• Чому під час похмілля мучить тривога.Вокруг Света. Украина
    Чому під час похмілля мучить тривога
    Питання-відповідь
    Вівторок, 8 лютого 2022

    Чому під час похмілля мучить тривога

    Для більшості людей похмілля пов'язане з головним болем, втомою, спрагою та/або нудотою. Але іноді справа посилюється гострим почуттям занепокоєння.

    За деякими оцінками, тривога під час похмілля торкається близько 12 відсотків людей і може відрізнятися за ступенем тяжкості залежно від людини. Занепокоєння може мати реальний привід, але найчастіше причини явно перебільшені. Однак навіть якщо людина усвідомлює справжній масштаб проблем, легше від цього не стає. Чому так відбувається?

    Як пояснили вчені з Бристольського університету, коли організм відновлюється після нічної пиятики, похмілля створює стан фізіологічного стресу. Взагалі кажучи, фізіологічний стрес виникає, коли організм перебуває під тиском, наприклад, через хворобу чи травму. Похмілля працює так само.

    Це не тільки викликає зміни в нашій імунній системі, але також підвищує рівень кортизолу (часто званий «гормоном стресу»), кров’яний тиск та частоту серцевих скорочень – зміни, що також відбуваються при тривозі.

    Мозок теж зазнає змін. Дослідження показують, що під час похмілля активність мозку, пов’язана з дофаміном (різновид нейротрансмітера), знижується. Це важливо, тому що дофамін відіграє важливу роль у регулюванні тривоги.

    Цікаво, що поєднання стресу та недосипання (характерні аспекти похмілля) може призвести до зниження як настрою, так і когнітивних функцій (включаючи увагу та пам’ять). Втома, стрес та інші неприємні симптоми похмілля ускладнюють виконання повсякденних завдань, до яких у тому числі входить придушення тривожності. Наприклад, людина з похмілля може бути надто зайнята нудотою, головним болем або втомою, щоб ефективно справлятися з тривожними думками.

    Що робити, щоби придушити тривогу? Дослідження показало, що насправді навіть за сильного похмілля здатність регулювати емоції зберігається так само, як у здоровому стані. Тільки на це потрібно більше зусиль.

    Методи, які допомагають упоратися з занепокоєнням, включають медитацію, практику усвідомленості та загальну турботу про себе.

    За матеріалами Science Alert

    Фото: Depositphotos