• Біологи вперше зафіксували, що шимпанзе лікують рани.Вокруг Света. Украина
    Біологи вперше зафіксували, що шимпанзе лікують рани
    Тварини
    Вівторок, 8 лютого 2022

    Біологи вперше зафіксували, що шимпанзе лікують рани

    До цього часу вчені були впевнені, що тварини вміють боротися лише з паразитами.

    Шимпанзе живуть в екваторіальній Африці, в тому числі в Національному парку Лоанго в Габоні, де дослідницький проект Ozouga Chimpanzee Project вивчає поведінку групи приблизно з 45 шимпанзе. Біологи приділяють особливу увагу їхнім соціальним відносинам, взаємодіям та суперечкам з іншими групами, мисливській поведінці, використанню інструментів, а також когнітивним та комунікативним навичкам.

    “Наші спостереження дають перше свідчення того, що шимпанзе регулярно ловлять комах і наносять їх на відкриті рани. Тепер ми прагнемо досліджувати потенційні корисні наслідки такої дивовижної поведінки», — повідомив приматолог Тобіас Дешнер.

    Самолікування – коли використовуються частини рослин або нехарчові речовини для боротьби з патогенами або паразитами – спостерігалося у багатьох видів тварин, включаючи комах, рептилій, птахів та ссавців. Наприклад, два наших найближчих родичів, що нині живуть, шимпанзе і бонобо, ковтають листя рослин, що володіють антигельмінтними властивостями, і жують гірке листя, хімічні властивості яких вбивають кишкових паразитів. Однак, незважаючи на дослідження, що проводилися десятиліттями в довгострокових польових умовах у Західній та Східній Африці, зовнішнє застосування допоміжних речовин на відкритих ранах досі не було задокументовано.

    Перше спостереження подібної поведінки відбулося у 2019 році. Самка шимпанзе на ім’я Сьюзі доглядала травмовану ногу свого сина-підлітка Сії. Біолог Алессандра Маскаро, що спостерігала за парою, помітила, що між губами Сьюзі було щось, що вона потім приклала до рани на нозі Сії. Пізніше біологи переглянули відеозапис цієї сцени і помітили, що мати спочатку потяглася, щоб спіймати щось, потім затиснула це між губами, а вже потім приклала до відкритої рани на нозі Сії. «Обговорюючи ці спостереження та можливу функцію поведінки з членами команди, ми зрозуміли, що ніколи не бачили такої поведінки і що вона ніколи раніше не була задокументована», — поділилася біолог Алессандра Маскаро.

    Через тиждень біологи помітили подібну поведінку у дорослого самця Фредді. Тоді вчені точно встановили, що шимпанзе ловлять комах, яких прикладають до ран. Протягом наступного року дослідники знімали на відео всіх тварин із травмами. Поступово вони зафіксували 22 події, коли мавпи прикладали до ран комах.

    Вчені припускають, що комахи можуть мати протизапальні або антисептичні властивості. Використання комах у терапевтичних цілях у людей датується 1400 до н.е. і використовується досі. Люди використовують різні види комах з науково доведеною антибіотичною та противірусною дією. Проте є й інше пояснення. Можливо, така поведінка не має жодних корисних наслідків, а є частиною місцевої культури шимпанзе — так само, як деякі непотрібні з наукового погляду медичні процедури в людському суспільстві.

    «Мене особливо вразило те, що тварини лікують не лише свої власні рани, а й рани інших неспоріднених особин. Такі приклади явної соціальної поведінки рідко спостерігаються у нелюдських видів, але  ці спостереження можуть переконати навіть скептиків», — наголосила когнітивний біолог Симона Піка.

    Тепер вчені мають намір з’ясувати, яку комаху використовують шимпанзе і провести біологічні аналізи для вивчення потенційних фармацевтичних властивостей. Крім того, команда також зосередиться на дослідженні соціальних аспектів лікування: хто і кого найчастіше лікує, а також чи передаються “медичні” знання всередині групи.

    За матеріалами Phys.org