• Венеція

    Венеція – місто-казка, місто-мрія і місто-музей. Собори, церкви, канали, мости, острова, скло і мереживо – все це про вічне місто на воді, яке притягує і в яке неодмінно захочеться повернутися.

    Як дістатися до Венеції

    До пандемії авіакомпанія МАУ виконувала прямі регулярні рейси в Венецію, аеропорт ім. Марко Поло, з міжнародного аеропорту Бориспіль, Київ , а також з Одеси  з пересадкою в Києві. Але наразі єдиний прямий рейс виконує лоукостер Ryanair. Квиток без багажу коштує десь 1700 гривень.

    Любителі подорожувати на автобусі можуть купити квитки на міжнародні автобусні рейси Київ – Венеція або Київ – Местре. Городок Местре знаходиться в 15 хвилинах їзди від Венеції. Автобусом до Венеції можна дістатися також зі Львова та Одеси. Автобусний рейс до Венеції прибуває на центральний автовокзал міста, який розташований навпроти головного залізничного вокзалу. На автовокзалі можна пересісти на будь-який вид міського транспорту. Звідси також можна продовжити подорож як по Італії, так і по Європі. Під час пандемії треба уточнювати наявніть рейсів та умови, на яких туристів з України впускають в країну у разі прибуття автобусом.

    Тим, хто зазвичай подорожує потягом, можна рекомендувати маршрут з Києва до Венеції через Братиславу, Відень або Прагу, тобто на шляху до пункту призначення в Європі потрібно буде зробити пересадку на поїзд або на автобус до Венеції. На жаль, за часів пандемії більшість залізничних маршрутів до Європи були скасовані, але зараз (станом на осінь 2021) маршрут на Будапешт та Відень вже відновлений. 

    Транспорт з аеропорту

    З аеропорту ім. Марко Поло до Венеції можна дістатися на автобусі. Автобусна зупинка перевізника ATVO знаходиться зовсім поруч з терміналом. Звідти автобуси відправляються до Венеції на Piazzale Rome і в Местре на центральний залізничний вокзал. Крім того, компанія пропонує ще більш десяти інших рейсів. Ціна квитка як до Венеції, так і до Местре становить 8 євро.

    Другий варіант – сісти на катер компанії Alilaguna, що курсує від аеропорту до Венеції. Потрібно визначитися з кінцевою станцією (від цього залежить ціна на проїзд), купити квиток і вирушати в дорогу. Якщо заздалегідь купити Venezia Unica / Imob карту і пред’явити її при купівлі квитка, то ціна буде зі знижкою.

    Можливі й більш дорогі варіанти – таксі, водне таксі або ж приватний трансфер.

    Історія Венеції

    Вважається, що історія міста починається в 421 році. Місто отримало свою назву від племені венетів, які населяли північне узбережжя Адріатичного моря в далекі часи Римської імперії. Ці землі були захоплені римлянами, а пізніше розорені варварами – вестготами. Рятуючись від варварських племен, жителі цих земель почали селитися на островах; тоді і була заснована Венеція. У VII столітті острова були об’єднані під владою єдиного правителя – дожа. Перший дож був обраний в 697 році; всього за більш ніж 1000-річну історію міста Венеціанською республікою правили 120 дожів.

    Варвари продовжували свої походи на материкові міста Римської імперії, але жителі Венеції уникли розорення. Цьому сприяли два основні чинники: острівне розташування міста і використання нових технологій будівництва на палях. У Венецію переселявся як простий люд, так і заможні жителі материка, в результаті чого в місті стрімко почала розвиватися торгівля.

    З часом флот Венеції став найсильнішим на Адріатичному морі. Розвиток торгівлі, наявність флоту, відмінне розташування міста сприяли тому, що через Венецію в Європу везли дуже дорогий унікальний товар – прянощі, кава, шовк. Протягом століть Венеція примножувала свої багатства, а в XII столітті в місті відкриваються перші банки і страхові компанії, починається будівництво великих кораблів. У XIII столітті Венеціанська республіка збільшує свою міць шляхом приєднання материкових територій.

    У XVIII сторіччі Венеція вже не була такою благополучною і могутньою, як в минулі часи. Причиною тому були турецько-венеціанські війни, перехід частини материкових володінь до Австрії , оголошення Наполеоном війни, в результаті якої Венеція втратила свою незалежність. У XIX столітті після відкриття Суецького каналу місто почало розвиватися з новою силою – будується новий порт і починається розвиток туризму. До наших днів збереглася традиція проводити кожного року  Венеціанський карнавал , на який з’їжджаються тисячі туристів. Знамените місто на воді і міжнародним кінофестивалем, художніми виставками, численними регатами за участю гондольєрів.

    Клімат в Венеції

    Клімат в Венеції м’який – літо довге і спекотне, зима тепла. Серйозну проблему представляють повені, що виникають досить регулярно, коли підвищується рівень води у Венеціанській лагуні і дельті річки По. Найчастіше при повенях  площею Сан-Марко доводиться ходити або по щиколотку у воді, або по містках. У листопаді 2019 року в Венеції відбулася рекордна повінь – вода піднялася на 187 см. Затопило навіть будівлю міської ради.

    Фото Венеції

    фото Венеции Дворец Дожей

    Фото: Shutterstock

    Палац Дожів і кампанила собору Св. Марка

    Венеция фото площадь Сан-Марко

    Фото: Shutterstock

    Вид на собор Св. Марка з площі Сан-Марко

    Венеция фото Риальто

    Фото: Shutterstock

    Міст Ріальто

    Венеция фото

    Фото: Shutterstock

    Панорама Венеції з видом на базиліку Санта-Марія-Делла-Салюте

    Пам’ятки Венеції

    Гранд-канал

    Венеція стоїть на воді – в місті 177 каналів. Найвідоміший з них – Гранд-канал, який в’ється 4-кілометрової змійкою через місто. Його ви відразу побачите, вийшовши з будівлі залізничного вокзалу Венеції (а потрапити туди можна або на поїзді, або на кораблі, оскільки історична частина міста – це острів).

    Уздовж берегів каналу в XIII – XVII століттях було побудовано безліч церков, палаців, будинків багатих купців. Зокрема, тут знаходиться цікавий музей сучасного мистецтва – музей Пеггі Гуггенхайм. До експозиції невеликого музею входять в основному роботи з особистої колекції Пеггі Гуггенхайм, картини модерністів, футуристів, сюрреалістів, експресіоністів. Зокрема, там є роботи Пікассо, Леже, Мондріана, Кандинського, Миро, Клее, Ернста, Магрітта, Дали. Музей знаходиться в будівлі Палаццо Веньєр дей Леоні.

    Гранд-канал можна назвати головною магістраллю Венеції, оскільки міський та приватний транспорт курсує  саме по його блакитним водам. Береги Гранд-каналу з’єднують мости. Найбільшими мостами є Скальці, міст Академії, міст Конституції і Ріальто – вважається найстарішим мостом Венеції.

    Площа святого Марка

    Площа святого Марка – головна площа Венеції з багатющою історією. Тут знаходяться чудові пам’ятники архітектури – Собор святого Марка, Палац дожів, Прокуратура Нуово, Прокуратура Веккі. Уваги заслуговує і годинникова башта (Кампанілла) з дзвоном, бронзовими статуями, крилатим левом, символом Венеції, і циферблатом, прикрашеним золотими знаками Зодіаку. Площа знаменита не тільки прекрасними архітектурними шедеврами, а й голубами, яких тут завжди багато. На площі святого Марка знаходиться Caffe Florian – кафе з 300-річною історією, де можна насолодитися смачним еспрессо за шалені гроші (в Італії філіжанка кави коштує зазвичай близько 1 євро, а тут – більше 10), а іноді ще й живою музикою.

    Собор святого Марка (Собор сан Марко)

    Головна визначна пам’ятка площі – Собор святого Марка, кафедральний собор Венеції. Собор був зведений для зберігання мощів святого Марка, вкрадених з Олександрії в 828 році венеціанськими купцями. Собор пережив пожежу, реставрації, відродження. Він добудовувався більше 400 років, що відбилося на архітектурному стилі: з упевненістю можна сказати, що візантійський переплітається з готичним, античним і східним стилями. Це унікальний архітектурний пам’ятник.

    Інтер’єр базиліки прикрашений мозаїкою, статуями апостолів і прекрасними іконами в золоті. Базиліка зберігає скарби, вивезені з Константинополя під час хрестових походів. Собор багато століть відігравав найважливішу роль в релігійному та політичному житті Венеції. Тут коронували дожів і отримували благословення війська перед військовими походами. Собор святого Марка – діючий храм, де проводяться богослужіння. Перебуваючи тут, відчуваєш умиротворення і непідвладну часу красу.

    Вхід в собор безкоштовний. Ціна квитка в музей – 5 євро. З метою уникнення черг можна купити квиток онлайн за 4 євро. Більше інформації тут

    Адреса: Piazza San Marco, 328

    Палац дожів

    Палац дожів – Палаццо Дукале – головна визначна пам’ятка Венеції, архітектурний пам’ятник в готичному стилі, будівництво якого тривало 115 років. Палац був побудований на початку XV століття, а в кінці XVI століття тут сталася пожежа, яка завдала будівлі значних пошкоджень. Палац був відновлений в первісному стилі.

    Палац не тільки був резиденцією дожів – правителів Венеціанської республіки. Також тут розташовувалися чиновники державного апарату – члени сенату, судді Верховного суду, морське відомство, таємна поліція – і різні муніципальні установи.

    Інтер’єри палацу прикрашені прекрасними полотнами венеціанських художників, настінними розписами і гобеленами. Тут кожна деталь ідеальна, навіть замкова щілина. Потрапляючи в стіни дворца, відчуваєш всю міць Венеції. Ціна квитка в музеї на площі Сан Марко, включаючи Палац дожів, – 25 євро. Ціна пільгового квитка – 13 євро. Також можливо придбати квиток онлайн. Про це розповімо трохи нижче.

    Адреса: Piazza San Marco, 1

    Міст Ріальто

    Міст Ріальто вважається найстарішим в місті. З часу заснування міста на цьому місці було кілька дерев’яних мостів, які змінювали один одного, і лише в кінці XVI століття тут з’явилася кам’яна конструкція. Сьогодні міст Ріальто – одна з численних візиток Венеції. Зробити фото на його тлі – обов’язок кожного середньостатистичного туриста.

    Адреса: Sestiere San Polo

    Міст Зітхань

    Міст в стилі бароко був побудований на початку XVII століття на замовлення впливового політика, голови Венеціанський республіки, Марино Гримани. Зовні міст виглядає красиво. Велика кількість дрібних деталей – характерна риса барокко. Усередині ж міст виглядає дуже просто, навіть похмуро, стіни позбавлені будь-якого оздоблення. Міст з’єднує будівлю колишньої в’язниці і Палац дожів. Назва пов’язана з сумним зітханням засудженого, який проходив через міст на шляху із залу Верховного суду, розташованого в палаці, в тюремні каземати. За легендою, серцеїд і авантюрист Джакомо Казанова, будучи засудженим, теж пройшов свій шлях по мосту Зітхань. Після року ув’язнення Казанова зміг втекти з тюремних стін; це був єдиний і унікальний випадок втечі з венеціанської в’язниці.

    Квиток, придбаний онлайн за 28 євро, дозволить відвідати Палац дожів і міст Зітхань, а також деякі музеї на площі святого Марка. Таким чином можна заощадити кілька годин, оскільки не потрібно буде стояти в черзі до кас. Більше інформації тут.

    Адреса: Piazza San Marco, 1

    Арсенал

    Венеціанський Арсенал – середньовічна судноверф, найбільша промислова будівля того часу. Будівництво Арсеналу почалося в XII столітті на острові Кастелло. Протягом чотирьох століть верф добудовували і перебудовували, оскільки потреби великого портового міста в кораблях постійно зростали. Арсенал – величезна майстерня з будівництва торгових і військових кораблів. Масштаби виробництва були вражаючими для свого часу: для будівництва і ремонту суден тут використовували метод конвеєрного складання, що дозволяло досягти результату в найкоротші терміни.

    Виглядає Арсенал переконливо: красивий фасад вхідної групи, могутні леви, кріпосна стіна, скульптури, доки для кораблів. Оглянути Арсенал зсередини можна тільки під час проведення фестивалю сучасного мистецтва.

    Сьогодні в одному з приміщень судноверфи розташовується музей історії військово-морського флоту Венеції з 25-тисячною колекцією експонатів. Музейна експозиція показує, наскільки потужним був військовий флот Венеціанської республіки. Тут можна побачити різні кораблі і невеликі судна, якоря, зброю і трофеї, привезені з далеких країн.

    Ціна квитка – 5 євро.

    Адреса: Castello, Riva S. Biasio, 2148

    Собор Санта-Марія-делла-Салюте

    Собор Санта-Марія-делла-Салюте – одна з найкрасивіших і величних базилік Венеції. Собор було побудовано в XVII столітті на Гранд каналі навпроти Палацу дожів на честь Святої Діви Марії. За легендою, саме молитви городян Діві Марії зупинили епідемію чуми в той час на території Італії. Будівництво тривало довгих 50 років, оскільки для реалізації проекту потрібно було створити на воді платформу-фундамент з щільно прилеглих один до одного колод. На цьому майданчику і був побудований прекрасний собор в стилі бароко, незвичайна восьмикутна споруда. Інтер’єр храму прикрашають арки і колони, мозаїка, дорогоцінні скульптури і статуї, ікони і полотна італійських майстрів. Щорічно 21 листопада в соборі проходить урочисте богослужіння в пам’ять про диво.

    Адреса: Campo de la Salute Dorsoduro 1

    Що можна побачити і куди піти в Венеції

    Подорожуючи по Венеціанській лагуні, можна відвідати унікальні острови, їхні музеї та церкви.

    Острів Мурано

    Мурано – один з великих островів лагуни. Знаменитий цей острів унікальним склом, секрет виробництва якого зберігався століттями. Скляне виробництво з’явилося на острові в кінці XIII сторіччя. До цього майстра-склярі працювали в Венеції, однак печі часто ставали причиною пожеж. Тому правителі Венеціанської республіки вирішили перемістити скляні майстерні на острів, подалі від дерев’яних будівель міста. Та й контролювати майстрів таким чином було набагато простіше – адже рецепт створення скляних шедеврів зберігався під замком.

    Фабрики з виробництва скла є на Мурано і сьогодні. Крім того, тут є безліч магазинів, де можна знайти різні вироби з муранського скла – від маленьких фігурок до чудових предметів інтер’єру.

    На острові розташована церков Святих Марії та Донато, яка зберігає унікальну древню підлогову мозаїку – дивовижної краси птиці і орнаменти, викладені більш восьми століть назад. Захоплює і мозаїчне зображення Богородиці на золотому фоні в темно-синьому одязі у вівтарній ніші, і різьблені колони, і арки. Вишуканість і велич. У церкві покояться останки святого Донато, який за легендою переміг дракона.

    Адреса: Campo San Donato 11, Мурано

    Музей скла

    У музеї представлена ​​найбільша в світі колекція муранського скла. Тут також проходять виставки сучасних робіт.

    Ціна квитка – 12 євро.

    Ціна комбінованого квитка в музей скла (о. Мурано) і Музей мережива (о. Бурано) – від 13.50 євро. Придбати квиток можна онлайн. Більше інформації тут

    Карта Venezia Unica City Pass теж пропонує певні знижки. Додаткова інформація тут.

    Адреса: Fondamenta Marco Giustinian, 8, Мурано

    Острів Бурано

    Бурано – найбарвистіший острів з різнокольоровими будиночками, який славиться своїм мереживом. Піша прогулянка по острову серед яскравих будиночків, без сумніву, принесе задоволення. Цікаво, що жителі острова ретельно підбирають штори на двері в тон своїх осель, таким чином підтримуючи стиль острова.

    Мереживне ремесло з’явилося на острові в XVI столітті. Венеціанці привезли технологію виробництва мережив зі Східного Середземномор’я. На острові розташований Музей мережива, де можна познайомитися з історією плетіння тонких і витончених буранскіх мережив і побачити справжні шедеври.

    На острові багато магазинів і кафе. Після відвідин музею можна побалувати себе чашкою еспрессо і спробувати місцеве пісочне печиво у вигляді букви S – буранеллі.

    Адреса: Piazza Galuppi 187, Бурано

    Острів Лідо

    Острів відокремлює Венеціанську лагуну від Адріатичного моря. Це довга коса з піщаним берегом і прекрасними пляжами, які називають Венеціанською рів’єрою. Острів знаменитий і тим, що тут щорічно проходить Венеціанський кінофестиваль. Перебуваючи на острові, можна відчути розмірений ритм життя італійців, вдихнути запахи моря, насолодитися ароматом кави та смачною італійською кухнею.

    Острів Повелья

    Острів Повелья відомий своєю похмурою історією. В кінці XVIII століття, під час чергової епідемії чуми, він служив ізолятором для моряків, які прибували до Венеції. Тут, в бараках, названих на честь святого Лазаря (Lazaretto), моряки проводили 40 днів карантину. Назва “лазарет” пізніше стало прозивним і означало будь-який ізолятор для хворих.

    А на початку XX століття на Повельї відкрили лікарню для душевнохворих, яка продовжувала працювати до 70-х років минулого століття. Зараз острів покинутий, будівлі напівзруйновані, що абсолютно не вписується в атмосферу багатства і розкоші Венеції. Повелья закрита для відвідування туристами.

    Що привезти з Венеції

    Венеція – батьківщина знаменитого карнавалу, і тут можна купити карнавальну маску на будь-який смак і бюджет. У спеціалізованих магазинах недалеко від площі святого Марка можна знайдуться справжні шедеври.

    Муранське скло – візитівка Венеції. Біжутерія, посуд, предмети інтер’єру і навіть люстри – тут є все!

    Сувеніри із зображенням пам’яток Венеції теж користуються величезною популярністю: листівки, календарі, магніти, тарілки і чашки завжди можна знайти в сувенірних крамницях.

    Популярні ресторани Венеції

    Pasticceria Da Bonifacio

    На сніданок можна сміливо відправитися в цю булочну. Тут чудовий кави і смачна випічка. Відмінний початок дня в Венеції. Вихідний по четвергах.

    Адреса: Calle Dei Albanesi Castello 4237

    Cocaeta – Non le solite Crepes

    Передихнути і смачно перекусити можна в цьому закладі. Cocaeta користується великою популярністю, тому, можливо, потрібно буде трохи постояти в черзі. Повірте, це того варто. Млинці з різними солодкими і солоними начинками – чудова їжа! Після карантину заклад відкрився 10 жовтня 2021 року.

    Адреса: Fondamenta San Giobbe 549

    Teamo Wine Bar

    Відмінний ресторан італійської кухні, відомий своїми кулінарними шедеврами з морепродуктами, серед яких різотто з креветками, спагетті з чорнилом каракатиці, паелья з морепродуктами, паста з кальмарами і прекрасно підібраними винами. Ресторан також пропонує спеціальне меню зі стравами для вегетаріанців, веганів і безглютеновими стравами. Вихідний по четвергах.

    Адреса: Rio Tera de la Mandola, 3795 Sestiere San Marco

    Музеї, палаци, старовинні пам’ятки архітектури, кафе і ресторани – Венеція, унікальне місто, без сумніву, подарує незабутні емоції та враження!