• Як обирають Далай-ламу?.Вокруг Света. Украина
  Як обирають Далай-ламу?
  Питання-відповідь
  Субота, 27 листопада 2021

  Як обирають Далай-ламу?

  Його наступника шукають серед тибетських хлопчиків, які народилися у термін від 49 днів до двох років після його смерті

  У Тибеті «далай» – це океан, а «лама» – учитель. Вважається, що це реінкарнація Авалокітешвари – бодхісатви, який дав обітницю перероджуватися і не залишати Землю, поки на ній є страждання. Перший Далай-лама народився в 1351 році нашої ери.

  Коли Далай-лама помирає, його наступника шукають серед тибетських хлопчиків, що народилися в строк від 49 днів до двох років після його смерті. Щоб знайти дитину, в тілі якої втілилася душа біологічно померлого Далай-лами, монахи використовують залишені Далай-ламою вказівки, незвичайні явища і передбачення. Потім дитина взаємодіє з людьми і речами з життя попереднього Далай-лами і, якщо впізнає їх, проголошується офіційним наступником.

  Якщо на роль претендує кілька дітей, то вибір проводиться за допомогою жеребкування з використанням спеціальної золотої вази. Новий Далай-лама вирушає в Лхасу – столицю Тибету, де вчиться і медитує під керівництвом лам, тобто релігійних вчителів.

  Нинішній Далай-лама XIV, Тензцін Г’ямцхо, народився в 1935 році. Його попередник ще в 1909 році відвідував село Такцер і зазначив, що хотів би повернутися туди. Після смерті Далай-лами XIII група лам прибула в Такцер і знайшла там дитину, яка, побачивши реліквії зі свого минулого життя, сказала: «Це моє, це моє!».

  Досі Тензцін Г’ямцхо є духовним лідером тибетських буддистів, хоча з 1959 року, після придушення антикитайського повстання і вигнання тибетського уряду, він змушений жити в Дхарамсалі (Індія). На думку Далай-лами XIV, у наступних перевтіленнях Далай-лама не буде політичним лідером, і питання збереження інституту далай-лам залежатиме від тибетського народу.

  Для довідки: Далай-лама є духовним наставником і лідером усіх послідовників тибетського буддизму, поширеного, крім Тибету, в Монголії, області Шерпа в Непалі, а також у Бурятії і Калмикії (Російська Федерація).