• Болонья

    Болонья розташована в північній частині Італії в області Емілія-Романья і входить в число економічно розвинених італійських міст. Це місто є одним з культурних центрів країни і також однією з університетських столиць Європи.

    Як дістатися до Болоньї

    Найшвидший спосіб дістатися до Болоньї – вибрати прямий рейс з Києва (аеропорт Бориспіль). Регулярні рейси за прийнятними цінами пропонує лоукост Ryanair.

    Транспорт з аеропорту

    Міжнародний аеропорт в Болоньї імені Гульєльмо Марконі, італійського винахідника (Aeroporto Guglielmo Marconi di Bologna), розташований в 6 км від центру міста.

    Найпростіший спосіб дістатися з аеропорту Болоньї в місто – на автобусі Aerobus компанії TPER, який прямує до центрального залізничного вокзалу Bologna Centrale. Щоб опинитися в центрі, потрібно вийти на зупинці Mille. Зупинка автобуса знаходиться недалеко від виходу з терміналу. Квиток за 6 євро можна купити в автоматі в будівлі терміналу.

    Якщо не хочете залежати від громадського транспорту, можна взяти таксі. Ціна поїздки – 15-18 євро. Багаж оплачується додатково. Можна також скористатися трансфером з аеропорту або орендувати авто.

    Історія Болоньї

    Поселення на місці Болоньї існувало вже більше 2500 років тому, а перша епоха розквіту припала на період Римської імперії. Саме в той час Болонья стала одним з найбагатших міст регіону. Швидкий економічний розвиток в Середньовіччі сприяв також розвитку культурного і наукового життя міста. У 1088 році тут відкривається перший в Європі університет, і вже в пізньому середньовіччі Болонья стає інтелектуальним центром Європи.

    Клімат

    Завдяки континентальному клімату зими в Болоньї відносно холодні, а літо спекотне. Весна і осінь – період частих дощів. Висока вологість – характерна риса тутешнього клімату, тому велика кількість опадів у будь-який час року – звична справа.

    Фото Болоньї

    Болонья фото

    Фото: Shutterstock

    Крита галерея в старому місті

    Болонья фото

    Фото: Shutterstock

    Центральна площа Болоньї

    Фото Болоньи замок

    Фото: Shutterstock

    Замок Рокетта Маттеї в околицях Болоньї

    Болонья фото

    Фото: Shutterstock

    Тортелліні – типове блюдо Болоньї (паста з начинкою)

    Фото: Shutterstock

    Фонтан Нептуна

    Пам’ятки Болоньї

    Наразі Болонья зберігає безліч пам’яток архітектури світового значення. У 2000 році Болонья отримала від ЮНЕСКО статус європейської кулдьтурної столиці. У місті – безліч цікавих, старовинних і дивних місць, з якими варто ознайомитися, щоб доторкнутися до сторінок багатогранної історії.

    Фонтан Нептуна

    На площі Нептуна навпроти входу до Палаццо Ре Енцо з тризубом в руках височить статуя бога морів і океанів Нептуна. Фонтан був спроектований і побудований в XVI столітті архітектором Томазо Лоретті. Статую бога створив  скульптор з Флоренції Джамболонья, учень великого Мікеланджело. Протягом багатьох століть фонтан є окрасою міста. Цікавим є той факт, що тризуб Нептуна став прототипом логотипу автомобільної компанії Maserati.

    Палаццо Ре Энцо

    З цим палацом в готичному стилі пов’язано безліч легенд, і всі вони про Енцо, сина імператора, який потрапив в полон в процесі боротьби за папський престол. Енцо був в’язнем палацу 23 роки, до своєї смерті. Архітектура палацу вельми цікава, інтер’єр прикрашений старовинними фресками. Акустику Палаццо Ре Енцо по праву можна назвати магічною – навіть шепіт в цих стінах звучить дуже голосно. Сьогодні в палаці можна оглянути тюремні приміщення, зали засідання суду і міський архів.

    Адреса: Piazza Maggiore 1

    Пьяцца Маджоре

    Недалеко від площі Нептуна розташована Пьяцца Маджоре – колишня ринкова площа. Тут з XIII століття відбувалися важливі події в житті міста – городянам зачитували важливі закони, проводилися лицарські турніри і всілякі свята.

    Падаючі вежі Азінеллі і Гарізенда

    Torre degli Asinelli і Torre Garisenda – знамениті падаючі вежі Болоньї, зведені в XII столітті, і до сьогодні є символом міста. У ті далекі часи вежі служили і житлом, і фортецею. Господарі дбали про багаті прикраси, але не про якість будівництва. Наслідки такого підходу ми спостерігаємо сьогодні – кут відхилення вежі Азінеллі від прямої осі видно неозброєним оком. Щоб помилуватися приголомшливим видом на місто, можна піднятися на вежу Азінеллі – але потрібно подолати без малого 500 сходинок. В результаті – ви на вершині найвищої падаючої вежі в світі. Перехоплює подих! Ціна квитка для дорослого – 5 євро, для дитини – 3 євро.

    Адреса: Piazza di Porta Ravegnana

    Палаццо Комунале

    Монументальна і велична будівля – творіння талановитих архітекторів. Раніше в Палаццо Комунале розташовувалася мерія Болоньї, а сьогодні там бібліотека і музеї. Інтер’єри палацу оформлені розписами і фресками. Незважаючи на стриманість, екстер’єр палацу не позбавлений прикрас. Тут і красива каплиця, і велична статуя папи Григорія XIII, скульптура Мадонни з немовлям, і вікна в готичному стилі.

    Адреса: Piazza Maggiore 6

    Кафедральний собор Святого Петра

    Архітектура собору являє собою змішаний романсько-готичний стиль, а інтер’єр храму виконаний в стилі бароко, стіни розписані фресками. У соборі проводяться служби та часто проходять концерти органної музики. Тут же є музей-скарбниця, де зберігаються дари прихожан за останні півстоліття. Собор славиться своєю дзвіницею, на яку можна потрапити по суботах. Ціна квитка на дзвіницю – 5 євро.

    Адреса: Via Indipendenza, 9

    Базиліка Сан-Петроніо

    Ця старовинна церква, шедевр архітектури і мистецтва, є шостим за величиною храмом Європи. Будівництво церкви на честь покровителя міста святого Петронія почалося в XIV столітті і тривало до XVII на пожертвування простого народу і Болонського сенату. Храм прикрашений старовинними фресками, а унікальним скарбом базиліки є найстаріший в Італії орган. Ціна квитка на оглядовий майданчик – 3 євро.

    Адреса: Piazza Galvani, 5

    Базиліка Сан-Доменіко

    Церква Сан Доменіко побудована на честь Святого Доменіка – засновника Ордена домініканців. Базиліка має досить значний вид – строгий і монументальний. Інтер’єр церкви виконаний в стилі бароко. У наші дні в базиліці зберігаються твори мистецтва. Крім того, тут поховані останки Святого Домініка, до яких з’їжджаються паломники з усього світу.

    Адреса: Piazza S. Domenico, 13

    Університет Болоньї

    Болонья – університетська столиця Європи. Історія наукового життя цього міста бере початок з часів заснування Болонського університету в 1088 році. Невідомо, точна чи це дата, але незаперечним фактом є те, що в XI столітті студенти збиралися в різних місцях і слухали лекції найнятих ними професорів права. Студенти самостійно вибирали тих, чиї лекції хотіли послухати, і встановлювали своїм лекторам певну платню. Ще однією особливістю було те, що поряд з чоловіками вчилися і жінки. Серед професорського складу теж було чимало жіночих імен.

    Університет як заклад почав існування з XVI століття; і не останню роль в цьому зіграла церква. У XV столітті в Болоньї було вирішено побудувати найбільшу в світі базиліку. Будівництво просувалося нешвидко, і за наступні сто з гаком років будівлю звели лише частково. Якраз в цей момент Папа зрозумів, що нова базиліка може затьмарити собор Святого Петра у Римі , і зупинив будівництво, а частину вже побудованих приміщень віддав під університет. У ті часи в університеті викладали право, медицину, філософію, латинську і грецьку літературу. Перші в світі дипломи про вищу освіту стали видавати саме в цьому університеті.

    Знаменитими студентами Болонського університету були астроном Микола Коперник, поет Франческо Петрарка і майбутній папа римський ОлександрVI.

    Архігімназія – колишній головний будинок Болонського університету – теперь містить багатющу університетську бібліотеку, що зібрала понад півмільйона книг і десятки тисяч рукописів, і перший європейський анатомічний театр, що тепер став музеєм. При бажанні можна посидіти на студентській лаві цього театру і уявити себе студентом, який бере участь в дослідженнях в області будови людського тіла. У Архігімназіі на стелях з тих давніх часів збереглися вражаючі фрески, а на стінах коридорів красуються родові герби студентів і викладачів. У наш час університет займає кілька десятків будівель.

    Адреса Архігімгазіі: Piazza Galvani, 1

    Що можна побачити і куди піти в Болоньї

    Музей історії Болоньї

    Концепція цього сучасного музею орієнтована на інтерактивні технології. Перед вами відкривається 3D світ. У музеї 34 тематичних зали, розташованих в хронологічному порядку. Музей розповідає про історію Болоньї, відкриває таємниці і секрети, які можна дізнатися тільки тут. Ціна квитка для дорослого – 13 євро. Ціна пільгового квитка (в залежності від категорії пільги) – 2 – 11 євро.

    Адреса: Палаццо Пеполі, Via Castiglione, 8

    Музей Середньовіччя

    Музей, розташований в старовинній будівлі в центрі міста, пропонує зробити пізнавальну прогулянку по Середньовіччю. Тут можна побачити костюми, предмети побуту, прикраси, різне старовинна зброя і надгробки зі сценами з життя того періоду, виставку порцеляни та фаянсу. Ціна квитка – 5 євро.

    Адреса: Via Manzoni, 4

    Національна пінакотека

    Наприкінці XVIII століття в результаті успішного походу Наполеона в Північну Італію влада Папи була повалена, а майно місцевих церков конфісковано. Викинуті з церков і храмів скарби врятував Сенат Болоньї, і вже на початку XIX століття велика колекція картин і ікон розмістилася в особняку ордена ченців-єзуїтів. Наразі музей представляє близько 1000 творів італійських авторів XII-XVIII століть. Серед них – роботи Перуджино, Ель Греко, Джотто, Тінторетто, Вазарі, Рафаеля. Ціна квитка – 6 євро.

    Адреса: Via delle Belle Arti, 56

    Туристичні екскурсійні автобуси

    City Red Bus – туристичний автобус, який приблизно за одну годину об’їжджає все місто та  здійснює близько 14 зупинок біля найголовніших пам’яток. Можна вийти на будь-якій зупинці, оглянути місце, прогулятися, після чого сісти на інший City Red Bus. Автобус відправляється з центрального залізничного вокзалу Bologna Centrale. Ціна квитка для дорослого – 15 євро, ціна дитячого квитка – 3 – 7 євро.

    Що привезти з Болоньї

    Що ж привезти з Болоньї на пам’ять? Наприклад, перламутрові вироби – адже перламутровий промисел є одним з найстаріших в цій частині Італії. Місцеві майстри володіють особливими секретами обробки матеріалу. Перламутрові прикраси і дрібнички набувають прекрасний блиск.

    Стильні прикраси та статуетки зі слонової кістки, якими славляться місцеві майстри, – теж непоганий варіант.

    Болонья вважається історичною батьківщиною ляльок-маріонеток, а також тут були популярні ляльки-рукавички типу Пульчинелли (їх називали “бурратіні”). Майстри досі роблять прекрасні ляльки за середньовічними зразками, так що шанувальникам варто придивитися до ляльок ручної роботи.

    Якщо хочете привезти щось простіше, магнітик або тарілку, – виберіть сувенір із зображенням двох середньовічних веж, які є символом міста і головною туристичною пам’яткою. Це буде маленьким нагадуванням про добре проведений час в цьому цікавому місті.

    Регіон Емілія-Романья – батьківщина ламбруско , легкого фруктового ігристого вина. Можна вибрати червоне, біле, рожеве, напівсолодке, сухе або напівсухе ламбруско. Який би не був вибір, вино – хороший подарунок.

    Популярні ресторани Болоньї

    Сучасна Болонья пропонує безліч місць, де можна смачно поїсти: тут є і класичні ресторани, і сімейні тратторії, і кращі кафе для любителів солодощів.

    Casa Monica розташована в десяти хвилинах пішки від площі Пьяцца Маджоре. Ресторан пропонує ситні страви традиційної та сучасної італійської кухні. Заклад постійно оновлює меню і пропонує хороший вибір вин. Варто спробувати суп з червоної сочевиці з кокосовим молоком, креветками і фісташками; рулет з окуня в савойській капусті з кремом з цибулі-порею і картоплі; гарбузовий флан з кремом з пармезану; карпаччо з яловичини з сиром і волоськими горіхами; локшину з восьминогом, хрустким беконом і кремом з цвітної капусти. Середній чек на людину – 25 євро.

    Адреса: Via S. Rocco, 16

    Кондитерська Gino Fabbri – райське місце для любителів солодкого. Тут подають чудові десерти на будь-який смак – булочки солодкі і солоні з різноманітними начинками, бриоши, тістечка, печиво, пироги, торти, джеми, гарячий шоколад і каву.

    Адреса: Via Cadriano 27/2

    Маленький магазинчик-кав’ярня Il Gelatauro знаходиться в 500 метрах від базиліки св. Стефано. Заклад пропонує чудове морозиво і сорбети з натуральних місцевих інгредієнтів, гарячий шоколад і каву. Вибір смаків величезний. Cioccolato all’Arancia, Zenzero, Cannolo Siciliano, Yogurt Bianco, Limone – приклад чудових ароматів і дивовижних комбінацій. Тут можна вибрати на свій смак тістечко з морозивом, прикрашене шоколадом, свіжими фруктами або цукатами.

    Via S. Vitale, 98/b

    Болонья приваблює туристів своєю особливою архітектурою, унікальною атмосферою, історією, гостинністю і смачною оригінальною кухнею. Старовинний, але сучасне місто завжди радіє гостям – туристам і студентам.