Це місто є столицею Саксонії – землі на сході Німеччини . Дрезден називають Флоренцією на Ельбі, і в ньому дивним чином уживається гротескне бароко XVII століття, типові райони часів Німецької Демократичної Республіки, різнокольорова республіка Нойштадт з її неймовірним стріт-артом і пост-індустріальне життя промислових районів з їх гучними вечірками.
Летіти в місто на Ельбі доведеться з однією або декількома пересадками. Оптимальний варіант – це переліт з Києва до Мюнхена або Франкфурта компанією Lufthansa чи МАУ, а звідти до Дрездена компанією Lufthansa CityLine. Переліт в обидва кінці обійдеться приблизно в 300 Євро. Але найчастіше туристи їдуть в Дрезден з Берліна або Праги на поїзді або автобусі. Квиток на поїзд з Берліна буде коштувати 30-60 євро. Подивитися розклад і купити квитки можна тут .
Якщо їхати автобусом з Праги, то квиток можна купити за 10-12 євро. Автобуси ходять щодня. Розклад і квитки тут . З Берліна та інших німецьких міст можна купити квитки в Дрезден на цьому сайті або мобільному додатку.
Перші письмові згадки про Дрездені датуються 1216 роком, з 1270 року місто стає столицею маркграфства Мейсен, а з 1422 року – курфюршества Саксонія. Неодноразово це місто втрачало свої повноваження столиці Саксонії і знову їх набувало.
Найбільшого розквіту Дрезден і вся Саксонія досягли на початку XVIII століття, тоді ж змінився вигляд міста завдяки стилю бароко. Але в кінці Другої світової війни місто дуже сильно постраждало від бомбардувань союзників, його центр був практично повністю зруйнований.
Головна трагедія полягала в тому, що в лютому 1945 року в Дрездені перебували сотні тисяч біженців, і далеко не всі змогли сховатися від ударів американської та англійської авіації. Число загиблих, за сучасними даними, склало 25 000 чоловік, серед них – жінки і діти. У цій трагедії вжив американський солдат та майбутній великий письменник Курт Воннегут, який пізніше описав події в книзі “Бійня номер п’ять”.
Але життя тривало, і після війни місто стали відновлювати. НДР за 40 років практично з попелу відтворила центр міста.
Помірно теплий клімат міста трохи псує лише велика кількість опадів у липні. Найпосушливіший місяць в році – лютий. Глобальне потепління відчувається і в Дрездені: якщо раніше влітку температура +21 була нормою, то зараз показники набагато вище. Зима стала теж тепліше, температура в лютому + 7-14 градусів за Цельсієм. Зимові температури рідко опускаються нижче нуля, і то лише на пару градусів і на короткий період.
Аеропорт Дрездена не дуже популярний серед лоу-кост компаній, але якщо ви все ж прилетіли сюди, то до міста можна дістатися як на автобусі і трамваї, так і на приміському поїзді. Останній варіант набагато зручніше. Місцева залізнична мережа називається S-Bahn і з’єднує Дрезден з різними містами Німеччини і Європи. У центр міста веде лінія S-2. Разовий квиток коштує приблизно 2 євро в один кінець, поїзди ходять кожні півгодини, а шлях з аеропорту до центрального вокзалу Дрездена – Dresden Hauptbahnhof – займає 20 хвилин.
Як варіант, можна поїхати з аеропорту на автобусі № 77 і на зупинці Infineon Nord зробити пересадку на трамвай № 7 до зупинки Pirnaischer Platz.
До послуг тих, хто цінує комфорт понад усе – таксі, яке обійдеться в досить скромні 20 євро до центру Дрездена.
По місту цілком комфортно пересуватися на громадськихом транспорті – трамваях і автобусах. Квитки можна купити в автоматах на зупинках. Якщо ви плануєте провести в Дрездені кілька днів, то зручніше за все купити Dresden Card на 1, 2 або 4 доби і їздити по цьому проїзному на будь-якому міському транспорті, зокрема на поромах через Ельбу.
Скляна мануфактура Volkswagen.
Церква Фрауенкірхе пережила страшні бомбардування в лютому 1945, однак потім все ж обвалилася і довгий час стояла в руїнах. Десятиліття потому церква відновили.
Різнобарвна республіка стала місцем творчої свободи і вільного самовираження. Численні графіті прикрашають стіни цього району.
Вид на замок Альбрехтсберг
Річка Ельба розділяє Дрезден на дві частини – Старе і Нове місто. Почати огляд визначних пам’яток варто з Альтштадте (Старого міста).
Тут зосереджені кращі музеї та галереї. Серед архітектурних пам’яток символом міста вважається церква Фрауенкірхе. Вона пережила страшні бомбардування в лютому 1945, однак потім все ж обвалилася і довгий час стояла в руїнах. Десятиліття потому церкву відновили, і зараз за кольором каменів в її кладці можна визначити, які з них автентичні, а які – додані пізніше. Темні камені – старі, а світліші використовувалися пізніше при реконструкції будівлі. Можна за 8 євро піднятися на оглядовий майданчик на даху церкви і помилуватися видом на місто. У самій церкві часто відбуваються концерти органної музики.
Далі маршрут туриста в Дрездені зазвичай проходить через Академію мистецтв, палацовий комплекс Цвінгер та Дрезденську картинну галерею, де представлені роботи старих майстрів.
Альбертінум – ще одна галерея, в яку точно варто зайти. Тут можна насолодитися творами імпресіоністів, авангардистів і сучасних художників.
Серед інших музеїв на особливу увагу заслуговують Міський музей Дрездена, музей транспорту і музей гігієни. Варто відзначити, що в Дрездені понад 100 галерей і музеїв. Так що не вистачить і тижня, щоб обійти їх все. Краще заздалегідь визначитися, які з музеїв хочеться відвідати, і купити квитки онлайн.
Опера Земпера на Театральній площі – ще одне місце паломництва туристів в Дрездені. Будівлю опери не оминула сумна доля під час бомбардування в 1945 році. Тоді від неї залишилися лише напівзруйновані стіни. Сьогодні відновлена опера виглядає гарно як зовні, так і всередині. Послухати оперу можна за 40-100 євро.
Великий сад Grosser Garten – улюблене місце відпочинку як туристів, так і місцевих жителів. Тут можна ходити по траві, і навіть лежати на ній, можна покататися на човні по озеру або проїхатися по території парку на електропоїзді. Тут же розташований затишний і малолюдний ботанічний сад, а дітям доведеться до вподоби місцевий зоопарк, розташованого тут же, на території Великого саду.
Неподалік розмістилася Скляна мануфактура Фольксваген. Поспостерігати за технологічним процесом можна крізь скляні стіни або зайти всередину з екскурсією за 7 євро.
Щоб побачити всі визначні пам’ятки цієї частини міста, буде потрібно не один день. Однак, не варто забувати і про нову частину – Нойштадті. Насправді він старше Старого міста тільки тому, що той був повністю зруйнований в кінці війни і відновлювався практично заново. Нойштадт не постраждав від бомбардувань. Тут нарівні зі збереженими будівлями XIX століття красуються будівлі в стилі модерн.
Японський Палац, розташований в Новому місті, обов’язково варто відвідати в останній літній місяць. У серпні тут проходять дуже цікаві івенти – від безкоштовних уроків йоги до концертів з фортепіано і нічних показів кіно.
Але справжньою родзинкою нової частини міста вважається Різнокольорова республіка Нойштадт, сформована чотирма вулицями Konigsbruckerstrasse, Louisenstrasse, Bischofsweg і Kamenzerstrasse. Білою фарбою на асфальті окреслені умовні кордони республіки, утвореної в 1990-х роках місцевою молоддю.
Тоді в одному з барів був придуманий герб республіки і її паспорт з Міккі-Маусом. Жителі вирішили влаштувати міське свято на честь республіки і навіть склали маніфест.
Різнокольорова республіка, подібно до району Ужупіс у Вільнюсі, стала місцем творчої свободи і вільного самовираження. Численні графіті прикрашають стіни цього району. А ще тут дуже багато невеликих арт-галерей і відомий Художній пасаж, велика кількість магазинчиків з дрібничками з усього світу, які так люблять хіпі, веганських кафе і крамниць з книгами, дизайнерським одягом, аромапаличками і свічками. Тут можна сміливо пити алкоголь на вулиці, сівши прямо на тротуарі, не побоюючись бути оштрафованим поліцією. Якщо ті і підійдуть до вас, то лише щоб нагадати, що потрібно бути акуратними з сумками і документами, бо вуличні злодюжки тут – не рідкість.
Обов’язково походіть по всім місцевим вуличках, тут є на що подивитися і що пофотографувати.
Крім основних визначних пам’яток Дрездена, є ще кілька місць, де варто побувати. Наприклад, колишній промисловий район Industriegelande. Сьогодні в його заводських будинках розташувалися музичні і танцювальні клуби, репетиційні студії і невеликі магазини, де можна купити вінтажні вінілові платівки.
Подалі від центру міста вздовж річки розташувалися три старовинних замка : Альбрехтсберг , замок Лінгнер і Ерберг. Усі перетворені на культурно-виставкові центри або готелі. З терас відкривається прекрасний вид на річку.
У Дрездені варто відвідати фунікулер, побудований ще в 1895 році і працює донині. Найстарша підвісна дорога веде на верхню площадку, з якої відкривається «Прекрасний вид» (Schöne Aussicht), саме так і називається це місце. Поїздка на фунікулері в обидва кінці обійдеться в 5 євро.
Вінілові платівки – це те, що меломани обов’язково куплять в Дрездені. У Нойштадті є магазинчик Drop-Out-Records (Alaunstraße, 43), куди варто зайти за таким музичним сувеніром.
Любителям книг варто навідатися до книгарні Büchers Best, що на Louisenstraße 37. Тут можна знайти рідкісні книги і придбати їх за хорошою ціною.
Шопоголіки зазвичай відправляються на вулиці Прагерштрассе і Альтмаркт. Тут розташовані численні бутики, сувенірні лавки і торгові центри, в яких продають знаменитий саксонський фарфор і інші німецькі товари місцевого виробництва.
У Дрездені цілком реально смачно і ситно поснідати за 8 євро в одному з численних кафе. Наприклад, кафе Milchmädchen (Молочниця), що розташоване на вулиці Grunaer Str, 27 поруч зі станцією Deutsches Hygienemuseum на околиці Старого города. Заклад славиться своїми сніданками, найскромніший з них складається з кави (яких тут 20 видів) і круассана і обійдеться в 3, 5 євро; а той, що з яйцями, сосисками, салямі, хамоном, булочками, маслом і джемом, – коштує 8,90 євро.
Zur Schmiede – це традиційний німецький ресторан в Новому місті на вулиці Hechtstraße, 15. Туристи зазвичай замовляють традиційне саксонське блюдо Bauernfrühstück з яєць шинки, його подають весь день. Ціни помірні, м’ясне блюдо обійдеться в 10-14 євро.
Вегани оцінять заклад зі смішною назвою Falscher Hase (Фальшивий кролик), розташоване в Новому місті на вулиці Rudolf-Leonhard-Straße, 3. Інтер’єр оформлений предметами, купленими на блошином ринку, а стіни закладу прикрашають роботи місцевих художників. Їжа тут свіжа і смачна, продукти привозяться з фермерських господарств.
Коли гуляєте вуличками Різнобарвної республіки, загляньте в Lebowski bar на вулиці Görlitzer, 5 і спробуйте місцеву гордість – коктейль« White Russian ». Тепер вам буде що розповісти друзям про Дрезден.
Повсталий з попелу (в буквальному сенсі) Дрезден здатний здивувати, порадувати і подарувати яскраві емоції навіть бувалим туристам.