Ла-Нінья впливає на погоду в усьому світі. Як повідомили в штаб-квартирі Всесвітньої метеорологічної організації в Женеві, пік явища припаде на перший квартал 2021 року. Синоптики оцінюють його в діапазоні “від помірного до сильного”.
Що таке Ла-Нінья?
Ла-Нінья ( “Малятко”) регулярно виникає в південній частині Тихого океану, коли стабільний східний вітер жене теплу воду від берегів Перу і Чилі в сторону Індонезії і Австралії. В результаті на поверхню піднімається холодна вода з морських глибин, і в регіоні настає похолодання. Зворотне явище, коли температура води і повітря біля узбережжя Південної Америки підвищується, зветься Ель-Ніньо ( “Малюк”). Чергування Ель-Ніньо і Ла-Нинья називається Південної осциляцією.
Феномен вперше детально описав британський вчений Гілберт Уокер в 1923 році, проте місцеві рибалки звернули на нього увагу набагато раніше. Ла-Нінья не мала для них практичного значення, але потепління води при Ель-Ніньо погано впливало на улови. Явище нерідко збігається за часом з Різдвом, а “Ель-Ніньо” в іспаномовних країнах називають немовлятою Христа, звідси і виник термін.
Що це означає для світу?
Ла-Нінья знижує середні температури в усьому світі. Її характерні наслідки – прохолодна і волога зима на півночі Європи і в Британії, дощове літо в Індонезії і Австралії, сильні мусони (вітри, що дмуть з суші на океан) в Південно-Східній Азії, холоди в Південній частині Африки. Зима в Японії, Кореї, Канаді і на півночі США обіцяє бути сніжною і вітряною. У Техасі, Флориді та інших південних штатах буде, навпаки, дуже сухо.
Ще один ефект Ла-Ниньи – скорочення сили вертикальних повітряних потоків над центральною Атлантикою, що сприяє формуванню тропічних ураганів. З початку 2020 року їх було незвично багато, цілих 17, а в наступному році може виникнути навіть більше.
Востаннє сильна Ла-Нінья спостерігалася в 2010-2011 роках. 2020 рік і попередні п’ять років видалися одними з найспекотніших на Землі за всю історію спостережень. “В принципі Ла-Нінья знижує глобальну температуру, але цього разу ефект від неї, ймовірно, буде перекритий нагріванням атмосфери через парникові гази”, – вважає генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації Петтері Таалас.
Як повідомляв «Навколо Світу. Україна », 2020 рік стане рекордно спекотним для всієї планети . Виключно через діяльність людини.
За матеріалами «ВВС Русская служба»