Довгі роки світ медицини повільно, але чітко вдосконалював мистецтво операцій з допомогою роботів. Ці операції дозволили лікарям значно покращити свою техніку в операційній.
І ось зараз вчені зі США повідомляють, що робот успішно провів малоінвазивну хірургічну операцію на свині повністю самостійно, без найменшої участі людини. На додаток результати операції робота-хірурга були “значно кращими”, ніж у людей.
Цей прорив є ще одним кроком до дня, коли операції над пацієнтами стануть повністю автоматичними.
Робот під назвою Star (Smart Tissue Autonomous Robot) провів лапараскопічні операції, під час яких поєднав кінці кишківника у чотирьох свиней. Згідно з даними дослідження, опублікованого в журналі Science Robotics, робот майстерно провів процедуру, яка вимагає високого рівня точності та повторювання рухів.
Зшити кишківник – непросте завдання у хірургії травного тракту. Під час її проведення хірург повинен накладати шви з високою точністю та послідовністю. Навіть невелике тремтіння в руці або неправильно розташований шов можуть викликати витік, який призведе до серйозних наслідків для пацієнта.
Помічник професора механічної інженерії в університеті Джона Хопкінса Аксель Крігер допоміг створити робота, чия візуальна система спроектована саме з урахуванням того, що робот зшиватиме м’які тканини. Для створення робота провели удосконалення моделі 2016 року, яка хоч і могла оперувати на кишківнику, але для доступу їй був потрібний більший розмір розтину, а також операції проводилися під керівництвом людини.
Експерти кажуть, що нові характеристики дозволили поліпшити точність операції. Для цього використовувалися спеціалізовані шовні інструменти та система обробки зображень, яка надавала акуратнішу візуалізацію хірургічного поля.
Для роботів складно проводити операції на м’яких тканинах, тому що такі операції дуже непередбачувані. Роботам доводиться швидко адаптуватися до того, щоб упоратися з несподіваними перешкодами. Star отримав нову контрольну систему, яка дозволила йому вносити корективи в операційний план в режимі реального часу, точно так, як це б зробив хірург-людина.
Це перша роботизована система, яка може планувати, змінювати та виконувати операцію на м’яких тканинах з мінімальним втручанням людини.
Операції з хірургічного з’єднання двох частин тіла, які проводять роботи – єдиний спосіб надійного проведення операцій, що вимагають високої точності та повторювання рухів незалежно від навичок хірурга. Можливо, результатом цього дослідження стане більша доступність хірургічних операцій для людей. І результат цих операцій буде для пацієнта набагато більш передбачуваним.
За матеріалами Guardian