• Різдво Христове за східним обрядом.Вокруг Света. Украина
  Ілюстрація Наталі Курій
  Традиции
  Четверг, 5 января 2017

  Різдво Христове за східним обрядом

  7 січня греко-католики та православні християни святкують Народження Ісуса Христа.

  Різдво Христове належить до так званих Дванадесятих неперехідних свят. Саме цього дня, як вважають, у Віфлеємі народився Іісус Христос. Віруючі переконані, що Він був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства.

  Зміна культів

  Традиція святкування Різдва прийшла у християнство з язичницьких культів. У процесі свого становлення християнська церква поступово витісняла давні свята (зокрема дні народження древніх богів) та замінювала магічні дії на молитви й церковні обряди.

  Ілюстрація Наталі Курій

  {{name}}

  Ілюстрація Наталі Курій

  Спочатку 6 січня відзначали одразу три свята: народження, хрещення й богоявлення Христа. Але в IV ст. народження перенесли на 25 грудня. Ця дала була вибрана невипадково, адже саме в цей день багато століть поспіль італійці відзначали Сатурналій – свято на честь бога Сатурна. Єпископ Риму Юлій I вирішив, що заміна одного свята іншим допоможе швидше забути про язичницькі традиції. І це спрацювало.

  Святкування

  Українці почали святкувати Різдво Христове з X ст., коли на Русі прийняли християнство. Різдву, за церковним статутом, передував чотиритижневий Різдвяний піст (Пилипівка), за який потрібно було встигнути завершити всі хатні роботи. Особливо урочисто оздоблювали покуття. Тут ставили перший символ зимових свят – дідух (сніп з колосків жита чи пшениці, зібраних наприкінці жнив).

  Ілюстрація Наталі Курій

  Ілюстрація Наталі Курій

  В останній день посту намагалися нічого не їсти, аж поки на небі не засяє перша зірка. Першою на стіл поряд із дідухом ставили кутю. Раніше її готували лише із пшениці, але тепер відомі рецепти і з рису, і з перловки, і навіть з гречки.

  Читайте также: Как приготовить кутью на Рождество

  Вранці 7 січня українці йшли до церкви, щоб віддати шану новонародженому Христові. Після закінчення церковної відправи родина знову збиралася на святковий обід. Саме в цей день прийнято було миритися і вибачати один одному образи, аби наступний рік прожити в мирі та злагоді.

  Коляда

  Невід’ємною складовою святкування Різдва завжди було колядування. Хлопці та дівчата ходили по хатах, аби піснями та театральними сценками привітати родичів і сусідів. Залежно від регіону України колядують на Святвечір, на саме Різдво або на другий день свят.

  Перш ніж почати колядувати, обов’язково потрібно попросити дозволу: «Пане господарю, благословіть Христа славити!» І лише почувши «Просимо!», починали співати.

   

  За матеріалами сайтів «Українські традиції» та «Етнографія».

  Читайте также:

  Храм Рождества Христова в Вифлееме

  Сладкий спутник Рождества

  Католическое Рождество

  Блог ЮлииСущенко «Как я с Мошулом встречалась: история моего самого необычного Рождества»

  Загрузить еще