• Топ-10 незвичайних українських музичних інструментів.Вокруг Света. Украина
    Топ-10 незвичайних українських музичних інструментів
    Традиції
    Субота, 27 листопада 2021

    Топ-10 незвичайних українських музичних інструментів

    Щоб грати на них, не потрібно ніяких спеціальних навичок, - лише бажання і відповідний настрій.

    Українці – народ творчий, тому з давніх часів у нас є безліч музичних інструментів, від складних, які вимагають від виконавця щоденної практики, до звичайних, на яких грали просто для розваги на святах.

    Якщо ви не готові присвятити все життя навчанню музиці, але іноді хочете пограти для себе, – ми підібрали список інструментів, які може освоїти кожен.

    фото: vsviti.com.ua

    1. Дримба (варган)

    Варган схожий на маленьку підкову з металевою пластиною посередині. Цю «підкову» затискають губами або зубами, граючи на металевій пластині. Порожнина рота служить резонатором звуку, і залежно від положення язика в роті і ритму дихання змінюється звучання. Історія дримби в Україні почалася в Карпатах, проте у інших народів цей інструмент також користувався популярністю. Так, у хорватів він називається «дромбуле». Інструменти можуть дещо відрізнятися зовнішнім виглядом, але принцип гри залишається незмінним.

    фото: vsviti.com.ua

    2. Рубель

    Українські селяни часто використовували в якості музичних інструментів підручні побутові предмети. Один з них – рубель, основною функцією якого була зовсім не музика. Рубель – це дошка з рубцями, яку використовували для прання одягу, щось на кшталт першої ручної пральної машинки. Однак потім йому знайшли ще одне застосування, адже рубель видавав досить гарний звук, коли по ньому «рубали» ложкою або качалкою.

    фото: vsviti.com.ua

    3. Бугай

    Бугай – старовинний музичний інструмент, який був популярний на Західній Україні. Це дерев’яний бочонок, обтягнутий з двох сторін шкірою, і з одного боку до шкіри прикріплений пучок кінського волоса. Треба міцно тримати бочонок, а за хвіст тягнути мокрою рукою – від цього музичний інструмент видає звук, схожий на рев бугая (звідки і пішла назва).

    фото: vsviti.com.ua

    4. Бубон (решето)

    Цей музичний інструмент також був популярним у різних народів світу. Це дерев’яний обід, обтягнутий з обох сторін шкірою. Згодом він дещо осучаснився, і в дерев’яному обідку з’явилися металеві тарілочки або дзвіночки. Це ритмічний інструмент, який є невід’ємною частиною всіх ансамблів, які виконують музику до танців. У давні часи його використовували як військовий музичний інструмент, щоб підбадьорювати воїнів і залякувати ворога. Грати на такому інструменті дуже просто – потрібно бити по обідку бубна або по його шкіряній частини.

    фото: vsviti.com.ua

    5. Окарина (зозуля)

    Окарина (зозуля) – це духовий інструмент, свисткова флейта з глини або порцеляни. Має 10 отворів і видає звуки, схожі на спів птахів, особливо зозулі, звідки й назва. Інструмент дуже компактний. Часто розмальований казковими візерунками, оскільки найчастіше на ньому грали діти.

    фото: vsviti.com.ua

    6. Батіг

    Батіг використовують у побуті для того, щоб поганяти тварин. Але якщо ним дуже замахнутися, то в повітрі він видає свист, якому українські музиканти знайшли оригінальне застосування.

    фото: vsviti.com.ua

    7. Домра

    Домра – щипковий музичний інструмент, частіше з чотирма (іноді трьома) струнами. З’явилася в Україні ще за часів Київської Русі. Схожа на російську балалайку, але кількість струн – чотири, а не три – а також кругла дерев’яна основа істотно відрізняють український музичний інструмент від російського родича.

    {{name}}

    фото: vsviti.com.ua

    8. Деркач

    Деркач ще називають «вертушкою» або «тріскачкою». Він складається з дерев’яної коробочки, коліщатка і ручки, яку потрібно крутити. Видає пронизливе тріщання. У використанні дуже простий.

    фото: vsviti.com.ua

    9. Підкова

    Підкова також знайшла для себе місце в народному ансамблі. Її часто використовували замість музичного інструмента, відомого нам як «трикутник». Іноді в народних інструментальних ансамблях застосовують підвішену на жильній струні звичайну сталеву підкову. Б’ючи по ній металевим прутиком, добувають високий і дзвінкий звук, який надає звучанню ансамбля специфічного народного колориту.

    фото: vsviti.com.ua

    10. Калатало

    Мабуть, з усіх перерахованих вище на калаталі навчитися грати найпростіше. Точніше, на ньому взагалі не потрібно вміти грати. Калатало складається з дерев’яної пластини з ручкою і декількох рухомих елементів, які видають шум під час різкого руху. Цей нескладний пристрій використовували, щоб замінити будь-які інші ударні інструменти.

    За матеріалами VSVITI