• Вчені вперше створили штучну нервову клітину.Вокруг Света. Украина
    Вчені вперше створили штучну нервову клітину
    Наука
    Середа, 23 лютого 2022

    Вчені вперше створили штучну нервову клітину

    Шведські вчені вперше у світі продемонстрували штучно створений нейрон, а також штучний синапс. Як це можна буде використати у майбутньому?

    Вчені з лабораторії органічної електроніки шведського Лінчепінгського університету не лише створили штучну нервову клітину та синапс, а й успішно вбудували їх у живу рослину. Як нейрон, так і синапс було створено з надрукованих електрохімічних транзисторів.

    Штучну клітину приєднали до хижої рослини Венерина мухоловка. Електронні імпульси зі штучного нерва змогли змусити листя рослини закритися, хоча жодна муха не залетіла у пастку. Органічні напівпровідники можуть передавати як електрони, і іони, отже імітувати заснований на іонах механізм генерації імпульсу рослинами.

    Вчені обрали саме Венерину мухоловку тому, що вони змогли чітко показати, як можна управляти біологічними системами з допомогою штучних органічних систем.

    У 2018 році дослідницька група з Лінчепінгського університету стала першою, хто розробив органічні друковані електрохімічні схеми. Вони складалися з полімерів, які могли передавати негативні та позитивні заряди. І це відкрило шлях до створення органічних електрохімічних транзисторів. Ці транзистори можна було створювати за допомогою друкарського преса на тонкій пластиковій плівці. Після чого за допомогою роздрукованих транзисторів було відтворено нейрони та синапси біологічних систем.

    Фото: Thor Balkhed

    На невеликій ділянці тонкої пластикової плівки можуть бути роздруковані тисячі органічних хімічних транзисторів.

    Штучні нервові клітини можуть бути використані у чутливих людських протезах, імплантах для полегшення симптомів тяжких неврологічних захворювань, а також у робототехніці.

    За словами вчених, органічні напівпровідники мають безліч переваг — вони біосумісні, біорозкладні, м’які та рухливі. Їм потрібна дуже мала кількість електрики для роботи, що є повністю безпечним як для рослин, так і для хребетних.

    За матеріалами Phys.org