• Берлін

    Берлін – це столиця і найбільше місто Німеччини з багатющою культурою, історією і чудовою архітектурою. Щоб його добре вивчити, знадобиться чимало днів – настільки багато тут цікавих місць.

    Як дістатися до Берліна

    Найшвидший спосіб дістатися з України до Берліна – це, звичайно, авіапереліт. Прямі рейси літають з Київа, Одеси та Львова, з однією пересадкою (в Києві, Варшаві, Стамбулі чи Будапешті) можна долетіти також з Дніпра, Запоріжжя, Івано-Франківська, Харкова, Херсона та Чернівців.

    Можна дістатися до Берліна також на автобусі. Регулярні рейси відправляються з Києва, Одеси, Львова , Житомира, Рівного, Тернополя , Ужгорода та інших великих міст України. Дорога з Києва до Берліна за часом займає близько доби.

    З Києва чи Львова до Берліна можна також дістатися поїздом. Поїзд Укрзалізниці № 705, маршртут якого поновили в жовтні після пандемії, відправляється з Києва о 5:59 і прибуває до Перемишля о 12:32. Поїзд Перемишль-Вроцлав-Берлін відправляється о 19:57, прибуваючи на центральний ж/д вокзал Берліна о 9:48.

    Якщо вирушаєте до Берліна на машині, то з Києва найкраще їхати по Варшавському шосе, через Люблін, Лодзь і Познань. Зі Львова краще їхати через Краків і Вроцлав. Але за часів пандемії потрібно перевіряти умови в’їзду українських туристів до європейських країн автівкою.

    Історія Берліна

    Історія Берліна – дуже насичена. Все почалося в 8 столітті, коли на території сучасної німецької столиці, біля річки Шпрее, стали селитися слов’янські племена. У першій третині 13 століття на одному з берегів Шпрее (на місці нинішнього Museumsinsel) виникло поселення Келльн. На північному березі практично в той же час з’явилося поселення Берлін, перша згадка про яке в письмових джерелах відноситься до 1244 році. На початку 14 століття Келльн і Берлін злилися в одне місто, а в 1486 місто стало резиденцією курфюрстів Бранденбурга . Курфюрсти – це щось на зразок місцевих князів, які за часів Священної Римської Імперії мали право обирати імператора.

    На початку 17 століття Бранденбург, що мав статус маркграфства, об’єднався з герцогством Пруссія, утворивши князівство Бранденбург-Пруссія. В цей же час вибухнула Тридцятирічна війна, яка зачепила майже всі європейські країни того часу. Берлін сильно постраждав. Населення міста скоротилося до 7,5 тисяч людей.

    Місто відновили в другій половині 17 століття, а в 1701 Берлін був обраний столицею Пруссії, яка на той момент вже стала королівством. Берлін розвивався і забудовувався, в столиці заснували Академію мистецтв і Академію наук, для короля Фрідріха Великого (1748-1786) побудували палацово-парковий ансамбль Сан-Сусі.

    У 1871 році, коли розрізнені німецькі держави об’єдналися в Німецьку імперію навколо королівства Пруссія, Берлін став її столицею. Місто швидко розвивалося як культурний, політичний і економічний центр держави.

    Друга світова війна закінчилася для Берліна плачевно. Саме на його вулицях розгорталася одне з найбільш кровопролитних битв, третина всіх житлових будинків і історичних будівель була знищена. У підсумку, після капітуляції Німеччини, місто – як і вся країна – було розділене на чотири окупаційних зони: радянську, американську, французьку та англійську. Східна частина Німеччини і східна частина Берліна були зайняті радянськими військами. Західна частина німецької столиці, таким чином, стала німецько-британсько-американським острівцем в радянській окупаційній зоні.

    У 1949 році на територіях Німеччини, зайнятих радянськими окупантами, була утворена Німецька Демократична Республіка (НДР). Між радянським Берліном і західною частиною міста в 1961 році звели стіну, щоб запобігти відтоку населення. Це сумна сторінка в історії Берліна. Багато сімей були розділені на десятиліття. Відкриття стіни відбулося в ніч з 8 на 9 листопада 1989 року, після масових протестів. Цю подію святкувала вся країна.

    У 1990 Німеччина знову об’єдналася, а Берлін став її столицею.

    Клімат

    Клімат в Берліні – помірний. Це означає, що літо в місті не спекотне, а зима – досить тепла. У літні місяці середня температура становить близько 16-18 ° С, а в зимові – близько 1-2 ° С. У вересні середні показники термометра ще тримаються на позначці 15 ° С. Холоднішати починає в кінці жовтня. Найбільше опадів випадає в травні і в літні місяці.

    Транспорт з аеропорту

    У Берліні є два аеропорти – Тегель і Шенефельд. Бюджетні рейси з українських міст приземляються в Шенефельді, однак якщо ви летите з пересадками, то можете опинитися і в Тегеле, тому будемо розбиратися, як дістатися в центр Берліна з обох аеропортів.

    Біля терміналу А міжнародного аеропорту Тегель є зона парковки таксі та автобусні зупинки. Кожні 10-15 хвилин від аеропорту до міста відправляються автобуси TXL. Кінцева їх зупинка – Александерплац – це центральна площа Берліна. Час в дорозі – близько півгодини. Квитки на автобус можна придбати в автоматах біля зупинки або у водія.

    Шенефельд знаходиться приблизно в 20 кілометрах від центру Берліна. Від нього можна дістатися до міста на електричці S-Bahn, станція розташована в п’яти хвилинах ходьби від аеропорту і називається Flughafen Berlin Schoenefeld. До центру можна доехать за ті ж півгодини.

    Берлін фото

    Берлин фото

    Фото: Shutterstock

    Берлин что посмотреть

    Фото: Shutterstock

    Берлин фото

    Фото: Shutterstock

    Берлин достопримечательности

    Фото: Shutterstock

    Пам’ятки Берліна

    Бранденбурзькі ворота

    Напевно, найбільш впізнанна пам’ятка міста – Бранденбурзькі ворота, які без перебільшення можна назвати візитівкою Берліна. У західній частині воріт зберігся фрагмент Берлінської стіни, що розділяла місто в період протистояння. Колись в Берлін можна було потрапити тільки через ці ворота.

    Рейхстаг (будівля Парламенту)

    Однією з найцікавіших будівель Берліна, на яку варто подивитися, також є будівля Парламенту, інакше Рейхстаг – чудовий зразок архітектури кінця XVIII ст. Це місце по праву вважається однією з найбільш відвідуваних визначних пам’яток не тільки в Берліні, а й у світі. Завдяки поєднанню класичних стін і скла, туристи дуже часто говорять про схожість Рейхстагу з пірамідою Лувру .

    Берлінська стіна

    Берлінська стіна, яка довгі роки розділяла жителів Берліна, сьогодні перетворилася в арт-об’єкт. Вона впала 30 років тому, 9 листопада 1989 року. Зараз від стіни залишилася тільки ділянка довжиною в 1316 метрів, яку перетворили на художню галерею East Side Gallery – це найдовша в світі художня галерея під відкритим небом.

    Все почалося в 1990 році, коли художники з усього світу влаштували в Берліні щось на зразок флешмобу: почали розписувати ділянку Берлінської стіни уздовж річки Шпрее між мостом Обербаумбрюке (Oberbaumbrücke) і вокзалом Остбанхоф (Ostbahnhof). 118 художників з 21 країн створили 106 картин-графіті на тему політичних подій в Німеччині.

    Щоб побачити знаменитий поцілунок Брежнєва і Хонеккера, потрібно йти вздовж дороги (а не з боку річки). Графіті знаходиться ближче до кінця галереї, в районі будівлі «Мерседес-Бенц Арена».

    Чекпойнт Чарлі

    З 1961 по 1989 це був єдиний контрольно-пропускний пункт Берлінської стіни, через який іноземці та чиновники НДР могли потрапити зі Східного Берліна в Західний. Після «падіння» стіни Чекпойнт Чарлі перетворився в музей під відкритим небом. Недалеко від нього розташований Музей Берлінської стіни.

    Меморіал жертвам Голокосту

    В самому серці Берліна розташований меморіал жертвам Голокосту – трагічна, але важлива пам’ятка міста, яка являє собою величезний простір, заповнений бетонними плитами. У підземному ярусі меморіалу знаходиться інформаційний центр з різними експонатами і іменами жертв Голокосту.

    Александерплац

    Александерплац – це центральна площа Берліна. В історичному сенсі вона практично не представляє інтересу, так як практично всі тутешні старовинні споруди були зруйновані. Площа швидше може вразити простором і сучасністю. Зараз навколо неї виросли готелі і торгові центри. Крім того, саме тут розташований один з головних символів Берліна – телевізійна вежа.

    Берлінська телевежа

    368-метрова Берлінська телевежа була побудована в 1969 році і – крім функціонального призначення – повинна була стати символом могутності соціалістичної НДР. Зараз стала однією з найпопулярніших визначних пам’яток столиці – все-таки це одна з найвищих будівель світу. На висоті 203 в башті знаходиться оглядовий майданчик і бар.

    Музейний острів

    Ще одна безцінна пам’ятка Берліна – це, звичайно ж, Музейний острів. Ансамбль, що складається з 5 знаменитих музеїв міста, не залишить нікого байдужим. Тут знаходиться Стара національна галерея з однією з найкращих колекцій живопису німецьких майстрів. В інших музеях теж є на що подивитися: зброя, монети, багата колекція єгипетської скульптури і папірусів.

    Пергамський музей

    Чого тільки вартий музей Пергамон на Музейному острові. Тут зібрані зразки античного, ісламського та передньоазійського мистецтва. Заради нього в Берлін з’їжджаються туристи з усього світу. Найсильніше враження справляє розкішний мармуровий Пергамський вівтар, витончений зразок еліністичної архітектури, привезений у 30-х роках ХХ сторіччя з розкопок давньогрецького міста Пергаму на території Туреччини. На жаль, зараз Пергамський музей закритий на реставрацію до 2023 року.

    Берлінський собор

    Берлінський собор в стилі бароко є на більшості фотографій, зроблених туристами в Берліні. Це найбільша протестантська церква в Німеччині, розташована вона на Музейному острові. Собор будували з 1894 по 1905 роки.

    Олімпійський стадіон

    Олімпійський стадіон був зведений до Олімпіади 1936 року, столицею якої і став Берлін. Сьогодні ця легендарна арена виконує роль домашнього стадіону футбольного клубу «Герта» і німецької збірної.

    Трептов-парк

    Трептов-парк розташований в східній частині Берліна на березі річки Шпрее. Він був закладений в кінці 19 століття, а пвіслюку Другої світової війни тут звели меморіал воїнам Червоної армії, які загинули під час боїв за Берлін. Це найбільший радянський меморіал за межами СРСР.

    Церква святого Миколая

    Найдавніша церква Берліна розташована в історичному кварталі Ніколаіфіртель. Зараз це філія Бранденбурзького музею і концерт-хол. Николаїкирхе була побудована в 13 столітті, але була зруйнована аж до зовнішніх стін за часів Другої світової. Відновили святиню наприкінці 2о століття.

    Що подивитися в Берліні

    Любителям прогулянок обов’язково варто відвідати мальовничий парк Тіргартен, що розташований неподалік від Бранденбурзьких воріт. Сховатися від міської суєти в цьому місці люблять не тільки гості Берліна, а й самі берлінці. Колись тут були королівські мисливські угіддя, зараз же все гармонійно заповнено витонченими скульптурами і яскравими клумбами, що створюють відчуття магії і казки. Родзинкою берлінського парку є озеро Неерзее, де в літній час можна поплавати на човнах, а в зимовий (якщо пощастить з погодою) – покататися на ковзанах.

    Живописніше, ніж Тіргартен, може бути хіба що Грюнвальдській ліс. Це найбільший лісопарк в місті, хоча колись в цьому місці був сосновий ліс. Його знищили під час Другої світової, а після тут уже висадили буки, берези та каштани. Уздовж лісопарку розташований ланцюжок озер льодовикового походження: Халензее (Halensee), Кенігзеє (Koenigsee), Діаназеe (Dianasee) і Хундекельзеe (Hundekehlsee) – в них обов’язково варто викупатися, якщо дозволяє погода.

    Замикає трійку зелених куточків Берліна Ботанічний сад . Він є одним з найбільших і найстаріших не тільки в Європі, але і у всьому світі. Тут, на площі в 43 га, живуть близько 22 тисяч рослин. Основні павільйони в саду були зведені в кінці 19 – на початку 20 століть.

    Обов’язково варто заглянути на площу Жандарменмаркт, яка вважається однією з найкрасивіших в Берліні. Вона в центрі міста, навколо розташовані такі важливі пам’ятки, як Концертхаус, Німецький та Французький собори 18 століття.

    Церква Святої Марії (або Мариенкирхе) теж заслуговує на увагу мандрівника. Після того, як Церкву святого Миколая передали музею і перетворили в концертний зал, Мариенкирхе отримала статус найстарішої діючої церкви Берліна. Сучасного вигляду вона набула у другій половині 20 століття, але перша згадка про церкву відноситься до 1292 року.

    Дуже незвично на тлі всіх інших берлінський церков виглядає Меморіальна церква кайзера Вільгельма, розташована на площі Брайтшайдплац. Вона була споруджена в кінці 19 століття, але була серйозно пошкоджена в 1943 році в результаті повітряного нальоту. Церкву не відновили, її руїни стоять зараз на спеціальній платформі і нагадують про темні часи в історії міста.

    Закінчуючи тему з релігійної архітектурою, варто згадати ще Нову синагогу в Берліні. Вона була побудована в середині 19 століття в неовізантійсько-мавританському стилі. Однак в середині 20 століття будівлю розорили спочатку нацисти, а потім остаточно зруйнувала британська авіація. Синагогу відновили в 1995 році.

    Крім вражаючих релігійних споруд, німецька столиця може похвалитися чудовими зразками палацово-паркової архітектури. Найзначніший з них – палац Шарлоттенбург – палацовий комплекс бранденбургських курфюрстів, прусських королів і німецьких імператорів в стилі бароко. Дуже цікавий також палац Бельвю в північній частині парку Тіргартен. Він був побудований в кінці 18 століття для принца Августа Фердинанда, молодшого брата короля Фрідріха II. Замикає трійку д ворец Кепенік, розташований в центрі однойменного міського району на березі річки Дамі.

    Ще одна архітектурна пам’ятка Берліна – Червона ратуша – з’явилася в місті в 1861-1869 роках. Як і багато іншого в Берліні, під час Другої світової вона була зруйнована. Відновили ратушу в 50-х роках. Зараз тут працюють мер і резиденція уряду об’єднаної землі Берлін.

    Гуляючи по Берліну, ви обов’язково потрапите на бульвар Унтер-ден-Лінден – один з головних в місті. Він весь засаджений липами, рясніє ресторанами, кафе і магазинами. Бульвар має довжину майже 1,5 кілометра, він починається від Паризької площі, йде до Палацового моста через річку Шпрее і переходить в Карл-Лібкнехтштрассе. На цій вулиці розташовані берлінський Музей воскових фігур мадам Тюссо та Берлінская державна опера .

    Наостанок розповімо про оригінальний спосіб подивитися на всю красу Берліна зверхньо. Мова про повітряну кулю Die Welt, розташовану на розі Вильгельмштрассе і Ціммерштрассе, недалеко від відомих вам Чекпойнт Чарлі і Бранденбурзьких воріт. Кожні 25 хвилин куля з пасажирами піднімається в небо на 15о метрів. Місцеві жартують, що це найкращий оглядовий майданчик в Берліні.

    Що привезти з Берліна

    Одним з головних символів Берліна є ведмідь – це тварина прикрашає міський герб ще з 13 століття. Тому з німецької столиці часто везуть фігурки, футболки, кружки та всілякі інші речі із зображенням Berliner Bär.

    Фото: DW

    Не менш популярна фігура світлофорного чоловічка в крислатому капелюсі, яка стала культовою ще за часів НДР. Чоловічки прикрашають масу речей: світильники, сумки, годинник, брелоки і т.д.

    У сувенірних крамницях також можна знайти осколки сумнозвісної Берлінської стіни. Зараз її, звичайно, розбирати не можна, але в 1989, відразу після «падіння», безліч осколків потрапило в руки місцевих жителів, які руйнували стіну усіма підручними засобами. Так що продавці сувенірів ще довго зможуть торгувати цими шматочками.

    Існує стереотип, що німці споживають більше пива, ніж всі інші нації. Так це чи ні, а пивний кухоль – дуже популярний німецький сувенір. Вони бувають скляні і фарфорові, з кришкою і без, прості і розмальовані – на будь-який смак.

    Якщо ви раптом опинилися в Берліні в передріздвяний час, не пропустіть можливість придбати святкові іграшки і прикраси – в Німеччині вони особливі. Великою популярністю користуються чоловічки з курильними свічками (Räuchermännchen).

    Популярні ресторани Берліна

    У Берліні можна пообідати і за 50 євро, і за 10-15. Причому це буде смачно і ситно в будь-якому випадку, якщо ходити в правильні місця. З бюджетних закладів Берліна великою популярністю користуються Rogacki (Wilmersdorfer Str. 145/46) з його рибними стравами та морепродуктами, а також мережа кондитерських Frau Behrens Torten.

    З середнього сегмента (15-30 євро за обід) можна виділити DDR-Restaurant Domklause (Karl-Liebknecht-Str. 1), Cafe Einstein (Kurfürstenstraße 58), La Cocotte (Vorbergstraße 10) і Deponie №3 (Georgenstraße 4). Останній самі жителі Берліна вважають найатмосфернішим в місті.

    У закладах високою берлінської кухні ціна за вечерю стартує від 40 євро. Серед них кращими вважаються один з найстаріших в Берліні Zur letzten Instanz (Waisenstraße 14-16), Zillemarkt (Bleibtreustraße 48a) з власною пивоварнею і Sophieneck (Große Hamburger Str. 37) з великим вибором страв традиційної німецької кухні.

    Карта Берліна