• Розмір має значення: чим більше зображення, тим краще запам'ятовується.Вокруг Света. Украина
  Розмір має значення: чим більше зображення, тим краще запам'ятовується
  Наука
  Понеділок, 24 січня 2022

  Розмір має значення: чим більше зображення, тим краще запам'ятовується

  Нове дослідження ізраїльських учених показало, що при створенні візуальних спогадів розмір грає дуже значну роль.

  Команда ізраїльських вчених на чолі з доктором Шерон Гілайє-Дотан з університету Бар-Ілан провела дослідження. Метою дослідження було визначити, які зображення запам’ятовуються краще, більші чи маленькі. Раніше фахівці з досліджень питань пам’яті припускали, що розмір не впливає на спогади про об’єкти. Так вважали тому, що зазвичай ми розуміємо, що саме зображено на картинці, і не важливо, чи велике воно, чи маленьке.

  Але нове дослідження підтверджує, що людина швидше за все запам’ятає великі предмети, а не маленькі. Робота була опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

  Як проходило дослідження?

  У дослідженні взяли участь 182 особи. Вони проходили сім різних тестів, під час яких їм показували різні зображення. При цьому учасники не знали, яке завдання їм доведеться згодом виконати. Після цього вчені перевіряли, що саме запам’ятали учасники дослідження.

  Експерименти були створені з метою вивчення та контролю багатьох можливих факторів, які б могли пояснити отриманий результат. І щоразу вчені переконувалися, що домінуючим чинником був розмір.

  Лікар Гілайє-Дотан вважає, що однією з можливих причин для такого результату може бути те, що на початкових етапах розпізнавання візуального зображення велика картинка займає велику область сітківки. І це також відображається в областях мозку, які обробляють інформацію, доступну на сітківці. Інакше висловлюючись, зображення, яке більше, активує у мозку більше нейронів. Що у свою чергу впливає на те, як ми обробляємо цю візуальну інформацію та створюємо спогади.

  На думку професора Деніела Леві, фахівця з людської пам’яті з університету Рейхмана, є й інша причина, чому мозок людини краще запам’ятовує більші об’єкти. Ми просто на них звертаємо більше уваги. Але під час дослідження цей фактор був протестований та спростований.

  Під час проведення деяких тестів людям показували розмиті великі зображення поряд із чіткими картинками меншого розміру. І все одно більші зображення запам’яталися краще, хоча вони були й нечіткими.

  Де можна застосувати отримані результати?

  Результати досліджень можуть знайти своє застосування у різних галузях. Вони можуть вплинути як на освітні програми, так і на програми розвитку. Навіть для людей похилого віку, чий зір починає погіршуватися. Якщо розмір візуальної інформації допомагає її сприйняттю, це безсумнівно важливо знати.

  В більшості людей з віком зір погіршується. Можливо, якщо їм показати великі об’єкти, то їм буде не тільки легше їх роздивитись, але вони й краще їх запам’ятають.

  Однак зараз це лише припущення. Чи впливає вік на результати, чи ні, можна буде дізнатися тільки після проведення додаткових експериментів. Тоді як у проведеному дослідженні брали участь люди від 18 до 40 років із нормальним зором.

  Так що це дослідження лише перше з багатьох, які можна провести в цій галузі. Воно стало свого роду поворотним моментом, завдяки якому можна як мінімум покращити процес запам’ятовування у людей похилого віку. А потенційно ця знахідка може призвести до відкриття багатьох інших сфер застосування.

  За матеріалами Jerusalem Post