• Українець вперше візьме участь у антарктичній експедиції на Південні Оркнейські острови.Вокруг Света. Украина
  Наука
  Пятница, 31 января 2020

  Українець вперше візьме участь у антарктичній експедиції на Південні Оркнейські острови

  Основна мета експедиції - встановлення різних типів радіозв'язку в різних діапазонах. Деякі види радіозв'язку будуть встановлені вперше в історії.

  З 11 лютого до 14 березня 2020 року відбудеться міжнародна наукова радіоекспедиція в Антарктиду – на острів Сигні, що входить до архіпелагу Південних Оркнейських островів. Всього у експедиції візьме участь 14 дослідників з 6 країн світу – США, Німеччини, Швейцарії, Австралії, Угорщини, а від України вперше на Сигні вирушить киянин Вадим Івлєв – досвічений мандрівник і відомий радіоаматор.

  Радіоекспедиції — це різновид дослідницької та географічної експедиції, в якій беруть участь кілька радіоаматорів. Основна мета — встановлення різних типів радіозв’язку в різних діапазонах. Деякі види радіозв’язку будуть встановлені вперше в історії. А ще члени команди, крім чергування в ефірі, збиратимуть зразки мікроскопічних морських тварин для вивчення каліфорнійськими вченими.

  Це подорож на віддалений клаптик суші, оточений крижаними водами південної частини Атлантичного океану, зі скелястими вершинами і льодовиком, заселений дикими полярними тваринами і птахами.

  Південні Оркнейські острови — це де взагалі?

  Південні Оркнейські острови, до складу яких входить цей острівець, розташовані приблизно за 600 км на північний схід від узбережжя Антарктиди, за 1440 км на південний схід від Вогняної Землі (Південна Америка) та за 800 км на південь від району антарктичної конвергенції, в зоні дії Договору про Антарктику.

  Острови відкрито в 1821–1822 роках, а свою назву вони отримали через розташування майже на тій же широті південної півкулі, що й Британські Оркнейські острови в північній півкулі. Слово «Оркнейяр» походить зі старонорвезької й вимовляється як orc-nee-yahr, що в перекладі означає «тюленячий». Тут жили тисячі морських котиків, яких, на жаль, мисливці  на тюленів повністю винищили до 1936 року. 

  На Оркнеях часто стаються землетруси магнітудою понад 4,4 бали. найсильніший із зареєстрованих становив 7,8 бали. Погода тут майже завжди погана, а океанська хвиля особливо небезпечна. Швидкість вітру сягає 20 м/c, що дорівнює 72 км/год. У лютому – березні погода швидко змінюється, й часто починає падати сніг.

  Як кажуть науковці, полярним дослідником «бути цікаво, але дуже холодно». В такій експедиції неможливо уникнути повсякденних труднощів і важкої роботи. Тут потрібен запас фізичних сил і душевного спокою. У цих районах головне – життєздатність, адже правила тут диктує природа, а не людина. У той же час жодне інше місце на Землі не можна порівняти з Антарктидою за можливостями вивчення й отримання знань. 

  Як буде проходити експедиція

  На антарктичний острів учасників експедиції і тонни обладнання доставить новозеландське експедиційне судно RV Braveheart. 

  Корабель вирушить з порту Пунта-Аренас, що в Магеллановій протоці (Чилі) і досягне Південних Оркнейських островів за 5 діб. Його маршрут буде проходити через місцевість, де панує туман, дрейфують великі пакові крижини й трапляються повноцінні айсберги. Раніше в цих районах часто утворювалася непрохідна крига, тож існувала небезпека вмерзнути в неї і навіть втратити судно, як це колись сталося з кораблем Endurance знаменитої антарктичної експедиції Ернеста Шеклтона (1914-1917). 

  Членам експедиції потрібно висадитися на майже неприступний скелястий крутий берег острова. Багатотонний вантаж вони власноруч будуть доставляти з корабля на надувних човнах і піднімати на 5-метрову скелю, де є невеликий рівний майданчик. Саме на ньому учасники експедиції проведуть 14 днів у наметі. Зв’язок із зовнішнім світом підтримуватиметься за допомогою радіостанцій короткохвильового діапазону, супутникових телефонів та інтернет-станцій Іridium.

  У 1920–1926 роках на острові існувала база китобоїв (фабрика). Зараз же тут розташовані кілька будиночків нецілорічної дослідницької станції Британської Антарктичної експедиції (Signy BAS (British Antarctic Survey)), що розміщена на відстані 1 км від планованого місця розташування табору експедиції.

  Щоб отримати дозвіл висадитися на острів, мандрівники представили заздалегідь розроблений план біобезпеки, якого повинні будуть суворо дотримуватися під час перебування на Сигні для захисту навколишнього середовища. На острів не повинні потрапити сторонні рослини, комахи і тварини. 

  Після завершення експедиції абсолютно все на острові має залишитися так, як було до цього, тобто без жодних слідів перебування людини. Адже його населяють рідкісні антарктичні хутрові котики, морські слони, пінгвіни та морські птахи, а з рослин тут є мох і лишайники. 

  Читайте також:

  Дорога звезд: как две украинки решили пройти 800 километров по Пути святого Иакова

  Украинские путешественницы рассказали об уникальных переживаниях и победах над собой

  Украинский альпинист Андрей Вергелес: «Горы отсеивают скучных людей»

   

   

   

   

  Загрузить еще