• Як побачити туманність Андромеди без телескопа.Вокруг Света. Украина
  Як побачити туманність Андромеди без телескопа
  Наука
  П'ятниця, 12 листопада 2021

  Як побачити туманність Андромеди без телескопа

  Початок осені - найкращий час, щоб спостерігати найяскравішу галактику на небі Північної півкулі. Вона виглядає як маленька хмарка в сузір'ї Андромеди.

  Туманність Андромеди – це найближча до нас галактика приблизно за 2,2 млн світлових років від Землі. І єдина галактика, видима у полярних і помірних широтах Північної півкулі без астрономічних інструментів. Найкраще її спостерігати в серпні, вересні та жовтні, протягом усієї ночі.

  Галактика Андромеди (в каталозі зоряних скупчень Шарля Мессьє вона фігурує під номером M31) у вересні міститься у східній частині неба і стоїть досить високо над горизонтом. У безмісячну ніч і при відсутності міської засвітки людина з хорошим зором може побачити її неозброєним оком.

  Як знайти туманність Андромеди на нічному небі

  Найпростіше знайти туманність Андромеди за допомогою сузір’я Кассіопеї. Воно дуже характерне, і відшукати його легко, навіть якщо ви робите це вперше. Для початку знайдіть на небі Велику Ведмедицю і Полярну зірку. Про всяк випадок: Полярна зірка міститься на лінії, що з’єднує крайні зірки “ковша” (альфа і бета Великої Ведмедиці). Ведіть поглядом по цій лінії, і перша ж яскрава зірка, яка вам трапиться, – це Полярна. Вона вказує напрямок на північ.

  Тепер подумки проведіть пряму через другу зірку ручки ковша (Міцар) і Полярну зірку. Пряма уткнется в скупчення досить яскравих зірок на північному сході, у формі літери W. Це і є Кассіопея.

  andromeda

  Ведіть поглядом далі на схід: правий кут літери W досить точно вказує на туманність Андромеди! Її видно як розмиту тьмяну зірку або як маленьку овальну хмарку. У бінокль можна побачити галактику більш чітко. Насправді М31 займає на небі площу майже у 70 разів більшу за повний Місяць. Однак ми бачимо тільки її центральну, найяскравішу частину діаметром усього в половину місячного диска.

  У телескоп видно і супутники туманності Андромеди – компактні еліптичні галактики М 32 і М 110.

  Коли відкрили туманність Андромеди?

  “Маленькою хмаринкою” цю галактику називав перський астроном Ас-Суфі, який спостерігав її ще в X столітті. І це перша згадка про туманність Андромеди. Серед європейських астрономів її вперше описав Сімон Маріус на початку XVII століття. Однак справжню природу цієї “хмаринки” встановив лише в 1924 р. американський астроном Едвін Хаббл. На фотознімках, зроблених за допомогою 2,5-метрового телескопа-рефлектора, Хаббл вперше помітив у туманності Андромеди окремі зірки.

  Колись популярний російський фантаст Іван Єфремов назвав ім’ям галактики свій найвідоміший роман.

  Туманність Андромеди міститься, що логічно, в сузір’ї Андромеди. Грецький міф про дочку ефіопського царя Кефе (Цефея) Андромеду дав назви кільком сусіднім сузір’ям. Там є Цефей, самозакохана Кассіопея – мати Андромеди, Кит (чудовисько, в жертву якому віддали діву) і Персей, рятівник прекрасної ефіопки.