• Як святкувати Старий Новий рік: ворожіння, кутя, щедрівки.Вокруг Света. Украина
  фото: vsviti.com.ua
  Традиции
  Пятница, 13 января 2017

  Як святкувати Старий Новий рік: ворожіння, кутя, щедрівки

  Перехід на григоріанський календар відбувся майже 100 років тому – у 1918-му. Але ми продовжуємо святкувати Новий рік за старим стилем – у ніч з 13 на 14 січня.

  Вечір напередодні Старого Нового року називають Щедрим або Маланчиним. У цей день традиційно готують щедру (а не голодну, як на Водохреща) кутю, ворожать на долю та ходять щедрувати.

  Кутю 13 січня готують так само, як на Різдво – з медом, маком і родзинками. Вважається, що чим більше інгредієнтів містиме кутя, тим вдалішим буде новий рік. Традиційну кутю готують із пшениці. Для цього зерно замочують на цілу ніч, а вранці варять і заправляють різними додатками. Крім куті, на столі в цей вечір обов’язково мають бути хліб, узвар, риба, голубці, вареники та млинці.

  фото: nova.te.ua

  фото: nova.te.ua

  Після вечері до кожних господарів приходять щедрувальники. Церемоніальний обхід хат з побажанням щастя і добробуту членам сім’ї –старовинний український звичай. На Маланки він мав вигляд театралізованого дійства з вертепом і переодяганням у казкових та фольклорних персонажів.

  Українці вірили, що щедрувальники приносять в дім щастя, тому їх дуже чекали. До початку XX ст. побутував звичай проводів старого і зустрічі Нового року. Увечері 13 січня із рядженими ходили «Старий рік» і «Новий рік». Перший був одягнений як дід-жебрак – у дірявий вивернутий кожух з підмощеним горбом та з бородою з коноплі. Роль Нового року виконував гарний парубок у святковому народному вбранні, прикрашеному квітами і різнокольоровими стрічками. У кожній хаті, куди заходили щедрувальники, відбувалася характерна сценка. Спочатку за стіл садовили «діда» і з ним проводжали старий рік. Потім з жартами і штурханнями «діда» виганяли з-за столу і на його місце з великими почестями садовили «Новий рік». 

  Ніч перед Новим роком вважалася чарівною, тому в цей період ворожили на долю і на судженого. Кілька способів можна застосувати і в сучасному житті.

  Ворожіння на свічці

  Воскову свічку, що залишилася від Великодня (так звана страсна свічка), потрібно розтопити в ложку або іншу ємність. Рідкий віск вилити у миску з водою. Коли віск застине, вийміть його і піднесіть до лампи або іншої свічки, щоб на стіні було видно тінь. За предметом, який вона нагадує, і віщують події прийдешнього року.

  фото: farawayworld.net

  фото: farawayworld.net

  Ворожіння на склянках

  Для цього способу знадобиться сім склянок. Покладіть у них цукор, сіль, каблучку, зерно, монету, цибулю, а в останню налийте воду. Тому, хто хоче дізнатися свою долю, зав’язують очі і пропонують навмання обрати одну зі склянок. Цукор віщує веселощі, сіль – нещастя, каблучка – близьке весілля, зерно – старанну працю, монета – багатство, цибуля – сльози, а склянка з водою говорить про те, що цього року значних змін у вашому житті не буде.

  Ворожіння по книзі

  Візьміть будь-яку художню книжку і чітко сформулюйте запитання, яке найбільше вас цікавить. Наприклад, «Чи варто мені підписувати цей договір?», «Чи продавати в цьому році машину?», «Чи знайду я цього року пару?», «Чи варто розпочинати ремонт?» тощо. Потім назвіть навмання номер сторінки та рядка, розгорніть книгу і прочитайте своє передбачення.

  За матеріалами сайтів «Етнографія» і «Факти».

  Читайте также:

  Как приготовить кутью на Рождество

  Традиционные зимние десерты разных стран мира

  Новогодние традиции в разных странах мира

  Різдвяне колядування і вертеп