• Сила ріки: круїз на вітрильнику по Дністру.Вокруг Света. Украина
    Фото: Альона Дольнік
    Места
    Среда, 10 ноября 2021

    Сила ріки: круїз на вітрильнику по Дністру

    Дводенний круїз поєднує романтичну річкову прогулянку під вітрилами та знайомство з найцікавішими пам’ятками Поділля.

    Є в Україні річка, подорож якою, навіть коротка, залишає стільки вражень, начебто Амазонкою мандрував. Річка ця – Дністер, а секрет її чарівності – у калейдоскопічному розмаїтті ландшафтів. Берег то йде вгору, то вниз; червоні скелі змінюються сірими; за поворотом русла відкриваються білі крейдяні пагорби; ліси або чагарники; запаморочливі урвища та вузькі фіорди, що глибоко вдаються у берег.

    Днестр

    Фото: Ганна Кравченко

    Всю цю красу створюють пласти давніх осадових порід, посеред яких Дністер прорізав собі шлях у незапам’ятні часи. Сама річка то круто петляє серед високих урвищ, то тече долиною повільно та велично.

    Крім природних мальовничих пейзажів, на берегах Дністра багато й рукотворних пам’яток – від стоянок первісної людини до поселень трипільської культури, від середньовічних печерних монастирів до фортець та замків.

    Великі території вздовж Дністровського каньйону мають статус природоохоронних територій, водночас там безліч містечок та сіл і майже скрізь можна знайти туристичний сервіс різного рівня.

    Новий туристичний проєкт “Terra Podolica” — це ідеальний спосіб відкрити для себе красу Дністра та дослідити його історичні пам’ятки. Адже придумали проєкт професійні науковці — фанати Поділля та Дністра, які чудово знаються на природі та історії краю.

    Фото: Альона Дольнік

    Круїз Хотин-Бакота: мікс романтичної прогулянки та пізнавальної екскурсії

    Дводенний круїз на вітрильнику від Хотина до Бакоти — це частина маршруту Terra Podolica. Круїз об’єднує романтичну річкову прогулянку під вітрилами та знайомство з найцікавішими пам’ятками Поділля: затопленим селищем Бакота, Медовим гротом, славнозвісною Хотинською фортецею. 

    Для кого: для сімей, для романтичних пар та невеликих дружніх компаній, яких зачаровує прогулянка під вітрилами, а також для невеликих груп як корпоративний тур. З комфортом на яхті можуть розміститися 8, максимум 10 людей.

    Коли: краще з квітня по жовтень.

    Як дістатися: автівкою або автобусом до пристані яхт-клубу “Маяк” в селі Дністрівка Чернівецької області. Саме тут можна орендувати вітрильник (або корабель для більшої групи). Яхт-клуб також пропонує різноманітні активності: катання на водних лижах, організацію пікніків і вечірок, дайвінг, риболовлю на Дністрі, відпочинок у сауні.

    Днестр

    Фото: Ганна Бурлака

    Вітрильник починає свою подорож по Дністру, і очам відкриваються неймовірні краєвиди. Тут, у Подільських Товтрах, рельєф берегів найбільш нагадує Великий каньйон у США. Дністер, наче змія, звивається поміж скель і виступів, а вітрильник плавно курсує петлями річки. Красу тутешньої природи не можна оцінити на швидкості. До речі, туристам пропонують спробувати себе у ролі капітана, покермувавши вітрильником та відчувши повний спектр емоцій від страху до захвату.

    Під час круїзу яхту постійно супроводжують птахи: над водою стрімко пролітає рибалочка, лебеді замріяно плавають посеред запливу, а сіра чапля полює за рибою. Це щастя для любителів бьордвотчингу.

    Днестр

    Фото: Ганна Кравченко

    Але ж головною “фішкою” першого дня круїзу є огляд Бакотського скельно-печерного монастиря.

    Стародавнє село Бакота, першу літописну згадку про яке датують ХІІІ сторіччям, ви не знайдете на жодній сучасній мапі України. Колись тут вирувало життя, а зараз владарюють води Дністра. Бакотська затока утворилася у 80-х роках минулого століття, коли за наказом радянського керівництва почали зводити Новодністровську ГЕС з водосховищем. Багато сіл, зокрема Бакота, пішли під воду. Залишився тільки стародавній печерний монастир, куди жителі навколишніх сіл приходять як до єдиного місця, яке вціліло після затоплення, — аби вшанувати пам’ять про свої  домівки.  

    Днестр, Бакота

    Фото: Depositphotos

    Пропливши між скелями та пагорбами, вітрильник зупиняється біля Білої гори, яка височіє над Дністром на 130 м. Крутою стежкою поміж дерев мандрівники піднімаються до залишків монастиря. Храм стоїть на схилі гори, на висоті близько 70 м. Монастир недіючий, але сюди приїздять паломники — віряни різних конфесій. Дотепер тут збереглися давні написи, висічені на стінах монастиря, та печери з келіями, де жили перші ченці наприкінці ХІ – на початку ХІІ ст. Археологічні знахідки свідчать, що раніше на цих теренах було безліч язичницьких капищ і святилищ. 

    Після огляду Бакоти та насиченого вітрами та річковою свіжістю дня хочеться зупинитись на відпочинок у дуже комфортному місті. Наприклад, в готельно-ресторанному комплексі «Ксенія» у дельті річки Тернава. З пірсу  можна ще помилуватися казковими краєвидами затоки, а потім — йти ніжитися в СПА. 

    Фото: Альона Дольнік

    Якщо ж ви надаєте перевагу ночівлі на природі, — можна зупинитися з наметом у кемпінгу бази відпочинку «Каньйон» на березі Дністра. Там є прогулянкова тераса, ресторан, приладдя для мангалу, безкоштовна парковка, а неподалік ще й чудові місця для риболовлі. Можна закинути вудку на сома, коропа, в’юна та навіть щуку. 

    Наступного дня вітрильник відпливає від берега річки Тернава або ж Дністра, залежно від місця зупинки. Цього дня в центрі уваги — природні об’єкти, зокрема Шишкові горби (Говди) – високі скелясті пагорби, що здіймаються над високим берегом Дністра на 15-20 метрів. Здалеку вони дуже схожі на руїни середньовічних замків, але насправді ці «декорації» створила сама природа. 

    Варто кинути якір у бухті Слона, що розташована в підніжжі Шишкових горбів і добре захищена від вітру. Скелі тут нагадують силует слона. Гарне місце, щоб вийти на берег та прогулятися по скельним виступам. Найкраще сюди їхати навесні, аби помилуватися цвітінням рідкісних видів рослин: горицвіт весняний, анемона лісова, сон великий, зозулині черевички та інших. Неподалік є джерело, де можна втамувати спрагу після ідиличної прогулянки. 

    Фото: Альона Дольнік

    Наступна зупинка — Медовий грот. На цих скелях повно гнізд диких бджіл, звідти й назва. Це тихе, затишне місце, де вітрильник повністю ховається між скелями. Влітку та навіть восені можна поплавати в Дністрі, а якщо стане холодно, — зігрітися чаєм на палубі чи в каюті вітрильника. 

    Фото: Альона Дольнік

    Закінчити круїз можна неподалік міста Хотин, щоб відвідати славнозвісну Хотинську фортецю. Середньовічна оборонна споруда з міцними 40-метровими мурами з одного боку омивається водами Дністра, а з трьох боків оточена ровом, тому і дотепер виглядає неприступною. Стіни Хотина пам’ятають набіги монголо-татар, наступи армій Речі Посполитої та Молдавського князівства.  

    Днестр, Хотинская крепость

    Фото: Depositphotos

    Зараз тут діє державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця». Вхід на територію платний: 70 грн для дорослих, 35 грн – для дітей та студентів (за наявності студентського квитка), для груп відвідувачів (дитячих, студентських, дорослих) – 250 грн.

    Пізнавальна екскурсія по території замку — яскраве завершення дводенних мандрів Дністром та його мальовничими околицями.

    Проєкт «Terra Podolica» реалізується в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фондуДержавного агентства розвитку туризму.

    Читайте також:

    9 вау-місцевостей України, які треба відвідати хоча б раз у житті

    Бакота – прекрасное место, которого нет на карте