• Грунтові води Землі зникають.Вокруг Света. Украина
  Грунтові води Землі зникають
  Екологія
  Неділя, 28 листопада 2021

  Грунтові води Землі зникають

  Грунтові води є цінним ресурсом, але досі точно не був відомий їхній обсяг на нашій планеті. Міжнародна група вчених провела дослідження, каталогізувала грунтові води за віком, розташуванням і запасами.

  Цю роботу гідрологи з різних країн ведуть з 70-х років. Наразі науковій групі під керівництвом доктора Тома Глісона з Університету Вікторії в Канаді вдалося підбити її підсумки. Фахівці вивчили близько мільйона вододілів; об’єкт дослідження був розділений на два типи: сучасні грунтові води (вони оновлюються протягом декількох років) і більш старі (час оновлення становить століття і тисячоліття).

  Згідно з отриманими даними, лише 0,35 млн кубічних кілометрів наявних на Землі джерел підземних вод належали до першого типу, тобто були молодше 50 років. А загальна кількість ґрунтових вод оцінюється в 23 млн кубічних кілометрів. Це можна порівняти зі 180-метровим шаром води, якби він вкривав усю наземну площу нашої планети.

  Таке співвідношення кількості «старої» і «молодої» води змушує бити на сполох. Грунтові води, які протягом багатьох десятиліть використовувалися в промисловості і сільському господарстві, можуть містити значні домішки урану і миш’яку. Вони також більш насичені сіллю, ніж океанська вода, і, нарешті, вони практично не відновлюються.

  І хоча вони корисні для теоретичних знань про  древні процеси, що відбувалися на Землі, людство незабаром не зможе використовувати їх повною мірою. А обсяг ґрунтових вод, що залягають на глибині до двох кілометрів від земної поверхні і поновлюються протягом осяжного терміну (наприклад, умовного людського життя), не перевищує 6%. При цьому такий тип води особливо вразливий до кліматичних забруднень і екологічних катастроф.

  Найбільший обсяг грунтових вод міститься в басейні річки Амазонки, Конго, Індонезії, у північній, південній та центральній частинах американського континенту. Найменше – в посушливих регіонах, таких як пустеля Сахара. Швидше за все ресурс грунтових вод виснажується в північній Індії, Пакистані та на півночі Китаю.

  Отримані дані дозволять спрогнозувати подальший розвиток ситуації і зрозуміти, коли грунтові води повністю припинять відновлюватися. Подальші дослідження триватимуть саме в цьому напрямку.

  Як повідомляв «Навколо Світу. Україна », найглибша затоплена печера у світі виявилася ще глибшою, ніж вважалося . Фахівцям доведеться переглянути не лише глибину, а й походження прірви.

  За матеріаламиNational Geographic

  Завантажити ще