Тараканівський форт, або Нова Дубенська фортеця – одне з найцікавіших місць Рівненської області. Сьогодні від фортеці залишилися лише руїни. Але неймовірна кількість легенд, які досі оточують форт, і містичні залишки колись гарної будівлі щороку ваблять все більше туристів.
Назву форт отримав зовсім не через тарганів, як багато хто вважає, вперше почувши його іменування. Усе набагато простіше: назву дало село Тараканів, у якому форт розташований.
Це місце вражає не лише легендами, а й своїм розмахом. Чого тільки вартий тунель, розташований під зовнішніми стінами завдовжки близько 100 м.
Згідно з однією з легенд, це місце перетворилося на Місто привидів. Кажуть, привиди тут дійсно є і вже багато років поспіль лякають місцевих жителів. Можливо, це пов’язано з тим, що на початку ХХ ст. тут загинуло дуже багато солдатів і вони досі не можуть знайти спокій. Багато людей вважають Нову Дубенську фортецю одним з наймістичніших місць України.
Тараканівський форт – яскравий приклад того, як можна недооцінити свої власні засоби захисту. Фортеця була побудована ще наприкінці XІX ст. для захисту західних кордонів Російської імперії. Звідси добре проглядалася залізниця, що проходить поруч. Але під час Першої світової війни росіяни вирішили, що форт їм не дуже потрібен. Тому фортеця була здана полякам практично без бою. Отямившись, форт вирішили повернути. Але для цього довелося докласти величезних зусиль. У результаті форт, зруйнований власної ж артилерією, був відбитий.
У роки Другої світової війни Нова Дубенська фортеця знову була здана противникам. Цього разу – вже німецьким загарбникам. Деякі легенди стверджують, що німці тут проводили випробування нової секретної зброї, ніби навіть ядерної. Коли ж стало зрозуміло, що наближається капітуляція Німеччини, деякі приміщення і ходи до них німці залили бетоном. Він настільки міцний, що «розпечатати» ходи не вдається досі. Тому ті місця Тараканівського форту, які відвідати не вдається, викликають ще більше запитань.
Знайти Тараканівський форт досить складно – краще розпитати місцевих жителів. Крім того, самим краще не ходити в цих місцях – бо будівля руйнується. Є багато місцевих екскурсоводів, які пропонують свої послуги.
За матеріалами IGoToWorld