року

  Фото: ЕРА

  фото цунамі

  Цунамі біля узбережжя Калутари, Шрі-Ланка, 26 грудня 2004 року

  Фото: Getty Images

  Читайте також:

  Унесенных цунами коров нашли живыми спустя два месяца

  В Исландии туристов чуть не смыло мини-цунами

  Цунами в Индонезии: волонтеры спасают выброшенных на берег черепах

   

  Загрузить еще