Софія – це найбільше місто і столиця Болгарії. Це місто з історією, де збереглося багато цікавих пам’яток архітектури, починаючи ще з античних часів. Це місто з безліччю мінеральних джерел і зелених парків. А ще в його околицях знаходиться мальовничий гірський масив Вітоша. Коротше, в Софії є на що подивитися – переконайтеся самі.
Софія розташована на заході Болгарії, біля підніжжя гірського масиву Вітоша. Дістатися до неї з України можна кількома способами: на літаку, автобусі або машині.
Аеропорт Софія («Летіще Софія») – це головні повітряні ворота Болгарії. Прямі рейси сюди відправляються тільки зі столиці (SkyUp, Ryanair), але з однією пересадкою в Києві можна долетіти також з Одеси, Дніпра , Запоріжжя, Івано-Франківська , Львова , Харкова , Херсона і Чернівців.
Прямі автобусні рейси регулярно відправляються в Софію з Києва, Одеси , Татарбунарів. Переїзд Київ-Софія може тривати 31-33 години, а може і більше, якщо затягнеться проходження прикордонного контролю.
Поїздка на машині з Києва в Софію займає близько 17 годин, не враховуючи зупинки. Відстань між містами – 1300 кілометрів. Шлях найзручніше прокласти через Молдову . По шосе Е95 прямуйте в сторону Одеси, а потім поверніть на E584 до пункту пропуску Платоново-Гоянул Ноу. Після перетину кордону з Молдовою, продовжуйте рух по М21 в сторону Кишинева. Потім рухайтеся по трасі Е581 через Молдову і Румунію . З Е581 потрібно звернути на шосе Е85 до міста Фокшани, а потім продовжувати їхати по тій же трасі до Бухареста і далі, до міста Бяла. Прямо за Бялій потрібно повернути на трасу Е83, яка і приведе до Софії.
У I ст. н. е. на території сучасної Софії з’явилося римське поселення Сердика. Назва поселення походить від імені фракійського племені сердів. У I-IV століттях Сердика була центром римської провінції Фракія. Місто особливо полюбилося імператору Костянтину Великому (306-337), який навіть хотів перенести сюди столицю.
На початку IV століття в Сердиці звели церкву св. Софії, яка через багато років подарувала місту сучасну назву. За сторіччя Сердику спустошили гуни, які дісталися сюди під час Великого переселення народів.
Римське місто відродилося в VI столітті під новим ім’ям Тріадицею, а через два століття увійшло до складу слов’янського Болгарського царства вже як Средець. У 1382 Средець захопили турки. Місто на довгий час стало частиною Османської імперії, тоді його і перейменували з Софію. Сама ж церква була перероблена під мечеть .
У 1870-х Софія стала важливим центром визвольного руху болгар. В результаті російсько-турецької війни 1877-1878 рр. Болгарія стала автономним князівством в складі Османської імперії, а Софія – його столицею. Статус столиці вона зберегла і після 1908, коли була проголошена повна незалежність Болгарського царства від турків. З тих пір місто росте і розвивається, і зараз чисельність населення Софії досягає близько 1,2 мільйона чоловік.
Клімат болгарської столиці близький до континентального, хіба що трохи більш вологий. Зима – холодна, вночі температура може опускатися до 10-15 градусів морозу, вдень – трохи нижче нуля.
На початку весни в місті випадає більше опадів, ніж в інші місяці, зате з квітня вже переважно тепло (15-20 ° С) і сонячно. Відмінний період для піших прогулянок по місту і його численним парковим зонам.
Влітку температура піднімається до + 30 ° С, сонячних днів багато. Дощі найчастіше йдуть в червні, в липні-серпні опадів менше. Останні місяці літа, до речі, найбільш сонячні.
Початок осені в Софії теж радує теплом. У вересні середня денна температура становить 23 ° С, серйозно холоднішає лише наприкінці жовтня.
Найшвидший і дешевий спосіб дістатися до центру Софії – це метро. Поруч з терміналом 2 – станція Sofia Airport лінії 1. Звідти можна доїхати до станції Serdika, розташованої прямо в центрі Софії на бульварі Марії Луїзи, під археологічним заповідником.
Також до центру можна дістатися на автобусах №84 та №184. Маршрут починається у терміналів 1 і 2 і закінчується на вулиці «Генерала Гурко». Час в дорозі – приблизно 45 хвилин. Автобуси відправляються з 6 ранку до 12 ночі.
Ще один варіант – таксі. Офіційним партнером аеропорту є служба OK Supertrans. Стійки таксі можна знайти в зонах прильоту.
Собор Св. Софії. Собор становить величезну культурну і історичну цінність не тільки для Софії, а й для всієї Болгарії, він зображений на столичному гербі. Собор вважається однією з найстаріших діючих православних церков в світі. Найперша церква на місці сучасного храму була зведена ще в 4 столітті. Пізніше, за часів імператора Костянтина I, побудували новий кафедральний собор. Під час навали гунів храм був зруйнований, однак в 6 столітті його відновили і нарекли собором Св. Софії. У такому вигляді церква збереглася до наших днів.
Амфітеатр Сердики. Руїни амфітеатру, зведеного древніми римлянами в 3-4 століттях н.е., виявили в 2004 році при будівництві готелю «Арена ді Сердика». Зараз вони розташовуються прямо у вестибюлі готелю. Будівництво амфітеатру почалося під час правління імператора Діоклетіана і було завершено Костянтином Великим. Колись амфітеатр вміщав 25 тисяч глядачів і був заввишки з 5-поверховий будинок. До наших днів збереглася лише шоста частина амфітеатру.
Антична фортеця Сердика. Зараз ця важлива споруда перетворилася на руїни. Проте за часів Римської імперії на території стародавньої фракійської фортеці розташовувався палац Костянтина I і кілька церков. Тут можна знайти не тільки античні, а й пізніші споруди. Наприклад, фрагменти палацу Калояна 13 століття, церкви Св. Петки Старої і Св. Петки Самарджийскої. На території фортеці розташовується також найстаріша церква Софії – церква Св. Георгія.
Бібліотека імені Кирила і Мефодія. За стінами цьієї витонченої будівлі зберігається кілька тисяч стародавніх рукописних і друкованих книг. Це не просто бібліотека, а найбільше книгосховище в Болгарії. Тут можна знайти і роботи сучасних авторів, і класику, і наукову літературу.
Софійська синагога. Одна з найбільших в Європі синагог була відкрита в 1909 році. Її побудували для сефардів – євреїв з Іспанії. Головна родзинка синагоги – величезна люстра вагою в 1,7 тонн, розташована в молитовному залі. Пол будівлі покритий венеціанською мозаїкою.
Центральна мінеральна баня в Софії. Баня була відкрита в 1913 році і довгий час залишалася місцем, куди стікалися люди з усієї Болгарії – оздоровитися і просто добре провести час. У 1980-х баню закрили, а незабаром в будівлі розмістився музей історії міста.
Боянська церква. Ця середньовічна святиня розташована в передмісті Софії, в селі Бояна біля підніжжя гір Вітоша. У 1979 році церкву включили в список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Церква з’явилася в 10 столітті, пізніше до неї додалися прибудови – в 13 і 19 століттях. Туристів приваблює своїми унікальними фресками і незвичайною архітектурою.
Драгалевський монастир. Перші згадки про цей православний жіночий монастир відносяться до 14 століття. Він стоїть в трьох кілометрах від міста, біля підніжжя мальовничої гори Вітоша. У 15 столітті тут розташовувалася одна з найбільших видавничих майстерень у всій Болгарії.
Національна художня галерея Болгарії. У галереї експонуються близько півтори сотні художніх шедеврів, створених болгарськими авторами: картини, малюнки, скульптури. Будівля музею – це колишній царській палац, побудований в 1873 році на місці будинку турецького паші.
Національний історичний музей Болгарії. Під дахом музею зібрано понад 650 тисяч експонатів, найстаріші з яких відносяться до часів кам’яного віку. Тут можна подивитися на стародавні прикраси, зброю, меблі і домашнє начиння, старовинні карти, документи і фотографії, культові та релігійні предмети, монети. Музей – на околиці міста, біля підніжжя гір. Чудові краєвиди забезпечені.
Парк Борисова Градина. Мальовничий парк, створений наприкінці 19 століття, розташований в самому центрі міста. Він найстаріший і найпопулярніший в Софії. Названий парк на честь одного з правителів Болгарії – царя Бориса III (1918-1943).
Храм Олександра Невського. Цей значних розмірів храм може вмістити до п’яти тисяч відвідувачів одночасно. Він вважається головним собором Софії. Будівництво було завершено до 1912 року. В інтер’єрі храму – понад 80 ікон і 270 фресок, а в крипті в нижній частині собору зберігається безліч стародавніх ікон.
Дитячий музей «Музейко». Відмінний варіант для тих, хто не знає, чим розважити дитину в Софії. Це не звичайний музей – тут можна чіпати всі експонати, грати з ними і експериментувати. Експозиція в цікавій формі знайомить маленьких відвідувачів (і їх батьків) з давньою історією, космосом, світом природи і технологіями.
Жіночий ринок в Софії. Найбільший і старий ринок міста був заснований в 1878 році. Він розташовується на бульварі Княгині Марії Луїзи, а назву отримав через те, що колись за прилавками на базарі могли стояти тільки жінки. Зараз на Жіночому базарі торгують і чоловіки, але назва збереглася. На ринку можна знайти все: і свіжі продукти, і одяг, сувеніри, кальяни, косметику і навіть запчастини для машин.
Багато туристів особливо не заморочуються при виборі сувенірів: магнітики, брелоки тощо. Звичайно, все це є і в Софії – як і безліч інших, більш цікавих пам’ятних штучок.
У Болгарії виробляють дуже гарні мідні вироби, їх можна знайти і на багатьох міських ринках Софії. Вибір предметів з міді величезний – від джезв і попільничок до свічників і вазочок.
Текстиль з льону теж користується популярністю у гостей Софії. З льону роблять сумки, рушники, серветки, скатертини, постільна білизна. Як сувенір відмінно підійдуть вироби з традиційним орнаментом або мереживною обробкою.
У магазині при соборі Святої Софії продають незвичайні ікони, написані на дощечках з липи або кипариса. Дощечка спочатку обробляється клеєм або лаком, а потім розписується натуральними фарбами.
У Болгарії також популярна косметика на основі рожевого масла. Такий сувенір стане відмінним пам’ятним подарунком для мами, подруги або дружини.
Hadjidraganov’s Cellars (вулиця Христо Белчев, 18). Традиційна болгарська кухня, жива фольклорна музика і незвичайний інтер’єр – ось і все, що потрібно для відмінної трапези. У Hadjidraganov’s Cellars користуються популярністю шопський салат і смажена картопля по-домашньому з болгарською бринзою.
Moma Bulgarian Food & Wine (вулиця Солунського, 28). Світлий привітний заклад в центрі Софії. Тут теж готують страви національної болгарської кухні, акцент – на м’ясних стравах.
Divaka (вулиця 6-го вересня, 41 ). Один з недорогих ресторанів в центрі міста. Тут часто бувають не тільки туристи, а й місцеві жителі. У меню – тільки болгарські страви, ціни демократичні.
Tavern Izbata (вулиця Слов’янська, 18). Один з найвідоміших ресторанів з національною кухнею.
Бірарія Дондуков’ (бульвар князя Александ’р Дондуков, 14). Колоритний пивний ресторан. Тут подають близько сотні сортів смачного пива, а їжа – недорога і ситна. Атмосфера галаслива, зате по-болгарськи гостинна.