• Виверження біля берегів Тонгі викликало майже 600 тисяч ударів блискавки. Це рекорд.Вокруг Света. Украина
    Виверження біля берегів Тонгі викликало майже 600 тисяч ударів блискавки. Це рекорд
    Події
    Четвер, 17 лютого 2022

    Виверження біля берегів Тонгі викликало майже 600 тисяч ударів блискавки. Це рекорд

    Вчені називають цю подію «екстраординарною».

    Величезний підводний вулкан біля берегів Тонгі минулого місяця не лише викликав рекордні викиди попелу в повітря, але й привів, за даними GLD360, наземної глобальної мережі виявлення блискавок, до найбільшої появи вулканічних блискавок за історію спостережень.

    «Я не можу уявити, через що довелося пройти людям на островах, коли над головою була величезна хмара попелу, цунамі затопило все, що в них є, а навколо них блискавки. Мабуть, це було апокаліптично», – сказав метеоролог Чіс Вагаскі.

    За даними вчених, 13 січня вибух над поверхнею викликав блискавку, яка тривала до 14 січня. Потім, 15 січня, потужне виверження підводного вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай викликало хвилю майже 400 000 ударів всього за шість годин.

    Загалом за три дні сталося майже 590 000 ударів блискавки – значно більше, ніж за наступної найбільшої події – виверження Анак Кракатау в Індонезії у 2018 році. “Під час виверження Анак Кракатау (на знімку вгорі) у грудні 2018 року ми виявили близько 340 000 подій за тижневий період, тому виявити майже 400 000 всього за кілька годин – це екстраординарно”, – сказав Вагаскі.

    За даними GLD360, близько 56 відсотків блискавок навколо Тонгі вдарили по землі або океану, зокрема 1300 ударів по головному острові Тонгатапу. Інші 44 відсотки ударів блискавки, ймовірно, сталися всередині попелового шлейфу або між хмарами.

    При виверженні вулкана блискавки бувають двох типів – сухозарядні та крижані.

    Суха зарядка відбувається, коли шлейф вулкана «невеликий» (до 4 км заввишки), а попіл, каміння та розколоті частки лави труться одна об одну, накопичуючи достатній заряд, щоб викликати удар блискавки.

    При цьому заряджання льодом відбувається високими шлейфами (до 12 км у висоту), які досягають області, де вода може замерзнути. У разі вулканічних вивержень ця вода, як правило, надходить із магми, тоді як при звичайних блискавках вона виходить із хмар.

    За словами Чіса Вагаскі, під час виверження вулкана Тонга мали місце обидві форми блискавок – суха зарядка 13 січня та крижана зарядка 15 січня.

    Присутність морської води навколо виверження також, мабуть, зіграла роль. Коли лава входить у контакти з водою, вона розпадається більш дрібні частини, збільшуючи кількість частинок, доступних для зіткнення.

    Однак залишається кілька питань про те, чому відбуваються вулканічні блискавки, особливо на рівні взаємодії мікроскопічних частинок. “Вчені вже працюють над тим, щоб зрозуміти, що стало причиною такого сильного виверження на Хунга-Тонга, від розміру вибуху до ударної хвилі і хвилі тиску, що прокотилася по всьому світу, а також цунамі і кількості блискавок”, – сказав Вагаскі.

    Згідно з недавнім дослідженням, саме виверження було одним з найсильніших із коли-небудь зареєстрованих. Вчені NASA, які вивчили попередні дані про вибух 15 січня, оцінили його вибухову потужність від 5 до 30 мільйонів тонн у тротиловому еквіваленті.

    Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, підводний вулкан у південній частині Тихого океану, викинув уламки на висоту до 40 км в атмосферу, коли він випав майже два тижні тому. Цей землетрус силою 7,4 бала спричинив хвилі цунамі, що обрушилися на берегову лінію, що призвело до загибелі трьох людей і руйнувань у цьому регіоні.

    За матеріалами The Daily Mail