• Флоренція

  Флоренція – старовинне місто в Північній Італії , столиця області Тоскана. Якщо в Італії зосереджено 60% світової культурної спадщини, то у Флоренції – принаймні чверть від усіх італійських скарбів. Галерея Уффіці – найстаріший в Європі і один з найбільших у світі художніх музеїв, а флорентійські собори не мають рівних за красою, вишуканістю і багатством оздоблення.

  Як дістатися до Флоренції

  У Флоренцію (аеропорт «Амеріго Веспуччі») можна вилетіти з аеропорту «Київ» (Жуляни). Туристичний попит на авіаквитки цього напрямку щорічно злітає в березні, в червні і в листопаді. У березні проходить Флорентійський карнавал з насиченою розважальною програмою і костюмованими ходами. Червень – час фестивалю Pitti Immagine Uomo, де модельєри представляють свої нові колекції, і фестивалю опери в саду Боболі. 24 червня Свято святого Іоанна Хрестителя і День міста. У листопаді – марафон Флоренції.

  Альтернатива – летіти в аеропорт Пізи «Галілео Галілей» за 80 км від Флоренції. Багато туристів вважають кращим саме цей шлях. Між Пізою і Флоренцією гарне автобусне сполучення, а в Пізу літає більше лоукостерів.

  Історія міста

  Флоренція – старовинне місто в Північній Італії , столиця області Тоскана.

  Флоренція була заснована як військова колонія в 59 році до н. е. Юлієм Цезарем під час підготовки до завоювання Галлії. Забудова «Кастра Флоренції» («квітучого табору») на березі річки Арно повторювала план римських військових таборів: укріплений квадрат зі сторонами близько півкілометра завдовжки, розбитий на прямокутні квартали. Згодом колонія дійсно перетворилася на квітуче місто. У III столітті імператор Діоклетіан зробив Флоренцію столицею майбутньої Тоскани.

  З V століття – похмурий період в історії Флоренції, що перебувала в цей час під владою  остготів, готів, візантійців, лангобардів, франків, що по черзі змінювали один одного. Лише з X століття почався поступовий розвиток міста. В 1115 р. Флоренція стає незалежною комуною. Флорентійська республіка створила ефективну систему управління, що базувалася на недопущенні узурпації влади однією особою. Найвищим виконавчим органом була колегія виборних пріорів, які разом з гонфалоньєром справедливості (главою держави) утворювали уряд – синьйор.

  У XIII столітті у Флоренції розгортається боротьба між двома політичними угрупованнями: гібелінами, прихильниками імператора Священної Римської імперії, і гвельфами, прихильниками Папи римського. Гвельфи здобули перемогу, але розділилися на дві партії: білих і чорних гвельфів. Білі гвельфи представляли інтереси торгово-ремісничих верств, готових до примирення з гібелінами. Чорні гвельфи спиралися на нобілітету і прихильників Папи римського. У 1301 р. Флоренцію захопили війська Карла Валуа, запрошеного Папою Боніфацієм VIII для підтримки чорних гвельфів. У 1302 з Флоренції були вигнані представники білих гвельфів, серед яких був і Данте.

  У XIV столітті Флоренція, навіть незважаючи на політичні хвилювання, стає великим і процвітаючим містом, зокрема завдяки розвитку торгівлі та банківської справи. Багато знатних сімей оскаржували свій вплив у місті Пітті, Фрескобальді, Строцці, Альбіцці. З їхнього середовища виділилася сім’я Медічі, чи не найбагатша в Європі. З 1437 року сімейство Медічі править містом аж до першої половини XVIII століття.

  Найвищого розквіту Флоренція досягла в період правління Лоренцо Медічі, прозваного Чудовим. Лоренцо перетворив Флоренцію на квітуче, гарне місто. При його дворі в цей час працюють видатні художники, архітектори, літератори, філософи.

  Клімат Флоренції

  У Флоренції вологий субтропічний клімат, спостерігається значна різниця температур між літніми та зимовими місяцями. Річка Арно, що протікає через усе місто, додатково підвищує і без того високий рівень вологості. Найсприятливішим часом для туристів вважається кінець весни і початок осені. У цей період досить комфортна температура: близько + 20-25С. Влітку ж у Флоренції досить спекотно і задушливо, а взимку сиро і прохолодно. Січень – найхолодніший місяць. Саме в цей місяць року рідкісний дощ іноді перемежовується зі снігом.

  Як дістатися з аеропорту до Флоренції

  Біля Флоренції розташовано кілька міжнародних аеропортів, найближчий з яких – аеропорт Флоренції – знаходиться всього за 13 км від міста. Найпростіше доїхати на таксі.

  1. З аеропорту Флоренції Амеріго Веспуччі

  На трамваї. Зараз найдешевший спосіб. Трамвайна лінія Т2 між аеропортом і центром міста була відкрита в лютому 2019-го. На трамвай діє квиток на міський транспорт. Сідати потрібно на станції Aeroporto, до якої від самого аеропорту Флоренції не більше 200 м. Вартість найдешевшого 90 хвилинного квитка € 1,5 (якщо купувати у водія то € 2,5). З цим квитком можна робити пересадки, що дозволяє без додаткових витрат дістатися до місця призначення у Флоренції.

  На автобусі . З аеропорту Флоренції до міського вокзалу (Piazza Stazione) щопівгодини ходить автобус Ataf-Sita «Vola in Bus». Початок руху: 6 година ранку, останній автобус – о 23.30.

  Квиток можна купити відразу в салоні у водія. Вартість: €6 – в один бік, €10 – туди-назад. Час в дорозі – 20-25 хвилин.

  На таксі. Замовлена ​​онлайн через російськомовний сервіс KiwiTaxi машина з/в аеропорт Флоренції обійдеться вам в суму від €55.

  1. З аеропорту Пізи до Флоренції

  Автобус з аеропорту до Флоренції відправляється від виходу із зони прильоту, автобус з Флоренції в аеропорт Пізи прибуває до головного входу в аеропорт. У Флореції автобуси в аеропорт Пізи зупиняються через вулицю від вокзалу Firenze SMN (Santa Maria Novella) на Via Alamanni, навпроти  вуличного кафе Bar Deanna.

  З аеропорту Пізи до Флоренції ходить два автобуси: Autostradale і Terravision. Час у дорозі: 70 хвилин.

  Вартість квитків на Автобус Autostradale: €5 в одну сторону, €10 туди-назад. Діти до чотирьох років – безкоштовно.

  Вартість квитків на автобус Terravision: для дорослого €4.99; для дитини з п’яти до 12 років €4. Діти до п’яти років їдуть безкоштовно.

  Квиток можна купити в Pisa Airport Information Desk

  Пам’ятки Флоренції

  Флоренція вважається одним з найкрасивіших міст світу, чий історичний центр зберігся практично незмінним з часів Відродження (XV-XVI століття). Самі італійці кажуть Firenze la Bella ( «Прекрасна Флоренція»).

  Попереджають навіть, що у Флоренції турист цілком може страждати «синдромом Стендаля», особливим психологічним станом «передозування мистецтвом», симптоми якого – запаморочення, серцебиття, слабкість і навіть непритомність. Але можливо, Стендаль просто втомився обходити всі численні музеї та собори досить невеликого міста.

  Головними визначними пам’ятками Флоренції вважаються

  1. Кафедральний собор Собор Санта-Марія-дель-Фіоре (Duomo della Santa Maria del Fiore). Неймовірна за красою споруда, часто звана просто «Дуомо», зводилася дуже довго. Спочатку проєкт собору доручили архітектору Арнольфо ді Камбіо. Його грандіозні плани передбачали, що всередині Дуомо має вміщатися все доросле населення міста (на той момент близько 60 тис. осіб). Але до своєї смерті в 1302 р. архітектор встиг побудувати тільки фасад і бічні стіни. Заново роботи над собором поновилися лише в XV столітті архітектором Філіппо Брунеллескі. Він спроєктував купол, звідки як на долоні видно всю Флоренцію. Кафедральний собор був освячений Папою Євгеном IV в 1436 році, коли з дня закладки минуло 140 років. Облицювання ж фасаду мармуром тривало аж до 1886 року.
  2. Баптистерій Сан-Джованні (Battistero di San Giovanni). Незвичайна приосадкувата будова розташовується на передньому плані перед головним входом у собор Дуомо. Це і є хрестильня, названа ім’ям небесного покровителя Флоренції святого Іоанна. У I столітті н.е. в цій частині Соборної площі був побудований храм, присвячений одному з жителів Олімпу. У VII столітті н.е. будівля зазнала значних змін, щоб до IX століття перетворитися на романську базиліку. З IX по XII ст. будівля поєднувала в собі функції кафедрального собору і хрестильного будинку.

  Зовні будівля облицьована мармуровою плиткою XII ст. На куполі можна розгледіти візантійську мозаїку. Усередині хрестильні Святого Іоанна містяться саркофаг єпископа Раньєрі і меморіал Івана XXIII.

  1. Палац Медічі-Рікардо (Palazzo Medici-Ricardi) Над проєктом палацу для представників династії Медічі працював архітектор Мікелоццо Ді Бартоломео. На першому поверсі міститься знаменита Галерея Дзеркал. На другому поверсі туриста очікують ліпнина, мозаїка і мармурові плити розкішного палацового інтер’єру.

  Перлина Палаццо – капела волхвів. Стіни її прикрашає фреска «Хід волхвів до Віфлеєму» (в ролі подорожніх – представники династії Медічі), а центральний експонат капели – вівтар, розписаний релігійним сюжетом.

  1. Сади Боболі (Giardiano di Boboli) – відомий парк періоду Відродження. Сади Боболі розташовані біля колишньої резиденції Медічі – Палаццо Пітті. Над створенням парку працювали видатні архітектори своєї епохи: Паріджі, Амманаті, Буоналетті. Сади на пагорбах неодноразово розширювали і доповнювали різними декоративними елементами, щоб створити ідеальний парковий простір. Згодом парк став місцем проведення популярних світських заходів і театралізованих вистав.

  У XVII ст. територія садів Боболі набули нинішніх розмірів в 4,5 га. У 1766 р. паркову зону вперше відкрили для відвідування. З оглядового майданчика в північній частині паркового комплексу відкриваються мальовничі краєвиди Флоренції;

  1. Площа Синьйорії (Piazza della Signoria) незвичайної форми у вигляді латинської букви L з’явилася в 1268 році. Свою назву вона отримала від Палацу Синьйорії, зведеного в 1302-му архітектором Арнольфо ді Камбіо (зараз Площа Синьйорії огинає Палац). Туристи приходять на Площу Синьорії заради колекції статуй. Серед них: Геркулес, який переміг Какус (скульптор – Бандінеллі), гігантський чотириметровий Давид (Мікеланджело), ​​кінний пам’ятник Козімо Медічі (Джамболонья) .6. Палаццо Пітті (Palazzo Pitti) . Його будівництво почалося в 1458 році і оплачувалося за рахунок особистих пожертв міського банкіра Луки Пітті, одного із соратників роду Медічі. Але через 14 років після початку будівництва Пітті помер, так ніколи і не побачивши свій Палаццо добудованим.

  У середині XVI ст. палац перейшов у руки Козімо I Медічі. Перше, що він зробив, – наказав збільшити площу палацу удвічі. Спочатку Палаццо Пітті був резиденцією для офіційних гостей і послів, потім став хранителем колекції Медічі.

  1. Міст Понте-Веккьо (Ponte Vecchio) – найстаріший міст у Флоренції. У римську епоху його попередник був дерев’яним, встановленим на кам’яних палях. 1117 р річка Арно вийшла з берегів і зруйнувала будівлю. Міст відновили, але вже через два століття його спіткала така ж сумна доля. Зараз туристи бачать Понте-Веккьо в тому вигляді, який обрав для нього архітектор Фьорованті.

  Незабаром до мосту переїхали всі м’ясники міста, оскільки влада почала боротьбу з неприємним запахом у центрі міста. Ще через століття торговців м’ясом витіснили ювеліри. Саме тоді, в XVII ст., за мостом закріпилася назва «Золотий міст».

  Фото Флоренції

  баптистерий Флоренции фото

  {{name}}

  Фото: Shutterstock

  Баптистерій на передньому плані, на тлі Дуомо

  достопримечтаельности Флоренции Дуомо

  Фото: Shutterstock

  Кафедральний собор Флоренції Санта-Марія-делла-Фіоре (Дуомо)

  достопримечательности Флоренци фонтан Нептуна

  Фото: Shutterstock

  Фонтан Нептуна

  достопримечательности Флоренции Понте-Веккьо

  Фото: Shutterstock

  Міст Понте-Веккьо через річку Арно

  Флоренция сады Боболи

  Фото: Shutterstock

  Сади Боболі

  Куди сходити у Флоренції

  Художні галереї:

  1. Галерея Уффіці – найстаріший музей в Європі. Славиться однією з найкращих у світі колекцією полотен XIII-XVIII ст. Назва Uffizi дослівно перекладається з італійської як «канцелярія, офіси»: будівлю спершу планували віддати під державний архів і міністерства, але в підсумку династія Медічі розмістила в ньому свою колекцію живопису.

  У цій галереї зберігаються шедеври Леонардо, Перуджино, Дюрера, Рембрандта, Караваджо, Сіньореллі; такі унікальні роботи, як «Народження Венери» Боттічеллі, «Венера Урбінська» Тіціана, «Благовіщення» Леонардо да Вінчі.

  1. Галерея Академії була заснована герцогом Тоскани – П’єтро Леопольдо в XVII столітті для допомоги студентам образотворчого мистецтва Академії. У галереї – роботи відомих художників і живописців XIV-XVI століття, найвідоміша – скульптура «Давид» Мікеланджело.
  2. Галерея Палатіна. Головна галерея Палаццо Пітті. У ній – понад 500 картин, в основному епохи Відродження, включаючи роботи Рафаеля, Тіціана, Перуджино ( «Оплакування Христа»), Пітера Пауля Рубенса і П’єтро да Кортона. Там же можна побачити роботи Боттічеллі, Ван Дейка, Караваджо і Рубенса.

  Цікаві місця Флоренції

  1. Найстаріша аптека Флоренції Farmacia di Santa Maria Novella (via della Scala, 16) , чия історія налічує близько восьми століть. У середині – безкоштовна перша експозиціїя, що розповідає про історію аптечної справи. Також Farmacia di Santa Maria Novella може виготовити в присутності покупця парфумерну композицію і для індивідуальних туалетних вод або духів (вартість такої послуги може досягати кілька тисяч євро).
  2. Зал слави італійського футболу (Viale Aldo Palazzeschi, 20) розташований у будівлі Музею футболу в сучасному районі Флоренції Коверчано. Місцеві вважають його однією з головних «чоловічих» пам’яток.
  3. Магазин Піноккіо (Via della Condotta, 12 ; Via Borgo dei Greci, 11; Via Guicciardini, 6/R) Три невеликі магазини під вивіскою Bartolucci. Піноккіо – довгоносий хлопчик з казки Карло Коллоді – головний герой цього місця. У магазині Піноккіо можна купити іграшки, а також корисні яскраві дрібниці з натурального дерева. Усі товари виконані вручну за старовинними технологіями, в деяких випадках використана лазерна різка;
  4. Будинок Джорджо Вазарі (Via Santa Margherita, 1) – в ньому великий художник і історик мистецтва італійського Відродження жив наприкінці свого життя до самої своєї смерті 27 червня 1574 г.
  5. Музей Галілея (Piazza dei Giudici, 1) . Флорентійський музей історії науки, розташований в старому місті неподалік від моста Понте Веккіо. В основі колекції – експонати із запасників двох великих флорентійських династій, Медічі і Лотарингів. В експозиціях музею – медичні інструменти, телескопи, термометри, глобуси, астролябії, карти, різні наукові прилади XV-XIX ст., а також багатотомні праці вчених епохи Відродження з фізики і математики. На першому поверсі представлені колекція Медічі, де є речі самого Галілео Галілея, і низка цінних і рідкісних артефактів XV-XVII ст.

  Покупки у Флоренції

  Як сувенір з Флоренції можна привезти бальзамічний крем Crema di Balsamico для заправки м’ясних, рибних або овочевих страв, оливкову олію, в’ялені томати, сири, пляшечку популярного італійського лимонного лікеру Лимончелло або червоного сухого вина К’янті Класіко.

  Хорошим подарунком будуть:

  – Глиняна кераміка ручної роботи (розпис на предметах не повторюється);

  – Флорентійський папір, традиція виробництва якого налічує кілька століть;

  – Шкіряні вироби. Ринок Mercato San Lorenzo (між площею San Lorenzo і вулицею Dell’Ariento) спеціалізується на торгівлі шкіряними виробами. Тут можна купити сумку, гаманець, ремінь дуже високої якості;

  – Піноккіо. Можна купити як сувенірну невеличку фігурку, так і справжню маріонетку;

  – Ювелірні вироби (особливо Флоренція славиться продукцією для чоловіків);

  Для поціновувачів у Флоренції є дуже хороші нумізматичні магазини. Такі як маленька точка на Via Porta Rossa, 74. Там можна придбати марки/монети/медалі/військові регалії Італії з початку XX століття по наш час.

  Їжа та напої у Флоренції

  Історично на кухню Флоренції вплинуло добре розвинене в регіоні землеробство і скотарство. Звідси повсюдне використання місцевих продуктів: помідори, розмарин, білі гриби, трюфелі, оливки, баклажани, орегано, базилік. Традиційно любов’ю місцевих жителів користуються страви зі свинини, яловичини і дичини.

  Страви, типові для флорентійської кухні:

  1. Ріболіта (Ribollita). Флорентійська юшка з капусти, бобів і черствого хліба. Ріболіта буквально перекладається як «повторне кип’ятіння». Вважається, що такий суп стає тільки смачнішим при наступних розігріваннях;
  2. Папа аль помодоро (Pappa al pomodoro) – густий томатно-хлібний суп. «Кашка з помідорів» (дослівний переклад назви) робиться зі свіжими помідорами, хлібом, оливковою олією, часником, базиліком;
  3. Тріпа (Trippa) – навариста юшка з яловичого шлунку в червоному соусі. У ресторанах сервірують як окрему страву, на вулицях подають у вигляді доповнення до Панін;
  4. Лампредотто (Lampredotto) готують з сичуга, одного з відділів шлунка корови. Нарізаний сичуг гасять у помідорах, цибулі, травах і спеціях. Не надто вишукана їжа, але добре відображає культурну специфіку регіону;
  5. Флорентійський біфштекс (Bistecca alla Fiorentina) готують з м’яса корів породи Кьяніна з Т-подібною кісткою вагою 700-800 г. Перш ніж приготувати стейк, сирий шматок виносять показати клієнту. Стейк готується на грилі або вугіллі по 5 хвилин з кожного боку, при цьому м’ясо залишається непросмаженим. Зазвичай подають стейк з перцем, сіллю, лимоном, оливковою олією і прісним флорентійським хлібом;
  6. Тальятелле (tagliatelle) – найпоширеніший вид пасти у Флоренції;
  7. Папарделе з рагу з кабана (Pappardelle al Cinghiale) – локшина, нагадує тальятеле, але набагато ширше (більше 13 мм). Раніше використовували м’ясо дикого кабана, сьогодні тварин вирощують на фермі на вільному вигулі. Пікантний елемент страви – соус з філе дикого зайця чи гуски.

  З алкогольних напоїв обов’язкової уваги заслуговує популярне італійське червоне сухе вино К’янті (Chianti) , вироблене в регіоні Тоскана. Найбільше цінуються вина К’янті Класіко – вони маркуються акцизною маркою із зображенням чорного півня в червоному колі.

  Аперитив суто флорентійського походження – відомий в Італії алкогольний коктейль «Негроні», що складається  рівною  мірою з джина, «Кампарі» і солодкого червоного вермуту. Але якщо келих вина жителі Флоренції можуть дозволити собі навіть вдень на додаток до обіду, то до вживання міцних алкогольних напоїв, зокрема коктейлів, ставляться з великою стриманістю.

  Популярні ресторани Флоренції

  Після відвідин пам’яток Флоренції саме час вирушити в один з популярних ресторанів міста :

  1. All’Antico Vinaio (Via dei Neri 74 R). Маленьке недороге кафе. За відгуками місцевих, одне з найкращих місць, де можна купити ситний сендвіч зі свіжого хліба з начинкою на вибір. Середній чек – €6;
  2. Oibò (Borgo Dei Greci, 1). Популярний коктейль-бар з сучасною танцювальною музикою поруч з центральною площею. В обід тут можна з’їсти традиційну для Італії пасту, але більшість місцевих приходить у заклад після 19.00 за напоями по €9 і стравами, що супроводжують їх. Середній чек – €9-12;
  3. Da Vinattieri (Via Santa Margherita, 4/6r) – варіант міського фастфуду. Середня вартість гарнірів €5, перших страв €10-12, стейки від €20, особливі стейки по-флорентійському – €60 за один кілограм.
  4. Trattoria da Mario (Via Rosina, 2r). Це недороге місце відкриває свої двері чотири рази на тиждень з 12:00 до 15:30. Середня вартість гарнірів €5, перших страв €10-12, стейки від €20, стейки по-флорентійський €60 за один кілограм. Незважаючи на скромний інтер’єр, в закладі зазвичай велелюдно. Траторія – ідеальний варіант для смачного, бюджетного за місцевими мірками, обіду (від €20);
  5. Santa Felicita (Piazza di Santa Felicita, 6). Це місце потрапило в топ найкращих ресторанів Флоренції. В меню – страви тосканської кухні (наприклад, курка в томатному соусі з овочами), а також автентична італійська піца. Вартість обіду з першого, другого і десерту обійдеться в суму від €14. Приємним бонусом є російськомовний персонал;
  6. Le Cappelle Medicee (Via del Canto dei Nelli 30). У цьому популярному, зручно розташованому закладі в центрі Флоренції турист зможе скуштувати як м’ясні страви, так і морепродукти. Середня вартість гарнірів становить €5, перших страв €10-12, стейків – від €20;
  7. Trattoria Sostanza (Via del Porcellana, 25/r). Страви в цьому закладі приготовлені за старовинними італійськими рецептами. Тут хвалять стейк по-флорентійському, куряче філе в клярі і фірмовий ягідний десерт. Стейк по-флорентійському обійдеться вам в €60 за один кілограм. Ціни на перші страви коливаються від €5 до €10, на другі – від €10 до €20. Столове вино – €16 за літр.