• Цюріх

    Цюріх – найбільше за чисельністю населення місто Швейцарії – всім відомий як світовий фінансовий центр. Однак мандрівника ваблять зовсім не банки – а доглянутість, акуратність і чисто європейська краса. За ці якості Цюріх вже багато років поспіль потрапляє в топи найкомфортніших для життя міст.

    Як дістатися до Цюріха

    Найшвидший спосіб дістатися з України до Цюріха – це, звичайно, авіапереліт. Прямі рейси літають тільки з Києва (авіакомпанія SWISS). Є багато варіантів з однією пересадкою (в Стамбулі, Відні, Римі, Стокгольмі, Кельні чи Варшаві). З однією пересадкою можна долетіти також зі Львова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Івано-Франківська, Харкова , Херсона та Чернівців .

    До пандемії до Берна можна було дістатися також на автобусі. Наприклад, в Цюріх їздили автобуси Ecolines за маршрутом Київ – Варшава – Берн. Але зараз з України немає автобусних рейсів до Берну або Цюриху.

    Історія Цюріха

    Першим народом, що мешкав на території сучасного Цюріха , були кельти. Римляни потіснили їх в 1 столітті до н.е., вони ж дали поселенню нову назву – Турікум. У IX столітті правитель Східно-Франкського королівства Людовик II Німецький з династії Каролінгів побудував на місці Турікума замок і заснував для своєї дочки абатство Фраумюнстер. Біля підніжжя пагорба Линдерхоф, на якому стояв замок, стали селитися купці.

    У 11 столітті імператор Священної римської імперії Генріх III розширив привілеї абатства, і його настоятелька стала фактично керувати містом. Ситуація змінилася в 1218 році, коли Цюріх отримав статус вільного міста. Він став підпорядковуватися безпосередньо імператорові, а ігуменя Фраумюнстер могла лише призначати бургомістра. Згодом її вплив і зовсім ослаб, посада лідера міського управління стала виборною. У 1351 році Цюріх війшов у Швейцарський союз.

    У 16 столітті Цюріх став одним з центрів Реформації. Тут вів свою діяльність настоятель місцевого кафедрального собору Ульріх Цвінглі – основоположник руху Реформації в Швейцарії. Так місто отримало популярність в Європі.

    У 18 столітті в місті почала швидкими темпами розвиватися промисловість. Було прокладено кілька залізничних ліній, розширилася територія. Під час світових воєн 20 століття Швейцарія дотримувалася нейтралітету. У Цюріху панувала стабільність, і почасти тому він перетворився в один з головних фінансових центрів світу, яким залишається до сих пір.

    Клімат

    Клімат в Цюріху є чимось середнім між атлантичним і континентальним. Зима тут тепла, середні показники термометра коливаються в межах 0 – 7 ° С. Морозів практично не буває, а весна приходить рано. Літо, тим не менш, не дуже спекотне. У найтеплішому місяці – серпні – середній максимум температури становить 25 ° С. У вересні в місті ще тепло – в середньому 15 ° С. Холоднішати починає в жовтні. Опадів випадає досить багато, особливо в теплу пору року.

    Транспорт з аеропорту

    Найзручніший, швидкий і недорогий спосіб дістатися з аеропорту до центру Цюріха – це потяг. Це можуть бути або швидкісні поїзди ICN, IR, які їздять без зупинок, або аналоги приміських електричок з буквою «S» перед номером. Дорога до центрального вокзалу «Zurich HauptBahnhof» займає близько 10 хвилин. Прямо з вокзалу можна вийти на вулицю Банхофштрассе – центральну вулицю Цюріха і одну з найвідоміших і дорогих торгових вулиць у світі.

    Цюріх фото

    Цюрих фото

    Фото: Shutterstock

    что посмотреть Цюрих

    Фото: Shutterstock

    Цюрих

    Фото: Shutterstock

    Цюрих достопримечательности

    Фото: Shutterstock

    Цюріх: пам’ятки

    Банхофштрассе – це центральна вулиця Цюріха, з якої і варто почати своє знайомство з містом. Вийти на Банхофштрассе можна прямо з центрального залізничного вокзалу. Вулиця пішохідна, по обидва боки розташовано безліч магазинів, барів, ресторанів і банків. Закінчується вулиця площею Буркліплац біля Цюріхського озера.

    А якщо з вокзалу не виходити на Банхофштрассе, а відразу повернути ліворуч і перейти через міст Банхофбрюкке, опинитеся біля станції цюріхського фунікулера Полібан. На ньому можна дістатися до Політерраси – оглядового майданчика, розташованого біля Політехнічного Університету (ЕТН).

    Повертаємося до головної вулиці. На півдорозі до озера по Банхофштрассе розташована інша площа – Парадеплатц ( «Площа парадів»). Тут розташовані штаб-квартири головних банків Швейцарії і знаменита кондитерська Sprüngli, заснована в 19 столітті.

    Потрібно відзначити, що Банхофштрассе проходить через Старе місто Цюріха (Альтштадт). Загалом його територія обмежується річкою Зиль на заході і Реміштрассе на сході. Старе місто розташовується по обидва боки річки Ліммат.

    На території Альтштадте розташовується міська ратуша і три головних церкви Цюріха: Собор Гроссмюнстер, Церква Святого Петра – найстаріша в Цюріху – і Собор Фраумюнстер. В останній варто заглянути, щоб помилуватися вітражами Марка Шагала.

    Просто біля Церкви Святого Петра знаходиться провулок Терменгассе, де збереглися Римські лазні (терми), а точніше – їх руїни. Спускаючись по Терменгассе до річки Ліммат, ви йдете залізними сходами, а під ними видно залишки цих давньоримських будівель.

    Якщо піти на північ, в гору від Церкви Святого Петра, можна потрапити на вершину пагорба Лінденхоф , на якому стоїть частина Старого міста. На вершині знаходиться оглядовий майданчик, звідки відкривається чудовий вид на річку Ліммат, Цюрихское озеро, гори і собор Гроссмюнстер.

    В районі Старого міста розташований також музей Кунстхаус . Це один з найбільших музеїв Швейцарії. В експозиції представлені роботи Пікассо, Моне, Сальвадора Далі та інших видатних митців.

    Цюріхське озеро – справжня окраса міста. Тут можна просто посидіти і погодувати лебедів, або прогулятися по набережній. Крім того, в теплу пору року від Буркліплац відправляються кораблики – для тих, хто захоче познайомитися з озером ближче.

    Цюріхський оперний театр стоїть фактично на березі озера. Він відкрився в 1925 році і з тих пір не переставав приймати публіку. В репертуарі театру – оперні та балетні класичні спектаклі. Розкішний зал розрахований на 1200 місць.

    Рейнський водоспад

    Рейнський водоспад знаходиться на самій півночі Швейцарії, практично на кордоні з Німеччиною . У порівнянні з іншими європейськими водоспадами, масштаби Рейнського дуже значні: 150 метрів в ширину і 23 у висоту. Найбільш епічно він виглядає влітку, коли обсяги води в Рейні збільшуються.

    На березі біля водоспаду стоїть  замок Лауфен, який зовсім недавно відреставрували. Поруч з ним – оглядовий майданчик, що нависає просто над вируючою водою. Якщо хочете опинитися на воді, можна купити квиток на екскурсійний кораблик. Він допливає до скелястого виступу в центрі водоспаду і зупиняється, так що бажаючі можуть навіть вдертися на острівець.

    Від Рейнського водоспаду до Цюріха – приблизно 45 кілометрів. Доїхати можна на поїзді. Від головного вокзалу відправляється електричка S9. Вона довезе до станції Neuhausen Rheinfall – це селище біля водоспаду. Від станції до води – близько 5 хвилин пішки. Поїздка займає трохи менше години. Крім того, до водоспаду можна дістатися з пересадкою в Шаффхаузене або Вінтертурі.

    Що можна побачити і куди сходити в Цюріху?

    Швейцарський національний музей (Museumstrasse 2). Експозиція знайомить відвідувачів з культурою народів, що населяли територію сучасної Швейцарії з часів неоліту. У середньовічній колекції представлені предмети лицарської культури, живопис, церковне начиння. Є також багата колекція експонатів, що відображають епоху Нового часу, і серія історичних інтер’єрів.

    Музей іграшок в Цюріху (Fortunagasse 15). Цікавий музей, куди можна прийти з дітьми. В експозиції – європейські іграшки 18-20 століть: ляльки, будиночки, іграшкові універмаги і залізні дороги, парові машини, дитячі книжки і т.д.

    Музей світового футболу ФІФА (Seestrasse 27). Музей з’явився в Цюріху взимку 2016 року. У його залах представлені близько 1000 експонатів: м’ячі, кубки, нагороди, спортивна форма. Крім того, тут зібрано 500 відеозаписів, фотографій, книг і документів, які знайомлять з історією світового футболу.

    Зібрання фонду Еміля Бюрле (Zollikerstrasse 172). Одна з кращих колекцій європейського мистецтва. В основному в експозиції представлені роботи відомих майстрів 19-20 століть: Ренуара, Тулуз-Латрек, Ван Гога, Гогена. Любителям живопису однозначно варто сюди заглянути.

    Обсерваторія Уранія (Uraniastrasse 9). За допомогою потужного телескопа, встановленого в обсерваторії, можна розглядати небо і космічні об’єкти ніби на відстані витягнутої руки. Обсерваторія працює з четверга по суботу, проте проводити спостереження можна тільки в ясну погоду. А ще звідси відкривається приголомшливий вид не тільки на зірки, але і на вечірній Цюріх.

    Що привезти з Цюриха?

    З Цюріха зазвичай везуть сувеніри-символи Швейцарії. Це, звичайно, шоколад, сир, годинник і складні ножі. Придбати пусе це можна і в будівлі вокзалу, і на набережній річки Ліммат.

    Однак якщо мова про шоколаді , то можна непогано заощадити, купуючи його в сувенірному відділі звичайного продуктового магазину. Наприклад, в мережі Соор можна знайти подарункові набори шоколаду з картинками швейцарських пам’яток – відмінний варіант для символічного подарунку. Хороший сувенірний відділ є також в універмазі Manor на Банхофштрассе.

    Сири можна пошукати в магазинах Globus на Банхофштрассе, а також в Соор і Migros. Як сувенір відмінно підійдуть набори з декількох сирів з різних регіонів Швейцарії. Найвідомішими вважаються Аппенцеллер і Грюйєр.

    Популярні ресторани Цюріха

    Zeughauskeller (Bahnhofstrasse 28a). Традиційний цюрихский ресторан з дуже довгою історією. Він був побудований ще в 15 столітті і до сих пір популярний у місцевих і туристів, так що столик краще бронювати заздалегідь. Меню написано на восьми мовах. Головна спеціалізація – пиво і м’ясні страви.

    Adler s Swiss Chuchi (Rosengasse 10). Якщо хочете спробувати традиційні страви швейцарської кухні, то вам однозначно сюди. Ресторан пропонує великий вибір фондю і раклетт і користується великою популярністю, так що тут теж краще заздалегідь подбати про столик.

    Blindekuh (Mühlebachstrasse 148). Особливість цього закладу полягає в тому, що тут ви будете їсти в повній темряві. Кажуть, так загострюються смакові відчуття. Офіціанти закладу – незрячі люди. Столик потрібно замовляти заздалегідь.

    Chäsalp (Tobelhofstrasse 2). Заклад розташований на вершині гори Цюріхберг і повністю оздоблений деревом. В меню – великий вибір сирів, фондю і пасти. У теплу пору року гостям пропонують насолодитися трапезою в саду.

    Kronenhalle (Rämistrasse 4). Крім найсмачішого шоколадного мусу в Цюріху, цей заклад може похвалитися відмінною художньою колекцією. Перспектива вечеряти поруч з оригіналами Пікассо не може не зачаровувати, правда?

    Цюріх карта