• Вчені нарешті змогли пояснити причину цунамі, яке охопило світ у 2021 році..Вокруг Света. Украина
  Вчені нарешті змогли пояснити причину цунамі, яке охопило світ у 2021 році.
  Наука
  Середа, 9 лютого 2022

  Вчені нарешті змогли пояснити причину цунамі, яке охопило світ у 2021 році.

  Коли минулого року трьома океанами пройшла раптова хвиля цунамі, сейсмологи довго не могли зрозуміти, чому воно виникло. Проте зараз, застосувавши нову методику дослідження сейсмічних даних, вони нарешті змогли знайти причину.

  У серпні минулого року несподіване цунамі в Південному Атлантичному океані розрослося на відстань понад 10 тисяч кілометрів, пройшовши водами Північної Атлантики, Тихого океану та Індійського океану.

  З часів землетрусу в Індійському океані у 2004 році вперше було зафіксовано цунамі, яке відбувалося у трьох різних океанах. І лише зараз вчені змогли з’ясувати, що саме викликало ці хвилі.

  Епіцентр землетрусів у серпні знаходився за 47 кілометрів під океанським дном. Це занадто велика глибина, щоб запустити не тільки значне цунамі, але навіть із відносно невеликими хвилями від 15 до 75 сантиметрів заввишки.

  Проте виявилося, що це цунамі виникло не через один землетрус силою 7.5 балів за шкалою Ріхтера. Після ретельного вивчення сейсмологічних даних вчені висунули припущення, що насправді пройшла серія із п’яти поштовхів. І серед них ховався значно потужніший струс, який швидше за все і запустив глобальне цунамі.

  “Невидимий” третій землетрус стався за 15 кілометрів під поверхнею землі з силою 8.2 бали. І моніторингові системи його повністю пропустили, оскільки воно сховалося серед інших поштовхів.

  Сейсмолог Чже Цзя з каліфорнійського інституту технологій та його колеги змогли виявити наявність цього “тихого” землетрусу після того, як розділили сейсмологічні дані на довші відрізки, що складаються з 500 секунд. І між ділянками інших регулярних струсів вони виявили трихвилинний поштовх, який викликав на поверхні тектонічної плити розлом завдовжки 200 км. На один цей поштовх довелося 70% всього сейсмічного моменту.

  Результати досліджень свідчать, що систему попередження землетрусів та цунамі необхідно оновити. Якщо в майбутньому доведеться попереджати берегові спільноти про подібні події, то моніторингові системи повинні вміти знаходити дані між сейсмологічними лініями, щоб побачити потужніші землетруси.

  Інакше справжні розміри складних землетрусів і продовжать залишатися непоміченими. Зараз моніторингові системи розглядають середні та короткі періоди активності сейсмологічних хвиль. Але зважаючи на все, і довші періоди теж можуть надати важливу інформацію.

  Подібні дослідження відіграють дуже велику роль у ранньому попередженні про цунамі, що насувається, а значить і в порятунку життів людей. І чим більше таких досліджень проводитиметься, тим точніше сейсмологи зможуть видавати такі важливі прогнози.

  За матеріалами Science Alert