• У Самарії на вівтарі Ісуса Навина знайдено стародавній ізраїльський амулет.Вокруг Света. Украина
  У Самарії на вівтарі Ісуса Навина знайдено стародавній ізраїльський амулет
  Наука
  П'ятниця, 28 січня 2022

  У Самарії на вівтарі Ісуса Навина знайдено стародавній ізраїльський амулет

  Среди артефактов, найденных при раскопках на горе Айбаль в Самарии, был найден древний амулет.

  Гора Айбаль у Старому Завіті згадується як гора Гевал. На цій горі знаходиться вівтар біблійних часів Ісуса Навина. Ієхошуа бін-Нун, як називають Ісуса Навина давньоєврейською мовою, згідно зі Старим Завітом був наступником Мойсея і ватажком єврейського народу в період завоювання Ханаана.

  У Книзі Ісуса Навина розповідається, як він побудував вівтар на горі Айбаль, дотримуючись вказівок, отриманих від Мойсея.

  Те, що знайдений на горі Айбаль вівтар саме той, що описаний у біблії, виявив археолог з університету Хайфи Адам Зерталь.

  Його дослідження показало, що це було унікальне ритуальне місце для пожертвувань. Час створення вівтаря збігався з часом, коли ізраїльтяни прийшли на землю, а розкопані споруди були дуже схожі на ті, що були описані в біблії. До того ж на місці вівтаря було знайдено кістки лише кошерних тварин. Все це дозволило ізраїльським археологам дійти висновку, що це є вівтар Ісуса Навина.

  Фото: Samaria Regional Council

  Поселенці Самарії відновлюють стіну вівтаря Ісуса Навина, зруйновану палестинською владою

  Професор Зерталь проводив розкопки на горі Айбаль з 1982 до 1988 роки. Тоді після розкопок залишилося багато викопаних археологами куп грунту. Оскільки в цих купах могли бути цінні знахідки, група друзів професора Зерталя перенесла їх у безпечне місце, де їх можна було досліджувати. І ось, коли багато років по тому була розроблена технологія ретельного просіювання ґрунту, ці купи вдалося дослідити.

  Одним із виявлених артефактів виявився амулет розмірами лише 2×2 сантиметри. Амулет виглядав так, ніби в ньому щось знаходиться. Експерти управління старовин Ізраїлю спробували його відкрити, але змушені були відмовитися від спроб після того, як амулет почав кришитися по краях. Далі вчені звернулися до лабораторії у Празі, де було створено тривимірну модель амулету. На цій моделі видно, що на амулеті є багато борозен, одна з яких нагадує голову бика, відому в давнину як “Алеф”, перша буква ізраїльського алфавіту. Інша мітка на амулеті нагадує квітку лотоса, значуще зображення у Стародавньому Єгипті.

  Ізраїльські археологи найближчим часом мають намір провести ретельне дослідження гіпсових плит, виявлених усередині вівтаря. За часів завоювань Ісуса Навина гіпс використовували лише у місцях поклоніння. І якщо досліджувати ці блоки за допомогою сучасних технологій, таких як інфрачервоні пристрої та інші, можливо, вдасться виявити написи, про які згадується в біблії.

  Вівтар Ісуса Навина на сьогодні є єдиною відомою спорудою часів завоювання Ханаана.

  За матеріалами Jewish Press