• Кельн

    Кельн – місто-мільйонник, одне з найстаріших міст Німеччини, культурний і економічний центр. Розташоване в землі Північний Рейн-Вестфалія. Місто знамените Кельнським собором, який входить до списку Всесвітньої культурної спадщини . Коли вже ви тут, прогуляйтеся по старих вуличках, відвідайте музеї, базиліки і церкви, зайдіть в кафе і спробуйте місцеве пиво!

    Як дістатися до Кельна

    Любителі подорожувати літаком можуть вибрати прямий рейс з Києва  в Кельн. Регулярні рейси за доступною ціною пропонують лоукостери Wizz Air (аеропорт Жуляни) та Ryanair (аеропорт Бориспіль).

    Тим, хто любить подорожувати наземним транспортом, можна скористатися автобусом. Декілька компаній здійснюють регулярні рейси з України до Кельну. Автобуси відправляються з автостанції Київ біля центрального залізничного вокзалу, або з автостанції “Дачна”, і прибувають в аеропорт Кельна (Köln / Bonn Flughafen).

    Ще один варіант подорожі – поїздка на поїзді. З Києва можна добратися до Будапешта (Угорщина), де потрібно буде зробити пересадку на поїзд до Кельна. Розклад поїздів з Києва можна дізнатися на сайті українського перевізника, компанії “Укрзалізниця”.

    Транспорт з аеропорту

    Найбільш швидкий і зручний спосіб дістатися до Кельна з аеропорту – сісти на приміську електричку (S-Bahn) на станції Köln / Bonn Flughafen Bf, що на нижньому ярусі аеропорту. Вам потрібен потяг S19. Квиток можна придбати в автоматі. Всього 15 км і ви в центрі Кельна, в Старому місті! Потяг прибуває на центральний вокзал (Köln Dom / Hauptbahnhof), в декількох хвилинах пішки до Кельнського собору.

    Історія Кельна

    Кельн, місто з більш ніж 2000-річною історією, розкинувся уздовж берегів річки Рейн. Це один з найважливіших культурних і економічних центрів Федеративної Республіки Німеччини; входить в число найстаріших німецьких міст з часів Римської епохи.

    Своєю назвою місто зобов’язане Агрипині, римській імператриці, дружині імператора Клавдія, яка народилася в цих місцях, і ще до нашої ери подарувала невеликому поселенню на берегах Рейну статус міста. По суті, Кельн – похідне від слова «колонія». Навіть сьогодні в місті можна знайти сліди римської епохи. Римляни принесли з собою християнство, а з ним і нові порядки.

    Карл Великий засновує кельнське архієпископство, яке і отримує всю владу в місті. Архієпископ Кельна був одним з найбільш могутніх феодальних володарів. У цей період в Кельн привозять останки трьох святих волхвів – Каспара, Бальтазара і Мельхіора, які, згідно з Біблією, першими побачили новонародженого Христа. Для їх поховання було вирішено побудувати собор, який згодом став витвором архітектурного мистецтва. Будівництво почалося в 1248 році, а завершити його вдалося лише за 632 роки.

    У 1288 році архієпископ був вигнаний з Кельна, через сто років затверджується конституція міста і згодом Кельну привласнюють статус вільного імперського міста. Кельн розквітає в середні століття і стає центром багатства і торгівлі Німеччини. Крім того, це ще й центр освіти, де був заснований один з найстаріших університетів Німеччини.

    В кінці XVIII століття після Французької революції французькі війська прийшли до Кельна і без боїв оволоділи містом. Таким чином, Кельн перестає бути вільним імперським містом. Серед змін, які принесли з собою французи, було закриття університету і конфіскація державою церковного майна. А в 1815 році Кельн переходить у володіння Пруссії. Почалася швидка індустріалізація цієї території – розвиток машинобудівної, транспорту, харчової промисловості. В кінці XIX століття завершується будівництво Кельнського собору.

    Після Першої світової війни в місті знову відкривається університет, йде активне будівництво. У 30-і роки XX століття Генрі Форд відкриває в Кельні філію свого заводу.

    З 1933 по 1945 рік країна перебувала під націонал-соціалістичною диктатурою. Кельн став центром нацистського військового округу зі штаб-квартирою гестапо. Під час Другої світової війни дві третини старого міста перетворилися на руїни внаслідок масивних бомбардувань. На відновлення пішло більше 35 років.

    У післявоєнні роки Кельн розвивається, знову перетворюючись у великий центр культури і торгівлі Німеччини. Тут проходять різні ярмарки та виставки. Сучасний Кельн – це музеї, пам’ятники архітектури, парки, старе місто, нові райони і набережні Рейну.

    Клімат

    Клімат помірний. Вітер – досить часте явище в місті; шквалисті пориви вітру – не рідкість в Кельні. Зима не холодна – температура рідко опускається нижче позначки 0 ° C. Весна тривала і прохолодна. Літо не спекотне, а осіннє тепло у вересні – жовтні досить часто балує місцевих жителів і туристів.

    Фото Кельна

    Кельн фото собор

    Фото: Shutterstock

    Панорама грандіозного Кельнського собору.

    фото Кельн Аугустусбургский дворец

    Фото: Shutterstock

    Аугустусбургскій палац поблизу  Кельна.

    Кельн фото

    Фото: Shutterstock

    Музей шоколаду

    Кельн фото одеколон

    Фото: Shutterstock

    Музей одеколону і магазин, де можна купити знаменитий оригінальний парфум

    Пам’ятки Кельна

    Перебуваючи в Кельні, варто прогулятися його старими вуличками, подумки перенестися в середні віки і побачити середньовічні споруди.

    Айгельштайнська брама – одна з яскравих пам’яток Кельна. Це збережена частина середньовічної стіни, що оточувала Кельн століття назад. Ворота були зведені в XIII столітті і були одним з головних в’їздів до міста. На початку XIX століття, коли Кельн захопили французи, Наполеон Бонапарт увійшов в місто саме через цю браму. В ході Другої світової війни під час бомбардувань британської авіацією Айгельштайнська брама практично не постраждали. У післявоєнні роки в будівлі воріт розміщувалася виставка, присвячена безцінним експонатам музеїв Кельна.

    Варто згадати і про вежу Байентурм, побудовану на початку XIII століття. Відреставрована вежа на березі Рейну виглядає так само, як і століття тому. Зачаровує її незвичайна архітектура: висока восьмикутна вежа з товстими стынами, на квадратному підставі. Вежа служила відмінною захисною спорудою. Незважаючи на всю міць, в середині XIX століття вежу вдало атаковали повсталі проти архієпископа городяни. Захоплення вежі стало першим кроком до свободи.

    І хоча до довгоочікуваної свободи пройшло ще не одне десятиліття, в кінці XIX століття Кельн все-таки отримав незалежність, за яку так довго боровся. З початку XX століття в башті розмістився музей історії міста, однак під час Другої світової війни величезна частина експонатів, як і сама вежа, значно постраждали. Вежа була відновлена ​​тільки в кінці XX століття.

    Брама Святого Северина – ще одна споруда, колишня частина середньовічної міської стіни. Найімовірніше, ворота були побудовані в XIII столітті. Удосконалення воріт відбувалося аж до XVII століття, коли споруда набула того вигляду, який має сьогодні. В кінці XIX століття в будівлі брами відкрили музей природознавства. А з кінця XX століття тут розташовується громадський центр.

    Кельнський собор

    Будівля, що красується на багатьох листівках і є справжнім символом міста, охороняється ЮНЕСКО . Коли дивишся на цю величну споруду, важко повірити, що це творіння рук людських. 157 метрів чіткої симетрії, прекрасні скульптури і вітражі, неповторна акустика, чудова готична архітектура, невагомість, вражаючі масштаби, простір і умиротворення – це все про одну з найкрасивіших будівель світу – Кельнський собор.

    Собор будували в новому на той час стилі готика, і очевидно, що перший архітектор надихався прикладом собору у французькому місті Ам’єн. Будівництво грандіозного храму тривало понад 600 років (з перервою десь на 300 років, зпричиненою відсутністю фінансування). Дерев’яний кран, який останній раз підняв вантаж на недобудовану Південну вежу в 1560 році, так і стояв на ній без діла аж до 1842, коли кран розібрали, а будівництво відновили.

    Собор постраждав під час Другої світової війни, було знищено безліч безцінних елементів – вікна, орган, одна з веж, деякі перекриття. Проте, собор в цілому «залишився живий». Кажуть, що він служив орієнтиром для бомбардувань, і саме тому до останнього його не бомбити. В основному відновлювальні роботи були закінчені до середини XX століття, але і зараз в соборі проводяться деякі реставраційні заходи.

    У Кельнському соборі є вежа з вузькими гвинтовими сходами, по яких можна піднятися на оглядовий майданчик, а це 509 ступенів!

    А що ж всередині? Чудові сяючі на сонці вітражі, мощі трьох волхвів, реліквії католицизму, останки архієпископів, твори мистецтва. Тож не дивно, що сюди приїжджають паломники зі всього світу.

    На площі біля собору зупиняються червоні екскурсійні автобуси City Tour. Якщо придбати квиток за 18 євро, можна побачити місто з вікна комфортабельного автобуса, вийти на будь-якій зупинці, оглянути місце або пам’ятку, після чого сісти в наступний автобус і вирушити далі.

    Що можна побачити і куди піти в Кельні

    Музей Odysseum

    Це місце для любителів пригод і тих, хто подорожує з дітьми. Джунглі, динозаври, космос, експерименти – тут багато цікавого і пізнавального. Музей пропонує більше 150 інтерактивних станцій для любителів досліджувати світ. У музеї можна спробувати себе в ролі археолога, створити власний мультфільм, побачити костюм космонавта, знайти сузір’я  на небі, вивчити механізми, явища природи, і це далеко не весь список ….

    Час від часу цей музей оголошує happy hours, коли можна купити квиток за півціни. Сімейний квиток коштує 44 євро, квиток для дорослого – 16 євро, а дитячий квиток – 8 євро.

    Адреса: Corintostr. 1

    Будинок одеколону (4711)

    У цьому будинку в неоготичному стилі вперше з’явилася на світ знаменита «вода з Кельна», одеколон 4711. За часів окупації міста французькі солдати посилали «воду з Кельна» (фр. eau de Cologne) додому до Франції – звідси і походить назва. Номер 4711 теж з’явився не випадково – за наказом французького коменданта міста всі будинки в Кельні отримали єдину нумерацію, і дом в провулку Глокенгассе, де і виробляли одеколон, мав номер 4711.

    Сьогодні тут розташовується магазин, в якому можна придбати знаменитий на весь світ одеколон .

    На другому поверсі Будинку одеколону розмістилася лабораторія, де можна ознайомитися з тонкощами і секретами створення парфумів і створити свій неповторний аромат (за попередньою домовленістю). Ціну квитка рекомендується уточнити перед відвідуванням. 

    Адреса: Glockengasse 4

    Музей парфумів в будинку Фарина

    При бажанні дізнатися більше про запахи і парфюми, можна відвідати будинок парфумера Йогана Фарина, який, як кажуть, в епоху рококо прославив своє рідне місто на весь світ. У музеї зберігся інтер’єру того часу: меблі, робочий стіл парфумера, картини, флакони … Це місце, де можна проникнути в світ таємниць парфумерії, ознайомитися з технологією отримання ароматичних есенцій, а також зі специфікою роботи парфумерів. У музеї відмінно збереглися підвали, де 300 років тому парфюмери творили ароматну магію. Ціна квитка – 5 євро. 

    Адреса: Obenmarspforten, 21

    Музей шоколаду

    Навіть якщо ви не ласун, напевно вам буде цікаво відвідати екскурсію з дегустацією, побачити шоколадний фонтан і унікальні скульптури з шоколаду, дізнатися про технологію вирощування какао бобів і познайомитися з історією шоколаду. Тут же можна спробувати себе і в ролі шоколатьє. Ціна квитка для дорослого – 12.50 євро, для дитини – 7.50 євро.

    Адреса: Am Schokoladenmuseum, 1a

    Що привезти з Кельна

    Додому з Кельна туристи часто привозять одеколон 4711, або ж парфуми від компанії Фарина. «Вода з Кельна» – один з найпопулярніших сувенірів серед мандрівників.

    Любителі пива можуть вивезти з Кельна Kölner Stange – високі вузькі склянки, з яких, як правило, п’ють місцеве пиво.

    І, звичайно, на згадку про відвідини Кельна можна купити сувенір із зображенням Кельнського собору – магніт, листівку, чашку, тарілку.

    Популярні ресторани Кельна

    Ресторан німецької кухні Restaurant Gaststaette Bei Oma Kleinmann – одне з улюблених місць жителів Кельна. Тут смачно готують різні страви німецької кухні. Спеціалізується ж цей ресторан на шніцелі. Стандартні порції дуже великі, так що сміливо можна брати одне блюдо на двох. Середній чек – 20 євро на людину.

    Адреса: Zülpicher Str. 9

    Freddy Schilling – заклад, що пропонує кращі в Кельні гамбургери: класичний, BBQ бургер, гавайський і середземноморський, бургери з різними сирами, вегетаріанські та веганські бургери. Ціни на бургери стартують від 7.90 євро.

    Адреса: Kyffhäuserstrasse 34; Eigelstein 147

    Gaffel am Dom – «Пивоварня в центрі Кельна». Заклад пригощає свіжим місцевим пивом. Серед різних сортів пива найвідоміше – Kolsch. Цей сорт пива варять в декількох десятках варіантів, але всі вони мають одну основну рису – ледь помітний гіркуватий післясмак. Середній чек – 25 євро на людину.

    Адреса: Bahnhofsvorpl. 1

    В околицях Кельна

    Якщо трапиться так, що ви наситилися атмосферою прекрасного і затишного Кельна, купіть квиток на поїзд до Бонна – це місто знаходиться зовсім поруч. У Бонні народився Людвіг ван Бетховен; будинок-музей Бетховена відкритий для відвідувачів. Тут можна відчути ту далеку епоху, коли знаменитий композитор складав свої геніальні твори, побачити старовинні музичні інструменти і почути дивовижну музику. Ціна квитка для дорослого – 6 євро, для дитини – 4.50 євро.

    Адреса: Bonngasse 20, Bonn

    Ще одне чудове місце в передмісті Кельна – Палац Аугустусбург – розташований в містечку Брюль між Кельном і Бонном. Дістатися сюди можна електричкою (S-Bahn) або регіональним експресом (RE). 20 хвилин в комфортному поїзді – і ви біля палацу, який є пам’ятником Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Аугустусбург побудований за зразком прекрасного Версаля.

    Це далеко не єдиний палац Європи в стилі рококо. Проте, саме Аугустусбургом захоплювався Наполеон, який панував тут більш ніж 200 років тому. У 1815 році палац стає власністю Пруссії і тільки в другій половині XIX століття після реставрації Аугустусбург привертає увагу кайзера Вільгельма I. Після Другої світової війни палац стає місцем для регулярних державних прийомів. Палац відкритий для відвідування, а в прекрасному парку можна гуляти в будь-який час з ранку до вечора. Ціна квитка для дорослого – від 7 євро, для дитини – від 3.50 євро, сімейного квитка – від 15 євро.

    Адреса: Parkplatz Max-Ernst-Allee, Brühl

    Кельн варто відвідати хоча б один раз, щоб побачити всесвітньо відомий пам’ятник архітектури – Кельнський собор, познайомитися з культурою цього древнього міста і створити собі чудовий настрій від знайомства з місцевою кухнею.