• Стійкість до антибіотиків стала третьою провідною причиною смерті у світі.Вокруг Света. Украина
    Стійкість до антибіотиків стала третьою провідною причиною смерті у світі
    Наука
    Вівторок, 25 січня 2022

    Стійкість до антибіотиків стала третьою провідною причиною смерті у світі

    Стійкість до антибіотиків часто розглядається як «проблема майбутнього», але свіжі дані показують, що вона впливає на життя більше, ніж можна собі уявити.

    За даними ВООЗ, у першу трійку основних причин смерті у світі входять ішемічна хвороба серця, інсульт та хронічна обструктивна хвороба легень. Нове дослідження вчених Вашингтонського університету показує, що у 2019 році третє місце за значимістю причиною смерті у всьому світі посіла стійкість бактерій до протимікробних препаратів.

    Ліки, що вбивають бактерії, безсумнівно, є одним із найбільших досягнень людства. Антибіотики врятували мільйони життів у всьому світі. Але постійне використання тих самих препаратів дає бактеріям можливість адаптуватися до них, що призводить до збільшення кількості інфекцій, які вже не реагують на традиційні (або навіть резервні) антибіотики.

    На жаль, чим більше видів бактерій не реагують на антибіотики, тим більше пацієнтів загине від резистентних інфекцій — і дослідники б’ють на сполох, бо зараз ми щороку втрачаємо більше людей через стійкість до протимікробних препаратів, ніж через ВІЛ/СНІД чи малярію. .

    “Нові дані розкривають справжні масштаби стійкості до протимікробних препаратів у всьому світі і є чітким сигналом того, що ми маємо діяти прямо зараз, щоб боротися з загрозою”, – заявив співавтор дослідження Кріс Мюррей.

    За словами вченого, попередні прогнози передбачали 10 мільйонів щорічних смертей від стійкості до протимікробних препаратів до 2050 року, але виявилося, що темпи зростання стійкості бактерій до антибіотиків вищі.

    Дослідники проаналізували дані про 23 різні види бактерій (включаючи E. coli, S. pneumoniae і S. aureus) та 88 комбінацій мікробів і ліків з 204 країн. У результаті робота охопила 471 мільйон записів про інфекції, які автори використали для створення статистичних моделей з метою оцінки масштабів стійкості до протимікробних препаратів.

    Команда дійшла висновку, що в 2019 році 4,95 мільйона смертей були пов’язані з лікарсько-стійкими бактеріальними інфекціями, з яких 1,27 мільйона смертей були безпосередньо викликані стійкістю до протимікробних препаратів – величезний тягар у всіх регіонах світу, але особливо сильно зачіпає людей з низьким та середнім рівнем доходу.

    Ці розрахунки показали, що лише інсульт та серцеві захворювання викликали більше смертей, ніж стійкість до протимікробних препаратів.

    «Загрозу стійкості до протимікробних препаратів було відзначено давно. Однак кроки, необхідні для боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів, — підвищення поінформованості громадськості, поліпшення епіднагляду, поліпшення діагностики, більш раціональне використання антибіотиків, доступ до чистої води та санітарії, інвестиції в нові протимікробні препарати та вакцини — були епізодичними та нерівномірними й привели до глобальної нерівності щодо стійкості до протимікробних препаратів», — заявляють вчені та закликають порушити питання про стійкість до протимікробних препаратів на більш високому рівні. Інакше смертність зростатиме.

    За матеріалами: Phys.org

    Фото: Depositphotos