• На особистому досвіді: як здати сміття на станцію сортування відходів No Waste Ukraine.Вокруг Света. Украина
    На особистому досвіді: як здати сміття на станцію сортування відходів No Waste Ukraine
    Екологія

    На особистому досвіді: як здати сміття на станцію сортування відходів No Waste Ukraine

    Багато хто вважає, що сортування сміття вимагає багато часу і зусиль. З особистого досвіду скажу, що це не так.

    Я живу в центрі Києва з батьками і сестрою. У нашому дев’ятиповерховому будинку близько ста квартир, відходи з яких щодня відправляються на одне з переповнених столичних звалищ. Приємно знати, що як мінімум одна сім’я тепер не робить внесок у цю купу.

    Сортувати сміття ми почали три місяці тому з ініціативи сестри. Тоді і дізналися про станцію глибокого сортування відходів No Waste Ukraine,  розташовану за адресою Саперно-Слобідська, 25/4 (станція метро «Деміївська»). Цей пункт прийому – найбільший у Києві. Він з’явився завдяки громадській організації «Україна без сміття», яка вже чотири роки займається сортуванням відходів.

    Поділюся своїм досвідом відвідування цієї станції. Сміття, що зібралося за місяць, помістилося у два невеликі рюкзаки і сумочку. Усе це важило не більше двох кілограмів, оскільки скло ми не везли. Усі упаковки і пляшки повинні бути чистими і сухими, інакше їх не приймуть. Саме тому, всупереч розхожій думці, на пункті прийому немає неприємного запаху і бруду.

    Від «Деміївської» до станції близько 15 хвилин пішки. На вихідні тут багато людей, а от у будні досить спокійно. Щопонеділка і щовівторка пункт не працює. З середи по п’ятницю відкритий з 14:00 до 20:00, а у вихідні – з 10:00 до 16:00. Щоб впоратися з нашим місячним обсягом сміття, знадобилося близько 50 хвилин. Утім, це через недосвідченість, адже я побувала на станції вперше.

    У No Waste працюють волонтери, які допомагають правильно розсортувати сміття. Процедура така: вивантажуєш усе привезене на спеціальний столик, а потім поступово розкладаєш по великим мішкам і коробка, розташованим уздовж стін. Тут є мішки для пет-пляшок, пляшок з-під косметики, поліетиленових пакетів, алюмінієвих і бляшаних банок, фольги, різних видів скла, паперу та картону, упаковки Tetra Pak, пінопласту, пакетів від молока, дисків, зубних щіток, парасольок.

    На станції я вперше почула про «шуршика» – поліпропіленову фольгу. З неї роблять упаковки для хлібобулочних виробів і круп. Приймають також одяг у хорошому стані на благодійність.

    Щоб справа пішла швидше і у вас з волонтером було менше роботи, вдома можна трохи підготуватися. Наприклад, зібрати всі пакети з однакового матеріалу в один. Також радять розділити інші відходи на чотири категорії: пластик, скло, метал і папір. Звичайно, все зібране повторно перевірять на станції, але так це займе набагато менше часу.

    На жаль, не всі види упаковки можна переробити. Це стосується тари без маркування – цифр або букв у трикутнику, які говорять про те, з чого вона зроблена, а також пластик з маркуванням 3 і 7 або з комбінованим складом.

    Алюмінієві бляшанки перевіряються спеціальним магнітом. Не можна також переробити чеки з термопаперу і авіаквитки, армоване скло, дзеркала, обгортки від цукерок та іншу упаковку зі сріблястим напиленням, трубочки, вушні палички, батарейки.

    Детально про все це розкажуть і волонтери на станції, допоможуть розібратися з маркуванням. Однак їм буде дуже приємно, якщо людина приїде хоча б з мінімальною підготовкою і розумінням. Вас також може очікувати невелика перевірка: чи не пролетів весь інструктаж повз вуха. Нічого складного, і все-таки не ловіть гав!

    Читайте також: Пластик, папір, скло: як сортувати і куди здавати відходи

    Усі відходи, що не підлягають переробці, можна здати на спалювання. Коштує це 50 гривень за мішок об’ємом до 120 літрів. У мене вийшов невеликий пакетик, і все ж побачене засмутило, адже спалити сміття без шкоди для довкілля практично нереально. З цього висновок: варто звертати увагу на склад тари ще при купівлі товару і відмовлятися від того, що не можна переробити.

    Також важливо поступово зменшувати кількість споживаного пластика і замінювати його на речі багаторазового використання. Деякі товари: бамбукові зубні щітки, авоськи, мішечки для продуктів, металеві пляшки, екологічні засоби для миття та прання – можна придбати прямо на станції.

    Останній крок – здати пакетик сміття на спалювання. Отримавши чек, не забудьте викинути його в мішок з табличкою «Паперовий MIX».

    Відходів, які привозять кияни на станцію сортування, недостатньо для її окупності. На сторінці «Україна без сміття» у Facebook можна знайти інструкцію для внесення пожертвувань. Це буде неймовірний внесок у порятунок природи!

    Усі фото автора.