• Чи справді допомагає дельфінотерапія при ПТСР?.Вокруг Света. Украина
  Лайфстайл
  Вторник, 17 марта 2020

  Чи справді допомагає дельфінотерапія при ПТСР?

  Поки у світі розвінчують міфи дельфінотерапії, в Україні цей вид псевдолікування досі користується популярністю. Власники дельфінаріїв навіть рекламують їх за допомогою воїнів АТО,

  Півтора роки тому український МОЗ виступив із заявою про неефективність і ненауковість дельфінотерапії. Зоозащитний гуманістичний рух UAnimals регулярно наводить докази жорстокості дельфінаріїв. Втім самі власники такого бізнесу продовжують популяризувати свою дорогу послугу і навіть посилаються на ефективність такого методу при реабілітації військових. Нещодавно на каналі 112 показали відео із харківського дельфинарію, який бескоштовно проводить «сеанси дельфінотерапії» для воїнів АТО.

  Щоби розібратися в питанні, UAnimals поспілкувалася з Андрієм Козінчуком — військовим психологом, членом Руху ветеранів України, учасником бойових дій.

  Які існують наукові докази ефективності дельфінотерапії?

  Я намагався знайти переконливі докази користі дельфінотерапії доступними методами: аналізував статті і дослідження, спілкувався з фахівцями, психологами, колегами з США, і жодного наукового доказу не знайшов. В противагу, я читав багато статей від науковців з різних країн, які ставили під сумнів дельфінотерапію, як метод лікування, і вважають її небезпечним невіглаством, з тої ж причини що і я.  Користь дельфінотерапії для людини не доведена. Це чисте припущення, яке безумовно вигідне дельфінарію. 

  Ви самі вірите в дельфінотерапію, як метод лікування?

  Ні. Я вважаю дельфінотерапію лише методом розваги. Для людини, знову ж таки. Щоб я вірив у дієвість лікування, потрібні дослідження, а про них ми говорили вище. 

  Тілесно орієнтовану терапію, якщо ми говоримо про зажими м’язів і так далі, можна проводити і без дельфіна — за допомогою води, масажів, прогулянок, тілесної терапії, чого завгодно. Принаймні в такому разі ефект точно буде. Я жодного разу не бачив людину з посттравматичним розладом, яка пройшла курс дельфінотерапії і вилікувалась. 

  Які є дієві методи терапії?

  Взагалі, лікування або адаптація йдуть в декілька етапів: спочатку проводиться комплексна діагностика (скрінінг) людини, що знаходиться у війську. Потім, якщо є потреба, вступає психолог-психотерапевт, який визначає всю подальшу стратегію реабілітації. В подальшому вірогідна психотерапія, можливо із зазначенням антидепресантів, лікувальних процедур. І одночасно з цим соціальні служби проводять роботу з людиною і її близькими, допомагають з працевлаштуванням і таке інше. 

  В психотерапії є дуже багато підходів: тілесно-орієнтований підхід, когнітивно-поведінкова терапія, арт-терапія, психоаналіз, сюди ж входять і медико-психологічні речі, такі як: масаж, йога, прогулянки і т.д. Тобто дуже багато способів, без того щоб ми мучили дельфінів. 

  Чи може дельфінотерапія допомогти при ДЦП, ПТС?

  Пропоную порахувати математично: в Україні більше 400 тис. ветеранів, не всі з них потребують терапії. Дослідження не проводилися, але ми можемо взяти середньостатистичні цифри на прикладі інших країн. Наприклад, в США терапії потребують близько 20%, в Ізраїлі ветеранів, які потребують терапії близько 5%. Якщо брати середню цифру на прикладі цих двох країн, нехай буде 10%. Тобто 40 тис. ветеранів потребує терапії.

  Ви уявляєте, скільки потрібно дельфінів, дельфінаріїв, спеціалістів, що там працюють, щоб лікувати таку кількість людей подібним методом? Але найголовніше, що ефект дельфінотерапії не доказано дослідженнями.

  Вважають, що дельфінотерапія позитивно впливає на настрій людини. 

  Взагалі будь-який контакт з твариною викликає у людини позитивні емоції і підвищує настрій, це не обов’язково повинен бути саме дельфін. Але спілкування з розумною твариною і емоції від нього звісно пояснюють, наскільки це круто — поплавати з дельфіном. Цей стан захоплення і вважають лікувальним ефектом дельфінотерапії. 

  Але для дельфіна це, зрозуміло, виглядає інакше. Враховуючи умови, які створила людина для проживання дельфіна в дельфінарії, він вимушений контактувати з людиною, плавати з нею, хоче він того або ні. 

  Наприклад, якщо особисто ви підійдете до мене, обіймете мене і скажете щось приємне, емоційно мені також стане дуже добре. Але якщо при цьому вас лишать свободи та спілкування з родиною, посадять в клітку, примусять їсти одну і ту ж їжу щодня, жити у власних фекаліях, а в приймальні години вас зобов’яжуть всім посміхатися, всіх обнімати і проводити реабілітацію, то чи буде терапія за таких умов дієва хоч для когось? Я переконаний, що ні.

  Читайте також:

  Сезон рыбалки грозит розовым дельфинам Амазонки истреблением

  Украинцы провели марш за права животных. И даже в Антарктиде

  В Новой Зеландии туристам запретили плавать с дельфинами

   

   

  Загрузить еще