• Що приховує Маріанська западина.Вокруг Света. Украина
  Що приховує Маріанська западина
  Місця
  Субота, 13 листопада 2021

  Що приховує Маріанська западина

  Найнижча ділянка Землі водночас є найбільш маловивченим місцем на планеті.

  Вивчення жолоба почалося ще наприкінці ХІХ століття. Однак досі точно невідома навіть глибина Маріанської западини, тож вона все ще сповнена таємниць і загадок. Проте за минулі 150 років людство накопичило досить великий обсяг даних про це місце.

  • Маріанська западина міститься у західній частині Тихого океану, приблизно за 200 км на схід від Маріанських островів, на честь яких отримала назву. У 2009 році їй присвоєно статус національної пам’ятки США, тож ловля риби та добування корисних копалин тут суворо заборонені.
  • Маріанська западина – це зовсім не вертикальний «колодязь», а величезний підводний «каньйон», який за формою нагадує півмісяць – 2550 км завдовжки і 69 км завширшки. Глибина «каньйону» на різних ділянках відрізняється. Зокрема тут розташована і найглибша точка поверхні Землі – «Безодня Челленджера».

  Фото: wikipedia

  • Найбільш спірне питання – максимальна глибина Маріанської западини. Вперше виміри були зроблені в 1875 році під час англійської наукової експедиції на судні «Челленджер». Тоді дослідники нарахували 8367 м. Через три чверті століття англійська експедиція на науково-дослідному судні «Челленджер II» за допомогою глибоководного ехолота приплюсувала до максимальної глибини западини 2, 5 км: вона була зафіксована на позначці 10863 метри. Ще кілька досліджень ХХ століття уточнювали цю цифру в проміжку від 10 920 до 10 994 м. Найбільші показники в 1957 році передало радянське судно «Витязь» – 11022 метри. Ця цифра увійшла в усі радянські підручники і довідкову літературу. У 2020 році російський апарат з такою ж назвою «Витязь» переміряв глибину і зменшив її майже рівно на кілометр – 10 028. Однак науковий світ сприйняв ці дані зі скепсисом, оскільки тектонічні процеси, що настільки змінили б дно «Безодні Челленджера”, не могли залишитися непоміченими.
  • За всю історію досліджень людина опускалася на дно Маріанської западини 13 разів, причому 10 занурень відбулися за 2019 – 2020 рік. Першопрохідцями були лейтенант ВМС США Дон Уолш і швейцарський океанолог Жак Пікар, що “пірнули” в жолоб в 1960 році. Через 52 роки їхній подвиг повторив американський кінорежисер Джеймс Кемерон. У 2019 американський дослідник Віктор Весково встановив рекорд глибини занурення людини – 10928 м, а також став першою у світі людиною, якій вдалося підкорити і найвищу вершину світу – Еверест, і найглибшу западину. За наступний рік Весково занурювався в Маріанську западину ще кілька разів як пілот для вчених і туристів, зокрема й першої жінки, яка підкорила западину. Нею стала американська астронавтка Кетрін Салліван.
  • Маріанська западина населена, і це відкриття стало сенсацією. Вважалося, що при такому тиску (на дні він більш ніж у 1071 разів перевищує стандартний атмосферний тиск на поверхні) це неможливо. Але тут живуть риби, креветки, молюски та ін.
  • Сліди життєдіяльності людини були виявлені навіть на максимальній глибині: Віктор Весково побачив на дні Маріанської западини поліетиленовий пакет і фантики від цукерок, у воді знайдена ртуть, а в тілах мешканців – сліди радіоактивного вуглецю.

  Як повідомляв «Навколо Світу. Україна», в Маріанській западини виявлені бактерії, що живляться нафтою. Вчені вважають, що ці вуглеводні можуть допомагати мікробам виживати при нищівному тиску на дні Маріанської западини. Сполуки також можуть служити джерелом їжі для інших мікробів, які можуть також поглинати і забруднюючі вуглеводні, які досягають океанського дна.