Цього року на нас чекає одразу чотири затемнення, і всі вони будуть різними. Пропонуємо заздалегідь розібратися, які види затемнень бувають і за яких умов вони трапляються.Затемненням називається астрономічна ситуація, коли одне небесне тіло затуляє світло від іншого небесного тіла. Найвідомішими є місячні та сонячні затемнення, але насправді є й інші варіанти. Наприклад, планети Сонячної системи можуть затуляти зірки або проходити по диску Сонця. Крім природних затемнень, трапляються штучні, коли різні космічні апарати затуляють небесні тіла.
І все ж найпопулярнішими є сонячні та місячні затемнення. Вони відбуваються відносно часто, їх легко спрогнозувати і зручно спостерігати.
Види сонячних затемнень
Сонячне затемнення виникає, коли Місяць проходить між Сонцем і Землею і затуляє Сонце від спостерігача з нашої планети.
Схема сонячного затемнення
Є чотири типи сонячних затемнень: повне сонячне затемнення, часткове сонячне затемнення, кільцеподібне сонячне затемнення і гібридне сонячне затемнення.
- При повному затемненні Місяць повністю затуляє Сонце, небо темнішає, і на ньому можуть з’явитися планети й зірки.
- При частковому затемненні Місяць проходить по диску Сонця не точно по центру, затуляючи лише його частину. При цьому небо темнішає набагато менше, зірок не видно.
- При кільцеподібному затемненні Місяць перебуває на більшій відстані від Землі, ніж під час повного затемнення. Тому візуально Місяць, затуляючи диск Сонця, виявляється меншим за Сонце за діаметром. Унаслідок залишається яскраве кільце незакритої частини сонячного диска. Небо при кільцеподібному затемненні залишається світлим, зірок не видно.
- При гібридному затемненні одне й те саме явище в одних частинах світу можна спостерігати як повне, а в інших – як кільцеподібне. Це дуже рідкісний різновид затемнень.
Види місячних затемнень
Місячне затемнення виникає, коли Земля перебуває між Сонцем і Місяцем, і Місяць потрапляє в її тінь.
Схема місячного затемнення
Є два типи місячних затемнень: повне і часткове. Коли Місяць повністю входить у тінь Землі, говорять про повне місячне затемнення, коли частково – про часткове затемнення. В останньому випадку є варіант, коли Місяць входить лише у півтінь Землі. Тоді говорять про часткове напівтіньове затемнення.
Як часто відбуваються затемнення
Затемнення відбуваються лише при певних астрономічних умовах. Так, сонячне затемнення можливе лише у молодик, коли сторона Місяця, повернена до Землі, не освітлена і сам Місяць не видно. Затемнення можливі, лише якщо молодик відбувається поблизу одного з двох місячних вузлів (точки перетину видимих орбіт Місяця і Сонця), не далі ніж приблизно за 12 градусів від одного з них. У році відповідні астрономічні умови для настання сонячного затемнення можуть скластися мінімум 2, максимум 5 разів.
Необхідними умовами настання місячного затемнення є повний місяць і близькість Місяця до вузла його орбіти (тобто до точки, де орбіта Місяця перетинає площину екліптики). Місячне затемнення відбувається, коли виконуються водночас обидві ці умови, які за рік можуть збігтися максимум 4 рази, а можуть і не збігтися зовсім. Тож бувають випадки, коли за рік не відбувається жодного місячного затемнення.
У середньому за рік відбуваєтсья 3-4 затемнення (сюди входять і місячні, і сонячні). У 2021 році відбудеться 4 затемнення – це вважається астрономічною нормою. Два з них будуть сонячними, ще два – місячними. 2020 рік у цьому плані був аномальним, оскільки на нього припало одразу шість затемнень: 2 сонячні і 4 місячні.
Коли будуть затемнення в 2021 році
- 26 травня о 13:14 по Києву відбудеться повне місячне затемнення. В Україні цю подію спостерігати не вийде. Її зможуть побачити з території Північної та Південної Америки, Австралії та Тихого океану, а також Східної Азії. Це затемнення збігається в часі з суперповнею (суперповня – момент, коли Місяць максимально зближується із Землею), яка теж відбудеться 26 травня. У момент, коли Місяць зблизиться з нашою планетою, він здаватиметься нам більш яскравим (на 30%) і більшим (на 14%). Суперповню українці побачити зможуть.
- 10 червня о 12:41 за Києвом відбудеться кільцеподібне сонячне затемнення. В Україні можна буде спостерігати лише часткову фазу затемнення. Найкраще явище буде видно з території Канади, Гренландії і Далекого Сходу.
- 19 листопада о 10.57 по Києву відбудеться часткове місячне затемнення. Його буде добре видно у Північній і Південній Америці, Австралії, Тихому океані і Східної Азії. Українці, на жаль, знову залишаться без небесного місячного шоу.
- 4 грудня 0 9:34 по Києву відбудеться повне сонячне затемнення. В Україні явище спостерігати не вийде. Максимальну фазу затемнення можна буде побачити лише з території Антарктиди.
Скільки затемнень буде у ХХI столітті
У період з 2001 по 2100 рік прогнозується 224 сонячні затемнення, з яких 77 будуть частковими, 72 кільцеподібними, 68 повними і 7 гібридними . Кілька разів за століття за рік буде відбуватися по 4 сонячні затемнення. Найближчий рік-рекордсмен – 2029-й.
Місячних затемнень буде майже стільки ж: 230. З них 87 часткових напівтіньових, 58 часткових і 85 повних. Найближчий рік, коли відбудеться 4 місячні затемнення – 2038-й.
Фото: Depositphotos