Китові та дельфіни – надзвичайно розумні та товариські істоти, схильні вибудовувати соціальні відносини, подібні до людських. Вони грають, няньчать дитинчат один одного, разом полюють і навчають родичів, як робити ті чи інші речі.
“Дельфіни мають свист-підпис. Вони насправді називають один одного на ім’я”, – говорить співавтор нового дослідження Мікаель Матакрішна, викладач економічної психології в Лондонській школі економіки.
Чимало вчених шукали доказів зв’язку поведінки дельфінів з об’ємом їхнього мозку. Для визначення інтелектуальності навіть створили показник, висновки зі співвідношення розміру мозку і маси тіла. Однак такий підхід досить обмежений.
Вчені Манчестерського і Стенфордського університетів пішли іншим шляхом: вони намагалися відшукати зв’язок між соціальною поведінкою і абсолютними розмірами мозку. Дослідники зібрали і проаналізували дані вимірювань 90 видів китових і дельфінів, співвіднесли їх зі спостереженнями зоологів. І виявилося, що розмір мозку і соціальна поведінка перебувають у пропорційній залежності. Чим більше мозок цих тварин, тим вони розумніші.
Людина розумніша за всіх?
Але чи розумніша людина? Науку завжди хвилювало, в чому відмінна риса нашого виду, чи є він інтелектуальною елітою живого світу? Дельфіни для подібного порівняльного аналізу підходять найкраще, оскільки примати надто вже генетично близькі до людини.
“Очевидна еволюція мозку, соціальної структури і поведінкового багатства морських ссавців разюче подібна великому мозку і гіпертовариськості людей і приматів”, – говорить співавтор дослідження біолог Сюзанна Шульц з Манчестерського університету.
Єдина відмінність полягає в тому, що у дельфінів ніколи не виникало необхідності розвивати таку зброю, як людська долоня, їм не потрібно було винаходити колесо і добувати вогонь, оскільки середовище проживання не ставило їх у подібні умови. Але навіть у цьому випадку за інтелектом дельфіни – королі океанів.
За матеріалами Newsweek