Уявлення про риб, як про німих істот, безнадійно застаріло. Дослідники й раніше знали, що деякі риби спілкуються за допомогою звуків. І ось тепер команда з Корнелльського університету під керівництвом Аарона Райса встановила, як давно риби видають звуки, а також наскільки поширена звукова комунікація серед риб.
Іхтіологи стверджують, що вона виникла у променеперих риб (Actinopterygii) близько 155 мільйонів років тому.
За словами доктора Райса, раніше звуки риб були для вчених дивиною. Але нещодавно його команда зацікавилася питанням, як все ж таки спілкуються риби? Чи йдеться про поодинокі випадки або ж у риб існує більш широка схема акустичної комунікації?
Автори дослідження розглянули групу Actinopterygii, що містить близько 35 тисяч видів риб, які нині живуть на нашій планеті (або 99 відсотків усіх відомих у світі видів). Дослідники виявили 175 сімейств, які можуть спілкуватись за допомогою звуку.
Дослідивши генеалогічне дерево риб, іхтіологи зробили висновок: звук був настільки важливий, що за мільйони років він еволюціонував принаймні 33 рази.
Про що ще дізналися дослідники
Щоб це встановити, команда використала дані про наукові спостереження, в яких описуються звуки риб. Також вчені проаналізували анатомію риб, зокрема ті органи, завдяки яким вони видають звуки.
Важливим джерелом дослідження стали й наукові праці ХІХ століття. Вони містять важливі відомості, зібрані ще до появи підводних мікрофонів.
Комунікація риб за допомогою звуків часто залишалася поза увагою вчених, зазначив професор Ендрю Басс. Значно більше досліджень було присвячено питанню: чи сплять риби?
З огляду на звукове спілкування науку більше цікавили кити та дельфіни. Але ж риби становлять понад половину всіх живих видів хребетних. І хоч їх непросто почути, вони теж мають голоси, додав професор.
Про що ж говорять риби? За словами доктора Райса, їхні розмови зосереджені на сексі та їжі. Як, зрештою, і розмови людей.
Здебільшого риби або намагаються привернути увагу партнерів, або захищають своє джерело їжі (чи то територію).
Результати дослідження опублікував журнал Ichthyology & Herpetology.
За матеріалами Рhys.org