• “Чорна” природа України: коли колір має значення.Вокруг Света. Украина
  Экология
  Пятница, 24 ноября 2017

  “Чорна” природа України: коли колір має значення

  В день Чорної п’ятниці Всесвітній фонд природи WWF в Україні пропонує згадати природні об'єкти в нашій країні, які теж пов'язують з цим кольором.

  Чорне море

  Загальна площа 422 000 км². Максимальна глибина моря – 2210 м. Однак нижче відмітки 150-200 метрів немає ніякого життя, окрім деяких бактерій – це одна з головних особливостей Чорного моря: все через сірководень, котрим насичені морські глибини нижче цієї відмітки.

  Сучасна назва “Чорне море”, ймовірно, була дана морю через чорний колір води на значній глибині, можливо завдяки його бурхливості. Хоча, можливо, й через те, що через розчинений у морській воді сірководень днища суден, якорі та інші металеві предмети, занурені у воду,  набували чорного кольору.

  У Чорному морі живе 2500 видів тварин, зокрема, рідкісні червонокнижні, як осетрові риби — білуга, севрюга, осетер російський; два види дельфінів — білобочка та афаліна; а також занесені до міжнародного червоного списку МСОП морський кіт (скат-хвостокол) та морська собака (акула катран).

  Чорна Тиса та Чорний Черемош

  Обидві “чорні” річки належать до басейну Дунаю, що далі несе свої води до Чорного моря.

  Чорна Тиса є правою притокою Тиси. Її довжина 49 км, а площа водозбірного басейну 315 км². Річка бере початок з джерел на висоті 1 400 м, і використовується для водопостачання, водного туризму, рекреації. Часом тут бувають руйнівні повені.

  Чорний Черемош є лівою притокою Черемоша. Майже вдвічі довший за свого “чорну” коліжанку Тису: довжина Черемоша — 87 км², а площа водозбірного басейну 856 км². Це типова гірська річка. Чорний Черемош бере початок в Карпатах, неподалік села Буркут. Річка має чимало приток, з найбільших — Шибений, Дземброня, Бистрець, Ільця. З 1958 року на Чорному Черемоші біля смт Верховина працює гідрологічний пост.

  Чорне багно

  Чорне Багно (чи Чорні Багна) — водно-болотне угіддя, а ще це найглибше торфове болото українських Карпат. Знаходиться болото у Закарпатської області, за 7 км від села Підгірне. Його площа 34 га (за іншими даними — 15 га). У цьому сфагновому болоті (до речі, воно знаходиться на висоті 820-860 м над рівнем моря) можна знайти більше 70 видів рослин, зокрема і рідкісні, як-то червонокнижні білоцвіт весняний, журавлина шейхцерія, сашник іржавий тощо.

  Є гідрологічною пам’яткою загальнодержавного значення. У 2010 році Чорне багно увійшло до Національного природного парку “Зачарований край”. Впродовж 2012-2014 років нацпарк разом із Всесвітнім фондом природи WWF успішно реалізували проект з відновлення болота. Невдовзі, по завершенню відновлювальних робіт, у потічку на території болота оселились бобри, які почали активно будували загати, внаслідок чого збільшився рівень води потічка і рівень ґрунтових вод. Далі на болоті були помічені дикі качки.

  Чорний ліс

  Чорним називають великий лісовий масив площею близько 90 тисяч гектарів у Кіровоградській області. У лісі переважають грабові діброви з домішками ясена і береста. У 1980 році тут був створений Чорноліський ландшафтний заказник з метою охорони унікального лісового масиву. В його центрі знаходиться Чорне озеро (офіційна назва — Берестувате). Його оточує болото Чорний ліс, яке покрите сфагнумом — особливим видом торф’яного моху, а також папороттю, лишайниками, хвощами, орхідеями, комахоїдними росичками, очеретом та іншою рослинністю.

  З 1975 року болото Чорний ліс та Чорне озеро визнано гідрологічним пам’ятками природи.

  Чорний лелека та чорний шуліка

  Чорний лелека є рідкісним птахом, в Україні і зустріти його не так просто. На відміну від білого лелеки, який полюбляє селитись біля людей, чорний гніздиться окремими парами в глухих, безлюдних лісах, поблизу заплав річок та боліт. На це є практична причина: черним лелекам для гніздування потрібні старі дерева. На молодих деревах під вагою великого гнізда ламаються гілки і гнізда втрачаються. Це одна з тисячі причин, чому критично необхідно берегти старі ліси та праліси.

  До речі, чорний лелека гніздиться також у Південній Африці.

  Чорний шуліка належить до родини яструбових і також занесений до Червоної книги України. Але він надає перевагу не полюванню, а знайденим трупам тварин, що розкладаються у природному середовищі. Також чорний шуліка їсть дуже багато видів комах і гризунів, що робить його непоганим помічником у знищенні шкідників сільського й лісового господарств. Значне освоєння туристами звичних місць проживання чорного шуліки (а він полюбляє селитись біля водойм) відтісняє птахів, тому в деяких районах їх чисельність знижується.

  Аспленій чорний

  Не дивлячись на назву, ця рослина є вічнозеленою та багаторічною. Це різновид папороті. Аспленій можна зустріти на вогкому камінні, у темних вологих скелях або ж на пристобурових частинах дерев. В Україні аспленій чорний росте на Закарпатті та Поділлі й дуже зрідка в Криму. Цікаво, що в індійській аюрведичній медицині ця рослина славиться своїми лікувальними властивостями. В Україні вважається рідкісною, її внесено до Червоної книги.

  Кубіталія чорна

  За чудернацькою назвою “кубіталія” ховається бджола. В Україні відомі лише поодинокі випадки зустрічі з цією рідкісною комахою. Вона запилює шорстколисті рослини, зокрема і рідкісні. Поки відомо про знахідки лише 9 особин на території України, всі — у Криму. Зникає внаслідок скорочення площ свого існування — степів, крейдяних ділянок; випасання худоби, а також застосування пестицидів.

  “Чорний” статус

  Усі ці тварини та рослини занесені до Червоної книги, однак їхні природоохоронні статуси поки не чорні. “Чорним” можна назвати статус “вимерлий”, тобто тварини, які, на превеликий жаль, не вдалося зберегти для планети. В Україні такими є величезний бик тур, тарпан, два види осетрів — шип та атлантичний, кажан довгокрил звичайний, жук златка блискуча, ховрах європейський, тюлень-монах.

  Фактично, близьким до цього статусу можна назвати й зубра. Цей вид вважається вимерлим у дикій природі, нинішніх зубрів вдалося зберегти лише завдяки програмам збереження виду, що почали діяти з 1923 року. Дуже важливо жити в гармонії з природою, щоб жодна з вищезгаданих тварин та рослин не отримала “чорний” статус.

  Читайте также:

  А вы знали, что в украинском Дунае живут осетры?

  Сиваш, Синевир, Амазонія: 7 дивних фактів про світові водно-болотяні угіддя

  Зверский Хэллоуин: 7 самых страшных животных на Земле