• Як бачать тварини?.Вокруг Света. Украина
  Фото: Shutterstock
  Вопрос-ответ
  Вторник, 24 марта 2020

  Як бачать тварини?

  Ось 10 прикладів того, як бачать світ різні тварини.

  Тож як бачать тварини? Чим відрізняються зорові апарати тварин від людського? Хто з них страждає на дальтонізм, а хто бачить жертву за три кілометри?

  Аби відповісти на ці запитання, дослідники по всьому світу зробили безліч експериментів. Учених цікавило, на що тварини реагують передусім: на яскравість предмету, його білизну чи відтінки. Більшість висновків науковці отримали, порівнюючи реакцію тварин на колір їжі.

  Ці дослідження зазвичай були складними й тривалими. Про те, що вчені врешті дізналися, – факти нашої добірки.

  Собаки

  Іще не так давно вважалося, що собаки не розрізняють кольори та бачать світ чорно-білим. Проте останні дослідження, проведені в США, показали: песики таки мають кольоровий зір, щоправда, дещо інший, ніж людина.

  У собаки очі влаштовані інакше, тому він не спроможний побачити різницю між жовто-зеленими і червоно-помаранчевим відтінками.

  Однак це не єдина відмінність між зором людини і собаки. Як виявилося, ці тварини бачать картину світу менш чітко, ніж людина. Якщо людина з хорошим зором здатна прочитати десяту сходинку таблиці для перевірки зору, то собака – теоретично – може розпізнати лише третю.

  Кішки

  Виявляється, що кішки добре бачать при освітлені в 10 разів гіршому за те, при якому здатні бачити ми. Хоча навіть за гарного освітлення кішки значно гірше за нас розрізняють деталі.

  як бачать кішки

  Фото: Shutterstock

  Зовсім нещодавно панувала думка, що кішки геть не володіють кольоровим зором і всі навколишні предмети є для них чорно-білими. Проте нині науковці довели, що кішки розрізняють, хоча й гірше за нас, декілька кольорів. Знімок демонструє, як бачать кольорову картинку люди (ліворуч) та коти (праворуч):

  Фото: скріншот/YouTube

  Зате набагато краще за нас коти розрізняють відтінки сірого. Для кішок існує аж 25 його відтінків.

  Така особливість зору пояснюється забарвленням їх жертв – мишей, колір хутра яких варіюється від світло-сірого до темно-сірого й буро-сірого.

  Риби

  У статті про те, як бачать тварини, особливу увагу слід звернути на зоровий апарат риб.

  Очі в більшості риб розташовані з обох боків голови. Зір у риб монокулярний, тобто кожне око бачить своє поле (по горизонталі 160-170°, по вертикалі – близько 150°).

  У багатьох риб кришталик виступає назовні, що збільшує поле зору. Спереду монокулярний зір кожного ока перекривається й утворюється бінокулярний (всього 15-30°). Основний недолік монокулярного зору – неточна оцінка відстані.

  Майже всі риби (крім сутінкових і більшості хрящових) мають кольоровий зір. Деякі з них можуть змінювати забарвлення тіла.

  У риб різна гострота зору. Зазвичай вони бачать предмети на відстані близько 10 метрів.

  На окреме слово заслуговують акули. Ці хижаки мають уникальній зір. Акула спроможна бачити у непрозорій морській воді на відстані 15 метрів.

  Цей знімок показує, як фігуру у воді бачить людина (ліворуч), а як – акула (праворуч):

  Фото: скріншот/YouTube

  Око акули відрізняється від людського частотою сприйняття: у нас – 24 кадри на секунду, в них – 45. До того ж, як нещодавно з’ясувалося, акули бачать не чорно-білу картинку, а кольорову.

  Гігантські кальмари

  Їхні очі, у співвідношенні до тіла, найбільші з-поміж усіх істот планети. Завдяки таким очам здоровезний кальмар помічає у повній темряві кашалотів, що є для нього найстрашнішими хижаками, на відстані футбольного поля.

  Птахи

  Птахи використовують зір для пошуку здобичі. Тим паче, що деякі з них позбавлені нюху.

  Орел може помітити потрібну тварину з висоти три кілометри.

  як бачать орли

  Фото: Shutterstock

  Голова у птахів може вільно повертатися на 180°, а у деяких видів – на 270° градусів.

  Більше за інших крутять головою сови. Очі у сов нерухомі і дивляться вперед. Саме тому природа забезпечила сову широким кутом повороту голови.

  Відсутність необхідності розгортати все тіло дає сові можливість відстежувати джерела шуму та залишатися непомітною для потенційних жертв.

  А ось органи зору горобців влаштовані таким чином, що вони бачать світ у рожевому кольорі.

  Змії

  Очі змії здатні розрізняти кольори та відтінки.

  Хоча змії, на відміну від інших тварин, не відрізняється гостротою зору. Їїхні очі покриті тонкою плівкою, що сильно позначається на видимості.

  Під час линьки змія розлучається зі старою шкірою, а разом із нею – з плівками на очах. Тому після линьки зір змії на кілька місяців стає гострішим та чіткішим.

  Комахи

  Очі комах влаштовані інакше, ніж у хребетних тварин і людей. Їхні очі нерухомі, а замість одного кришталика в оці комахи є безліч, часто – тисячі, окремих кришталиків, які разом із світлочутливими клітинами утворюють складну зорову систему.

  У бабок та мух обидва ока займають більшу частину голови. Очі-кулі дають змогу цим комахам одночасно дивитися не лише вперед та вбік, а навіть назад.

  Комахи розрізняють кольори. Ця властивість відіграє велику роль у житті, приміром, бджіл.

  Розрізняючи не лише запах, а й забарвлення квітів, бджоли знаходять  солодкий нектар та пилок.

  У комарів очі займають більшу частину голови. Ці комахи-вампіри бачать світ в інфрачервоному світлі. Це дає їм можливість знаходити теплокровну жертву у повній темряві.

  Жуки-скарабеї

  Це – один із рідкісних видів планети, спроможний розрізняти світлову поляризацію. Науковці вважають, що цю властивість жуки використовують для спілкування. Зокрема, коли ховаються від хижаків, але не хочуть втратити зв’язки з рідними.

  Коні

  Як і в більшості тварин-жертв, очі коня розміщені по боках голови, що забезпечує зорове поле майже у 350°. Поле бінокулярного бачення становить приблизно 65°, а решта 285° припадають на монокулярний зір.

  Таке широке зорове поле підвищує шанс виявити хижака. Коні використовують бінокулярний зір, дивлячись прямо на об’єкт.

  Кінь бачить синій та зелений кольори спектра та їхні колірні варіації, але не розрізняє червоний. Дослідники вважають, що колірний зір коня нагадує дальтонізм у людини, коли деякі кольори, особливо червоний та його відтінки, сприймаються як зелений.

  Корови

  Цікаво, що для нашої улюбленої корівки пасовище не таке вже яскраво-зелене. Вона переважно бачить жовтогарячий та червоний. А ще науковці вважають, що корова має майже 360-градусний зір.

  Читайте также:

  Обман зрения

  Ученые показали, как видят птицы

  Морские ежи видят ножками